25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Bludné plamienky nepoznajú tajomstvá hĺbok zeme, tak i bláznivý život, ktorý tu vedieme, nepozná hĺbky Božie, z ktorých sa vynára ako ľahký plamienok.

~Sertillanges~

20.12.2004 - Miron
čítanosť919 reakcie0
(Share 228 0)


Téma: 30. nedeľa po ZSD / Lk 18, 18-27

Homília

AI      Stretnutie so smrťou núti človeka k premýšľaniu. Spomínam si na muža v strednom veku, ktorý ma navštívil po nečakanej smrti svojho švagra. Chcel obetovať na Božskú liturgiu za jeho dušu. V rozhovore povedal: „Otče, keď som stál pred rakvou, napadlo mi, že i mňa môže Pán Boh povolať rovnako nečakane. A možno už skoro... A vtedy ma zachvátil veľký strach. Kde pôjde moja duša?“
      Táto otázka sa zaiste už mnohokrát objavila v našich mysliach. A nebudem sa azda mýliť, keď poviem, že hneď vyvolala ďalšiu otázku: „Čo mám robiť, aby som získal nebo?“
KE      Spasiteľ nám dáva odpoveď. Nájdeme ju v rade, ktorú dal bohatému mužovi z dnešného evanjelia: „Ešte ti jedno chýba. Predaj všetko, čo máš rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom príď a nasleduj ma“ (Lk 18, 22).
DI      Jedna jediná vec môže spôsobiť veľké škody. Jedna jediná zle napísaná číslica spôsobila, že miliónová suma bola odoslaná na zlý účet. Jeden jediný defekt spôsobil haváriu, ktorá si vyžiadala niekoľko ľudských životov. Jedno jediné zlé tesnenie spôsobilo výbuch raketoplánu Challenger – nazmar vyšli ľudské životy i niekoľkoročná príprava. Jeden jediný zlý údaj spôsobil vychýlenie rakety, ktorá smerovala k Venuši. Raketa minula svoj cieľ. Nazmar vyšlo 18 500 000 dolárov.
      Ešte väčšie škody však môžu nastať v duchovnom živote. Jedná jediná vec môže vychýliť ľudskú dušu, ktorá má nekonečnú hodnotu, zo „správneho kurzu“ a tak môže minúť svoj cieľ – večný život. (Podľa: CONIARIS, A. M.: Gems from the Sunday gospels in the Orthodox Church. Vol. II. Minneapolis, Minesota : Light and Life Publishing CO., 1976, s. 84.)
      Bohatý popredný muž zrejme cítil vo svojom vnútri toto „vybočenie z kurzu“, i keď nevedel identifikovať, čo ho spôsobilo. Psychológovia hovoria, že určitá vnútorná nespokojnosť nie je nevyhnutne znakom choroby, ale skôr rastu. Muž z evanjelia dodržiaval prikázania, ale vo svojom vnútri cítil určitú nespokojnosť. Preto sa obrátil na Ježiša Krista s otázkou: „Učiteľ dobrý, čo mám robiť, aby som bol dedičom večného života?“ (Lk 18, 18). A Kristus mu ukazuje cestu. Dáva mu návod k rastu.
      Duchovný život sa často prirovnáva k rebríku či schodom. Človek môže byť na niektorom stupni určitý čas, ale potom má urobiť ďalší krok – vystúpiť vyššie. Nespokojnosť, akú pociťoval bohatý muž, je znakom, že je treba ísť ďalej. Bohatý muž však nemal odvahu ísť ďalej. Evanjelium o ňom hovorí, že „zosmutnel“. Ak odmietame stúpať vyššie v pomyslenom rebríku kresťanskej dokonalosti – prichádza do duše smútok. No každý nový krok smerom ku Kristovi prináša radosť.
PAR      V starej Perzii bol panovník, ktorý zvykol dať odsúdeným na smrť možnosť, aby si vybrali spôsob popravy. Tým prvým bola rýchla smrť sťatím. Druhý spôsob neprezradil. Povedal iba, že sa nachádza za veľkými čiernymi dverami. Keď raz nadišiel čas popravy istého kriminálnika, dal mu túto zvyčajnú možnosť. Odsúdený dlho premýšľal. Nakoniec – už na urgovanie – si vybral smrť sťatím. Panovník sa k nemu obrátil a povedal: „Dobre, stane sa, ako si si vybral.“ Potom sa zamyslel a povedal: „Čím je to, že si každý vyberie radšej to, čo pozná, než to, čo nepozná?“ Odsúdený sa spýtal: „A čo je za tými veľkými čiernymi dverami?“ „Sloboda,“ odvetil panovník. „Ale zdá sa, že tej sú hodní len tí odvážni.“ (www.eSermons.com)
MY      V živote neraz stojíme pred rôznymi voľbami. Je potrebné vedieť, že za „dverami“ – za Kristom – je sloboda, šťastie, večný život. Buďme dostatočne odvážni a vykročme týmto smerom. Pre niekoho tento krok bude znamenať prehĺbenie modlitby; pre iného odpustenie krivdy; pre ďalšieho oslobodenie od zlého návyku, ktorý ho odvádza od Boha... Vykročiť smerom k Bohu znamená vydať sa inou cestou, než na akú sme zvyknutí a ktorú už dôverne poznáme. Aj keď sa nám táto cesta zdá neznáma, aj keď azda nevieme, čo nás čaká pri nasledujúcom kroku, predsa je to jediná a najbezpečnejšia cesta k nebu.
ADE      Ak sme toto dnešné rozjímanie nad Božím slovom začali otázkami, ukončíme ho tiež s otázkou: „Kedy sme naposledy vedome urobili ďalší krok smerom k Bohu?“ No dôležitejšie než odpoveď na túto otázku je urobiť krok smerom k Bohu dnes. Buďme odvážni!

      Inšpirácie: Lk 18, 18-27
      Kartotéka: Lk 18
12.06.2003 | Čítanosť(8806)
Lk 18, 9-14
12.06.2003 | Čítanosť(2668)
Lk 18, 35-43
12.06.2003 | Čítanosť(2112)
Lk 18, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet