26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Život je v každom prípade príliš zložitý na to, aby sme sa k nemu stavali s chytrácky vymysleným plánom na zlepšenie a jednoznačne a definitívne mu predpisovali, akým by mal byť.”

~SV. EDITA STEINOVÁ~

13.12.2004 - Miron
čítanosť1403 reakcie0
(Share 392 0)


Téma: Duchovný boj / Kresťanstvo

Myšlienky... 255/2004

      Pred časom som videl zaujímavú reportáž z Číny. Hovorila o obrovskom probléme, s ktorým zápasí čínska spoločnosť v súčasnosti. Je ním veľká nerovnováha v populácii. Na desať mladých mužov pripadá jedno dievča. Hrozí tak, že niekoľko miliónov mladých mužov nemá šancu nájsť si manželského partnera. Táto situácia je dôsledkom populačnej politiky štátu, ktorý sa pred niekoľkými desaťročiami rozhodol vstúpiť do rodinného života a ovplyvniť tak pôrodnosť. Keďže heslom tých dní bolo: Iba jedno dieťa v rodine. Manželia – i na základe tradičného zmýšľania – uprednostňovali narodenie chlapca. Za druhé alebo tretie dieťa v rodine sa platila finančná pokuta. Táto politika však spôsobila veľký problém pre súčasnosť.
      Tento čínsky problém je len jedným z mnohých príkladov toho, že ak človek odmietne rešpektovať zákonitosti, ktoré dal Boh, spôsobí si ešte väčšie problémy.
      Ak sa lepšie prizrieme súčasnosti, tak môžeme mnoho rôznych prúdov, ktoré chcú do spoločnosti zaviesť rôzne nové a neprirodzené prvky, ktoré sa nielenže protivia Božím prikázaniam, ale vo svojej podstate sú povstaním človeka voči Bohu. Dokážeme si však predstaviť aké ovocie to prinesie pre ďalšie generácie?
      Veľmi pekne takéto počínanie zachytil básnik J. W. Goethe v básni Čarodejníkov učeň. Mládenec chcel napriek výslovnému zákazu svojho učiteľa vyskúšať si svoje kúzelnícke schopnosti za jeho neprítomnosti. Premenil preto metlu na sluhu, ktorý musel nosiť vodu do bazénu. Mládenec však zabudol na formulku, ktorou by ukončil toto kúzlo. A tak sa všetko skončilo zatopením domu, potopou. Učeň v ohrození života nariekal: „Nedokážem sa zbaviť duchov, ktorých som privolal.“
      Aj keď Goethe touto básňou chcel upozorniť na nebezpečenstva vedecko-technického pokroku, dnes môžeme tento jeho zámer rozšíriť o mnohé ďalšie nebezpečenstvá, ktoré vyrastajú z nesprávne chápaného života a zaslepenému zneužívaniu ľudskej slobody.
      Aj v našej dobe mnohí „privolávajú duchov“, ktorých sa nebudú môcť zbaviť... Známy – starší pán – mi v rozhovore povedal: „Keď pozerám, čo sa deje v našej spoločnosti, akými bludmi mnohí otravujú myslenie mladých, keď pozerám na tú morálnu skazu, tak si myslím, že sa to už nikde nebude dať napraviť.“
      Možno sa stotožňujeme s týmto pesimistickým názorom. No nesmie však zabúdať, že i táto spoločnosť je Božích rukách. Nesmieme zabúdať, že Boh nás povolal do tohto času kvôli tomu, aby sme boli dobrým kvasom tejto spoločnosti, aby sme svietili dobrým svetlom a ukazovali na správny smer. Aj keď sa nám zdá, že sme príliš slabí a málo významní na to, aby sme niečo zmenili, vždy môžeme zdvihnúť ruky v modlitbe, aby sme privolali víťazstvo v tomto azda najväčšom boji, ktoré vedú sily duchovného dobra a zla.
27.04.2010 | Čítanosť(557)
Téma: Mt 25, 5
27.05.2011 | Čítanosť(3735)
Téma: Kresťanstvo
05.02.2010 | Čítanosť(2659)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo /
26.01.2010 | Čítanosť(1136)
Téma: Duchovný boj / Bdelosť
18.01.2010 | Čítanosť(1612)
Kresťanstvo


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet