17.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kto nám vlastne prekáža v tom, aby sme konali to, čo očakávame od iných?

~Kurtmartin Magiera ~

11.12.2004 - Miron
čítanosť989 reakcie0
(Share 276 0)


Téma: 28. nedeľa po ZSD / Lk 14, 16-24

Homília

AI      Každý človek má svoje sny a predstavy ako a čo dosiahnuť v živote. Mnohí však ostávajú iba pri snoch, pretože im chýba vytrvalosť. Tí však, ktorí svoju energiu vložili do práce na uskutočneniu svojho sna, zvyčajne ho aj dosiahnu.
      Aké sú naše sny? Čo chceme dosiahnuť? Každý z nás je však iný, preto aj naše sny budú rôzne. Jeden však by nám mal byť – ako kresťanom – spoločný: nebo. Aj keď nemáme zážitok neba, ba ani celkom nechápeme, čo je večnosť, predsa tušíme, že v nebi nás očakáva plnosť dobra, ktorá je nad akoukoľvek našou predstavou.
KE      Toto zaiste cítil spolustolujúci, keď povedal Ježišovi: „Blahoslavený, kto bude jesť chlieb v Božom kráľovstve“ (Lk 14, 15).
DI      Na tieto slová Ježiš Kristus odpovedal podobenstvom o veľkej hostine, na ktorú pozvaní odmietli prísť. Je to trochu podivné. Keby išlo o pozvanie k nejakej tvrdej práci, alebo ak by s tým boli spojené nepríjemné povinnosti, to by sa azda dalo pochopiť. Ale odmietnuť hostinu, ktorá sľubuje pohodu a zábavu?
      Tak či onak toto odmietnutie bolo slobodným rozhodnutím človeka, ktorý si v konkrétnom okamihu vybral to, čo sa mu zdalo dôležitejšie. Pre jedného to bolo pole, pre druhého vyskúšanie ťažných zvierat a pre tretieho teplo rodinného kozuba.
      My sa dostávame do rovnakej situácie. Krstom sme dostali pozvanie do Božieho kráľovstva. Azda sa nemusíme ani veľmi namáhať, aby sme si spomenuli na tie okamihy, kedy sme toto pozvanie odmietli len preto, že sa nám niečo iné zdalo viac dôležitejšie. Cítime však, že išlo o nesprávne rozhodnutia.
PAR      Čo však máme robiť, aby sme sa v budúcnosti vyhli podobným chybám? Ako dosiahnuť taký stupeň bedlivosti, ktorý nám zreteľné odhalí pravú dôležitosť jednotlivých veci?
      Učitelia duchovného života nám vo svojich knihách dávajú viaceré rady. No skúsme si dnes do srdca vtlačiť tú azda najdôležitejšiu. Znie asi takto: Prehodnoťme si svoj rebríček hodnôt! Ak je našim snom nebo, potom prvé miesto v našom živote musí mať Boh a všetko, čo súvisí s duchovným rastom. Druhé miesto patrí veciam, ktoré sú síce dôležité pre pozemský život, ale ak by sme uprednostnili pre Bohom, stali by sa prekážkou pre dosiahnutie neba. A tretie miesto má patriť veciam, bez ktorých sa môžeme ľahko a bez škody zaobísť.
      Ak sa nám podarí prehodnotiť si svoj rebríček hodnôt podľa tejto rady, uchránime sa pred mnohými nesprávnymi rozhodnutiami, ktoré vyznievajú ako odmietnutie Božieho pozvania.
MY      Na druhom programe budapeštianskej televízie sa uskutočnil improvizovaný rozhovor s mladou športovkyňou Nelli Coomanovou, ktorá získala zlatú medailu na halových majstrovstvách sveta v Budapešti. Reportér sa jej opýtal: „Čo máte na prvom mieste vo svojom živote? Šport?“
      „Nie, nie šport,“ odpovedá víťazka.
      „Teda manžel?“
      „Ani manžel.“
      Udivený a zvedavý reportér sa pýta: „Tak potom čo?“
      „Na prvom mieste mám Boha, na druhom manžela a na treťom šport.“
      A prekvapený reportér sa pýta: „A manžel o tom vie?“
      „Áno, vie. Veď on má tiež na prvom mieste Boha a dúfam,“ pričom sa šibalsky usmiala, „že na druhom mieste má tiež mňa.“ A potom pokračovala takto: „Neviem, či vy veríte, ale pokúste sa o rozhovor s Bohom - on Vám vždy pomôže a vždy vás obdarí radosťou.“ A pri týchto slovách zračila sa na nej radosť zo života. (VRABLEC, J.: V službe Slova C. Rím : SÚSCM, 1990, s. 159.)
ADE      Môžeme mať rôzne sny, ale jeden máme spoločný: nebo. Ak Boh bude v našom živote na prvom mieste, potom sme na najlepšej ceste k naplneniu tohto sna. A akási predchuť neba – radosť – bude prítomná už v tomto živote. A to stoji za to!

      Inšpirácie: Lk 14, 15-24
      Kartotéka: Lk 14
12.06.2003 | Čítanosť(3031)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2283)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1938)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet