25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Správne spoločenstvo - každý sa cíti bezpečne na svojom mieste, stavia na vlastných schopnostiach, pritom však vie, že je členom tímu. Nikto necíti tlak, že musí byť lepší než ten druhý.

~Anon ~

11.12.2004 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1756 reakcie0
(Share 320 0)


Téma: Nedeľa svätých Praotcov / Lk 14, 16-24

Homília

      Spoločná hostina je vždy prejavom priazne, bratstva a priateľstva. Tak to bolo vždy, a tak to bolo aj za čias pozemského života nášho Spasiteľa. Pozvanie sa považovalo za veľkú poctu. Odmietnutie bolo považované za urážku a pohŕdanie.
      Túto myšlienku využil Ježiš, aby znázornil obraz Božieho kráľovstva vo večnosti. Pozemská hostina má byť aspoň čiastočným predobrazom budúcej hostiny v nebi. Mala by to byť hostina radosti, stretnutia s Bohom, čo sv. Pavol vyjadril slovami – že ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, čo ani človeku na um neprišlo, čo Boh pripravil tým, ktorí sa pre neho rozhodli (porov.: l Kor 2, 9). Preto bude „blahoslavený, kto bude jesť chlieb v Božom kráľovstve“ (Lk 14, 15).
       „Istý človek pripravil veľkú večeru a pozval mnoho ľudí“ (Lk 14, 16). Tým človekom je sám Boh, ktorý v dlhých dejinách spásy posielal svojich prorokov s pozvaním. A keď prišla plnosť času, poslal aj svojho Syna: „Poďte, už je všetko pripravené“ (Lk 14, 17).
      Počuli sme aj to, že pozvaní sa začali vyhovárať. A použili také malicherné výhovorky, ktoré tohto hostiteľa mohli naozaj uraziť. Preto sa hostiteľ rozhodol pozvať tých, ktorých nájdu na námestiach a uliciach, lebo hostina je pripravená, miesta je dosť – a pán čaká.
      Myslím, že podobenstvo ani netreba veľmi vysvetľovať, a je jasné každému bystrému poslucháčovi. Krstom sme boli všetci pozvaní k spáse, do neba, na nebeskú hostinu. Ale ako málo je tých, ktorí berú vážne Božie volanie. Majú toľko výhovoriek! Preto sa nečudujme, že Boh pozve do svojho kráľovstva tých, ktorých dnes odsudzujeme, ktorými pohŕdame, ktorí naozaj stoja na námestiach, uliciach, ktorí sa dnes možno vôbec neprejavujú ako veriaci. Lenže raz môžu vziať vážne Božie volanie. A tým, ktorí neprídu, odkáže: Ani jeden z tých, čo som pozval, a neprišiel, neokúsi moju večeru (porov.: Lk 14, 24).
      Pozvanie na nebeskú hostinu bolo pre nás pripravené s veľkou starostlivosťou a láskou. A preto podľa podobenstva, blažený bude každý, kto pozvanie prijme a príde. Preto nestačí byť len pozvaným – teda byť pokrsteným. Pozvanie treba aj prijať. Brať svoje kresťanstvo vážne, žiť ho, aby sme nestratili Božie kráľovstvo. Nebeské kráľovstvo – to je najprv účasť na pozemskej hostine – účasť na sviatostiach.
      Jeden z najmocnejších ruských cárov, Peter Veľký, mal syna Alexeja, ktorý sa mal po ňom stať cárom – najvyšším pánom veľkej a mocnej ruskej ríše. Lenže Alexej bol ctižiadostivý, chcel byť cárom čím skôr, ale nebol usilovný. Otca trápila táto jeho záhaľčivosť a klamanie a preto ho chcel prevychovať. Alexej však odporoval. Preto mu smutný otec povedal: „Buď sa polepšíš a budeš cárom, alebo sa nepolepšíš a cárom bude druhý!“
      Je to naozaj ako v tom podobenstve. Buď pozvanie zoberieme vážne a prídeme do neba, alebo ho neprijmeme a do neba prídu druhí.
      Keď sa kedysi pýtali sv. Jána z Arsu, aké povolanie by si zvolil, povedal: „Povolanie do neba!“
      Hľaďme na toto povolanie do neba. Využime tento pozemský čas na získanie Božieho kráľovstva. Boží syn je jediný Spasiteľ sveta – včera, dnes i naveky. Nevyhovárajme sa ako títo pozvaní z podobenstva. Pokiaľ sme tu na zemi, nesmieme dovoliť, aby nás pozemské starosti až natoľko ohlušili, že by sme zabudli na nebo. Dostať sa do neba, to je nakoniec aj náš cieľ, pre ktorý sme stvorení.

      Inšpirácie: Lk 14, 15-24
      Kartotéka: Lk 14
12.06.2003 | Čítanosť(3017)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2274)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1926)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet