18.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Náš anjel strážca sa stará tiež o naše posvätenie, robí všetko. Preto, aby podporil náš duchovný rast a rozvinul náš intímny život s Bohom. Anjel strážca je majstrom askézy a mystiky: je to zároveň tréner a sprievodca na ceste k vrcholkom.

~Pius XII.~

15.12.2004 - Miron
čítanosť1068 reakcie0
(Share 250 0)


Téma: Lk 15, 11-32

Homília

AI      Zničené predmety strácajú svoj zmysel. Gazdinka, keď rozbije tanier, črepy hodí do koša. Rozbitý tanier už nemá pre ňu hodnotu. Takto končia všetky veci, ktoré sa už nedajú opraviť.
      Zničiť sa však dá aj život. Mnoho ľudí hovorí, že si zničili život nesprávnym rozhodnutím, či nejakou ľahkovážnosťou. Možno, že sami pociťujeme podobný stav. To však ešte neznamená, že je všetko stratené. Každý môže kedykoľvek začať od začiatku.
KE      Túto šancu nám dáva nekonečná odpúšťajúca láska nášho nebeského Otca. Nejestvuje žiaden priestupok, ktorý by neodpustil svojím deťom. Čaká len na okamih, kedy vstúpime do seba, uznáme svoju biedu a povieme: Vstanem a pôjdem k Otcovi.
DI      Nie je však ľahké uznať svoju biedu ako dôsledok vlastnej nerozumnosti a ľahostajnosti. Oveľa ľahšie je zvaliť vinu na vonkajšie okolnosti. A tak jeden hovorí: „Nepil by som, keby nie tá moja partia.“ Iná zasa: „Nebola by som taká nervózna, keby ten môj bol iný.“ A ďalší: „Venoval by som sa viac svojej duši, keby nebolo tak veľa práce.“ Nech už hodíme vinu za náš biedny stav na hocičo, tým sa nám neuľaví ani sa nič nezmení.
      Ak chceme skutočne začať od začiatku, musíme sa postaviť pred Božiu tvár a uznať svoje viny. Tento krok však nebude ľahký, pretože už niekedy ani necítime Božiu blízkosť. Všetko nám zovšednelo. Nebojíme sa Božích nárokov, lebo ich len málokedy prežijeme do hĺbky. Tajomstvo v nás len zriedka budí bázeň. Preto sme povrchní. Celý náš život je potom povrchný - aj naše vzťahy k Bohu. Ak sa neprebudíme z tohto stavu, tak potom naše stretnutie s odpúšťajúcim Otcom ostane iba formálne a ťažko začneme od začiatku budovať nový život.
      Niekedy nás Boh musí uponížiť na najcitlivejšom mieste, aby sme sa spoznali a prebudili z prílišného sebavedomia a boli schopní začať vážne prežívať svoj život. Napriek tomu niektorí ani toto neprijímajú ako šancu na návrat. Tí však, ktorí pochopia Božie pôsobenie, alebo spoznajú hriešnosť svojho konania, otvoria sa pre nový život.
PAR      V roku 1987 spôsobilo vo Francúzsku veľký rozruch zahájenie blahorečenia Jacka Fescha.
      Fesch bol synom belgického bankára. Vášnivo miloval rýchle autá a bol známy ako človek, ktorý nemá žiadne morálne zábrany. Keď mu otec odmietol dať peniaze na kúpu jachty, prepadol jednu zmenáreň. S 300 000 frankmi sa dal na útek. Keď sa mu do cesty postavil policajt, chladnokrvne ho zastrelil niekoľkými výstrelmi z pištole.
      Krátko na to bol zatknutý. Mal len 24 rokov. Pri vyšetrovaní a súde nejavil žiadne známky ľútosti. Väzenského kňaza odmietol. Noviny o ňom písali ako o nadutom cynikovi.
      Behom troch rokov, ktoré strávil vo väzení, však prežil svoje obrátenie. Stal sa z neho skutočný kajúcnik, o ktorom spoluväzni hovorili, že je to skôr svätec než väzeň.
      Vo svojej cele žil ako pustovník. Svedectvom jeho duchovného života sú listy, ktoré písal z väzenia manželke. Tieto listy neskôr vyšli knižne pod názvom Svetlo nad šibenicou. Jeho obrátenie však nemalo vplyv na zmenu rozsudku. Po troch rokoch bol popravený.
      Kardinál Lustiger zdôraznil, že „obrátenie Jacka môže byť veľkou nádejou pre tých, ktorí stratili dôveru v seba samých a pokladajú sa za nenávratne stratených“. (Světlo č. 9/1994, s. 11.)
MY      Nečakajme, kým naše rôzne biedy dôjdu k svojmu vrcholu. Každý odklad so sebou nesie len ďalšie nové ťažkosti a trápenia. Skúmajme sa! Neostávajme len pri povrchu! Vniknime do hĺbky každého hriechu, ktorý nás ničí. Skúmajme dôvody, príčiny našich pádov a v Božom slove hľadajme nové a správne zameranie.
ADE      Boh nás čaká. Trpezlivo očakáva chvíľu, v ktorej nad každým z nás by mohol povedať: Tento môj syn bol mŕtvy a ožil, bol stratený a našiel sa.

      Inšpirácie: Lk 15, 11-32
      Kartotéka: Lk 15
12.06.2003 | Čítanosť(2458)
Lk 15, 11-32
12.06.2003 | Čítanosť(1968)
Lk 15, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet