22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Prosím ťa, prečo sa červenáš a hanbíš sa povedať svoje hriechy? Či vari hovoríš človeku, aby ťa za to potupil? Či azda vyznávaš svojmu bratovi, aby ich vyniesol na verejnosť? Ukazuješ svoje rany tomu, ktorý je Pán, ktorý sa stará o teba, ktorý je ľudský, ktorý je lekárom.

~ sv. Ján Zlatoústy ~

15.12.2004 - Miron
čítanosť1033 reakcie0
(Share 287 0)


Téma: Lk 15, 11-32

Homília

AI      Tak ako k Vianociam patrí stromček a k Veľkej noci oblievačka, tak k príprave na Veľký pôst patrí podobenstvo o márnotratnom synovi. A to preto, lebo nás správne nalaďuje do atmosféry pôstnych dní.
KE      Dnešné podobenstvo dáva návod, ako uskutočniť návrat k Bohu.
DI      Keď ste pozorne počúvali Božie slovo, určite ste si všimli jednotlivé úkony, ktoré urobil márnotratný syn prv, než sa ocitol v otcovom náručí. Najprv išiel do seba, uvedomil si svoje zlé činy. Hovoríme tomu spytovanie svedomia. Potom sa rozplakal nad svojimi prehreškami a pocítil k nim odpor. Nie je to nič iné ako len ľútosť. Potom si povedal, že všetko napraví - vzbudil si dobré predsavzatie. Išiel k otcovi a vyznal svoju vinu. Keď dosiahol otcovo odpustenie, snažil sa o napravenie všetkého, čo sa dalo.
      Nepripomína nám konanie márnotratného syna postup pri sv. spovedi? Určite áno. Veď spomeňme si, z akých častí sa spoveď skladá: spytovanie svedomia, ľútosť, silné predsavzatie, vyznanie hriechov a zadosťučinenie. Kto sa chce dobre vyspovedať, nemôže vynechať ani jednu z týchto častí.
PAR      Pozrime sa dnes bližšie na jednu z týchto častí – silné predsavzatie. Márnotratný syn povedal: „Vstanem a pôjdem k otcovi …“ Predsavzatie je rázne rozhodnutie, skutočné a úprimné, že smrteľný hriech už v budúcnosti nespácham, že sa budem chrániť ľahkých hriechov, chrániť viac ako doteraz, že sa budem chrániť príležitosti ku hriechu a že hriechom zavinené škodu nahradím alebo napravím.
      Predsavzatie je veľmi dôležité. Sv. Ján Zlatoústy povedal: „Ak niekto ľutuje svoje hriechy a nemá pritom skutočné predsavzatie, hrá tak pred Bohom hotovú komédiu“. Spoveď bez skutočného predsavzatia polepšiť svoj život je neplatná a svätokrádežná.
      Veď uznajte, môže sa platne spovedať človek, ktorý sa síce spovedá z cudzoložstva, ale pritom vôbec nechce prestať s týmto hriešnym pomerom? Alebo platne sa spovedá človek, ktorý kradne a pritom vôbec nechce s tým prestať? Cítite aké dôležité je mať silné predsavzatie? Vzniká už pri spytovaní svedomia. Keď si uvedomíme ťažký hriech, nielen že má nasledovať rozhodnutie už sa ho nikdy nedopustiť, ale aj rozhodnutie k chráneniu sa všetkých príležitostí, ktoré k nemu vedú. Kto nechce zanechať ťažký hriech alebo príležitosti k ťažkému hriechu, nemá pravé predsavzatie. Spovedá sa neplatne a rozhrešenie mu nič nepomôže.
MY      Pozrite sa na túto príhodu. Dobre nám vykresľuje, aké má byť správne predsavzatie.
      V Južnej Amerike sa vrátil z lovu lovec hadov. Plátenné vrece plné jedovatých hadov hodil do kúta a natiahol sa na pohovku. Zdriemol si. Keď sa zobudil, s hrôzou zistil, že na hrudi mu ležia jedovaté zmije, ktorým sa nejako podarilo vyliezť z vreca. Dlho ležal úplne bez pohybu, kým nevymyslel spôsob ako sa dostať z tejto nebezpečnej situácie.
      Po tomto zážitku sa rozhodol: „Nechám túto prácu, lebo je veľmi nebezpečná“. Od toho času sa už lovom hadov nikdy nezaoberal. Kiež by sme aj my dokázali dobrým predsavzatím raz a navždy zanechať ťažký hriech, lebo on je nebezpečnejší než jedovaté hady.
      Pochopili ste, akým spôsobom chce dnes Božie slovo priviesť nás k Bohu?
ADE      Nech teda príklad márnotratného syna nás povzbudí k odvahe vzbudiť si silné predsavzatie a dôsledne ho splniť.

      Inšpirácie: Lk 15, 11-32
      Kartotéka: Lk 15
12.06.2003 | Čítanosť(2511)
Lk 15, 11-32
12.06.2003 | Čítanosť(2003)
Lk 15, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet