23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Prečo nás v tejto modlitbe Pán Ježiš učí oslovovať Boha menom Otcom? Zdá sa mi, že dávajúc nám tento výraz, nerobí nič inšie, ako nám ešte viac zdôrazňuje, že náš život vo vzťahu k Bohu má byť svätejší.

~sv. Gregor Nysejský~

24.11.2004 - Miron
čítanosť991 reakcie0
(Share 228 0)


Téma: Hriech / Nový začiatok / 2 Kor 5, 17-21

Myšlienky... 218/2004

      Žena skúšala nový recept na koláč. Piškóta sa jej však veľmi nevydarila. Povedala si však: „Plnka to napraví.“ Ale keď sa jej ani tá nevydarila, hodila všetko do koša – aj piškótu aj koláč. A začala znova.
      Podobnú skúsenosť máme azda všetci. Nebojíme sa odznova začať prácu, ktorá sa nám predtým nevydarila. Možno si pri tom aj vzdychneme: „Kiež by som tak mohol aj vlastný život začať odznova...“
      Sväté písmo nám však hovorí, že Boh nám takúto šancu dáva. Svätý Pavol to priam prízvukuje Korinťanom: „Kto je teda v Kristovi, je novým stvorením. Staré sa pominulo a nastalo nové“ (2 Kor 5, 17). V týchto slovách je ukrytá definícia kresťana – kresťan je novým stvorením. Apoštol však hneď dodáva, že tu ide o Boží dar: „Ale to všetko je od Boha, ktorý nás skrze Krista zmieril so sebou a zveril nám službu zmierenia“ (2 Kor 5, 18). To staré je teda človek nezmierený s Bohom. Nový človek je s Bohom zmierený skrze Krista.
      Nemusíme fyzicky začať svoj život odznova. Boh nám dáva možnosť začať nový život, keď prijmeme tento jeho dar nového života. To však znamená vyhlásiť nepriateľstvo, ba dokonca boj proti hriechu. A možno – a to azda najprv – nadobudnúť jasné a zreteľné poznanie, čo to hriech je.
      Pápež Pavol VI. hovorí: „Hriech je slovo, o ktorom sa dnes mlčí. Mentalita našej doby nielen že sa nechce pozerať na hriech, ale dokonca odmieta o ňom rozprávať. Toto slovo je mimo jej slovník, ako by to bolo slovo nepohodlné, nevhodné a dokážeme si predstaviť prečo. Pojem hriechu zahrňuje dve skutočnosti, ktorými sa moderný človek nechce zapodievať: absolútnu, všadeprítomnú, tajomnú, ale nepopierateľnú Skutočnosť, ktorou je Boh, a že hriech je vedomé a dobrovoľné prestúpenie Božieho zákona.“
      Pochopiť tragické následky hriechu je dôležitým odrazovým mostíkom pre „nového človeka“.
      A kto je ten nový človek, nový kresťan? Je to ten, kto dokáže začať stále znova.

      Inšpirácie: 2 Kor 5, 17-21
      Kartotéka: Hriech / 2 Kor 5
25.06.2003 | Čítanosť(4431)
Téma: Hriech
26.08.2003 | Čítanosť(1858)
Téma: Hriech / Maličkosti
04.10.2003 | Čítanosť(2322)
Hriech
12.06.2003 | Čítanosť(1639)
2 Kor 5, 1-21


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet