27.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pokušenie nás núti bojovať. Bez boja niet víťazstva. Avšak víťazstvo nie je našou zásluhou. V bojoch získavame skúsenosť, že Boh v nás koná a že raz nás oslobodí od ustavičného zápasu a daruje nám hlboký pokoj.”

~ANSELM GRÜN~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1371 reakcie0
(Share 287 0)


Téma: Duchovný život / Jn 5, 1-18

Myšlienky... 133/2001

      Ježiš položil človeku, ktorý bol už tridsaťosem rokov chorý, otázku: „Chceš ozdravieť?“(Jn 5, 6) Na prvý pohľad je to veľmi čudná otázka. Ktorý chorý by nechcel byť zdravý? Ale tu má svoj hlbší význam. Tento chorý sa možno ani nechcel dostať do liečivej vody. Možno bol na duchu rovnako ochrnutý ako na tele a tak hľadal uspokojenie v tom, že čakal s ostatnými využívajúc dobrotu tých, ktorí im zabezpečovali potraviny. Možno, že patril k tomu druhu ľudí, ktorí záchvatmi migrény, žalúdočných kŕčov a iných chorobných stavov ospravedlňujú chyby, ktoré narobili na svojej ceste životom. Preto sa Ježiš najprv pýta: „Chceš ozdravieť?“(Jn 5, 6) Zdá sa, že pre uzdravenie je podmienkou chcieť byť zdravý. Seneka hovorí: „Veľkou časťou liečby je prianie byť vyliečený.“ Je to záležitosť rozhodnutia sa. Viktor Hugo povedal, že ľuďom nechýba sila. Chýba im vôľa.
      Spomeňme si na Zacheja. Urobil svoj prvý krok k spáse tým, že chcel vidieť Ježiša. Keďže bol malého vzrastu, zástup ľudí mu mohol prekaziť naplnenie jeho túžby. Rozhodol sa urobiť niečo, čo mu zaiste vynieslo posmech davu. Veď pohľad na miestneho boháča, ktorý sa nemotorne škriabe na strom, nemohol vyvolať inú reakciu. No Zachej o to nedbá. On chce vidieť Ježiša. A Spasiteľ odpovedal na jeho rozhodnutie. V ten deň ho obklopovali veľké zástupy, ale Ježiš videl len jedného človeka, ktorý sa skutočne rozhodol byť s ním – Zacheja. Preto sa pozval do jeho domu.
      V poriadku duchovného života sa nič nemôže stať bez tohto vnútorného rozhodnutia. Boh nepríde do nášho života, kým ho nebudeme skutočne chcieť. Spása začína naším rozhodnutím. Boh nám dal túto možnosť slobodného rozhodovania, lebo len tak ho môžeme skutočne milovať a slúžiť mu.
      Dnes sa Ježiš pýta nás? „Chceš ozdravieť?“(Jn 5, 6) Nemyslí pritom až tak na naše telesné choroby, ako skôr na to, čo paralyzuje život našej duše. „Chceš ozdravieť?“(Jn 5, 6) Azda pri tejto otázke cítime, že tu nestačí formálne správna odpoveď. Táto otázka vyžaduje odpoveď, ktorá sa rodí z hĺbky duše. Z rozhodnutia pre život v Kristovej prítomnosti. Z objavenej túžby duše po spáse a večnom živote. Ak dokážeme na Ježišovu otázku takto odpovedať povie i nám: „Vstaň... a choď!“(Jn 5, 8) Spasiteľ uzdraví tie naše ochrnutia duše, ktoré nám znemožňovali ísť k nášmu jedinému životnému cieľu – k nebu.
      Tak čo? „Chceš ozdravieť?“(Jn 5, 6)
27.05.2011 | Čítanosť(4672)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3224)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(2590)
Jn 5, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2527)
Jn 5, 31-47


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet