22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Kto chce vidieť živého Boha tvárou v tvár, nech ho nehľadá na prázdnom nebi svojho myšlienkového sveta, ale v ľudskej láske.“

~F. M. Dostojevský ~

18.12.2004 - Miron
čítanosť1154 reakcie0
(Share 228 0)


Téma: 29. nedeľa po ZSD / Lk 17, 12-19

Homília

AI      Skúsme sa vžiť do situácie malomocných z dnešného evanjelia. Ich údel bol veľmi ťažký. Roky žili mimo ľudských obydlí. Mali zakázaný kontakt so spoločnosťou. Ak sa aj niekedy niekto z nich priblížil k obývaným miestam, musel zvoniť so zvončekom a kričať: „Nečistý! Nečistý!“ Takto vlastne pre spoločnosť, pre svojich blízkych a priateľov, boli vlastne mŕtvi. A toto psychické utrpenie ešte znásobovalo fyzické bolesti.
KE      Je preto prirodzené, že stretnutie s Ježišom Kristom vnímali ako obrovskú šancu pre svoj život. Vedeli, že uzdravil mnoho chorých. Preto s dôverou k nemu volali. A on im prikázal, aby sa išli ukázať kňazom. Poslúchli a cestou spozorovali, že sú uzdravení.
DI      Vedeli však, že to ešte nestačí k tomu, aby sa zaradili do spoločnosti a normálneho života. Chápali, prečo ich Ježiš Kristus poslal ku kňazom. Kňazi boli v starej židovskej spoločnosti nielen predstavitelia náboženstva, ale mali tiež za úlohu akúsi ochranu zdravia spoločnosti. Človek s kožnou chorobou sa musel ukázať kňazovi, ktorý mal rozhodnúť či ide o malomocenstvo alebo nie. Ak kňaz vyhlásil, že je to malomocenstvo, chorý sa musel oddeliť od spoločnosti, aby nenakazil iných. Ak sa však príznaky ochorenia vytratili, nemohol sa okamžite vrátiť domov. Znovu musel ísť ku kňazovi, ktorý potvrdil uzdravenie a vykonal obrad očisťovania. Až potom nasledoval návrat do normálneho života.
PAR      Predstavme si, ako mohla vyzerať konverzácia medzi týmito desiatimi malomocnými, keď zistili, že boli uzdravení. Samozrejme, že sa ich zmocnila veľká radosť. Ale čo ďalej. Možno, že jeden z nich navrhol: „Hej, poďme naspäť k Ježišovi!“ „Nie!“, povedal druhý. „Ježiš nám prikázal, aby sme sa išli ukázať kňazom. Musíme ho poslúchnuť! Neprepadnime emóciám! Pamätajte, že sa nesmieme stretnúť s nikým, kým nás kňaz nevyhlási za zdravých!“ Ale jeden z nich nedbal na logiku. Skákajúc od radosti a chváliac Boha sa vydal naspäť k Ježišovi. Ostatní pokračovali v ceste ku kňazom. A azda si hovorili: „Nech si ide! Je to bláznivý Samaritán. Ako sa len opovažuje porušiť tak jasný Ježišov príkaz! Len uvidí, čo mu Ježiš povie! Možno, že pre neposlušnosť sa mu vráti choroba!“
      My však vieme, že to bolo úplne inak. Keď tento uzdravený Samaritán padol Ježišovi k nohám a ďakoval mu, Ježiš povedal: „Neočistilo sa ich desať? A tí deviati sú kde? Nenašiel sa nik okrem tohoto cudzinca, čo by sa bol vrátil a vzdal Bohu slávu? A jemu povedal: „Vstaň a choď, tvoja viera ťa uzdravila.“ (Lk 17, 17-19). To je ale prekvapenie! Ako to, že tento Samaritán dokázal urobiť správnu vec zatiaľ čo jeho židovskí spoločníci nie?
MY      Poslušnosť, zákon a logika má svoje miesto v službe Bohu, ale tiež rovnako aj spontánnosť, intuícia a emócia. Deväť uzdravených malomocných počúvalo rozum. Samaritán počúval svoje srdce. Veľký mysliteľ Blaise Pascal hovorí, že srdce má dôvody, ktoré rozum nepozná.
      Deväť uzdravených malomocných išlo za svojim záujmom: dať sa vyhlásiť za zdravých, aby sa mohli opäť zaradiť do spoločnosti a stretnúť sa s najbližšími. Samaritán riskoval svoju budúcnosť keď sa išiel najprv poďakovať Ježišovi. Ale tento risk sa mu oplatil, pretože získal úplne uzdravenie tela a duše. Kto stráca seba kvôli Ježišovi, ten získava! (Podľa: Munachi Ezeogu, C.S.Sp., The Emotional Samaritan. )
      Ak sme sa na začiatku tohto nášho rozjímania nad dnešným evanjeliom skúsili vžiť do života spomínaných malomocných, skúsme sa teraz pozrieť do svojho života. Či v ňom nenájdeme mnohé stretnutia s Kristom, ktoré spôsobili i nám uzdravenie v rôznych úrovniach života? Či nenájdeme tie mnohé „šťastné náhody“, ktoré posunuli kvalitu nášho bytia o niečo ďalej? Zaiste áno. A ako sme na to reagovali? Ako tých deväť Židov alebo ako ten Samaritán?
ADE      Túto otázku nám dnes dáva dnešná nedeľa. Kiež by dnes každého z našej farnosti priviedla k vzdávaniu vďaky pri nohách Spasiteľa.

      Inšpirácie: Lk 17, 11-19
      Kartotéka: Lk 17
29.11.2010 | Čítanosť(3865)
Téma: Lk 17, 6 / Viera
17.09.2003 | Čítanosť(2119)
Téma: Vďačnosť / Lk 17, 11-19
12.06.2003 | Čítanosť(2943)
Lk 17, 20-37
12.06.2003 | Čítanosť(2697)
Lk 17, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(2386)
Lk 17, 11-19


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet