24.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Čas nie sú peniaze, ale drahocenná a veľmi ťažko rozdeliteľná matéria. Preto vlastne človek by mal byť hodnotený podľa toho, ako využíva svoj čas a nie ako používa peniaze.

~Dario Bernazza~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1286 reakcie0
(Share 317 0)


Téma: Viera / Jn 20, 19-31

Myšlienky... 126/2001

AI       Predstavte si predavača, ktorý má plný obchod výrobkov jednej firmy. Keď sa ho zákazník opýta, či sú tie výrobky dobré, odpovie, že asi áno, ale, že sám radšej používa výrobky inej firmy. Určite si poviete, že je hlúpy, lebo tak nič nepredá. Z jediného dôvodu. Neverí tomu, čo predáva. A máte pravdu. Keby odskúšal svoj tovar, uveril by, že ide o dobré výrobky a nadšene by ich zákazníkom ponúkal.
KE       Dnes nás Božie slovo núti k zamysleniu, ako je to s našou vierou. Či úplne dôverujeme Bohu, v ktorého sme uverili alebo k tomu potrebujeme tomášovské dôkazy?
DI       Azda sa vám zdá, že táto tému tu nie je namieste. Poviete, že tu v chráme sa zišli skutočne len tí, ktorí uverili v Boha. Ale predsa len sa pozrime na svoju vieru. Teológovia hovoria, že viera je stále stávajúca. To znamená, že ide o niečo živé, čo sa neustále rodí, vzniká. Veriť znamená, každú chvíľku sa rozhodovať pre Boha. Ak toto chýba, tak s našou vierou nie je niečo v poriadku.
      Uveriť, znamená prijať za pravdu všetko, čo nám Boh zjavil a Cirkev z božieho poverenia predkladá.
      Uveriť, znamená rozhodovať sa pre pravdu. Život i ten najvšednejší, prináša množstvo situácií, keď sa musí človek rozhodovať ku konaniu. Zvyčajne má na výber: buď to urobím tak, ako by to chcel Boh alebo tak, ako to chcem ja. Mať vieru znamená rozhodnúť sa pre Božiu vôľu. Deň je iba sled rozhodnutí ako konať. Čím viac je rozhodnutí pre Božiu vôľu, tým silnejšia je viera. Ale môže o sebe niekto tvrdiť, že verí, ak sa cez deň ani raz nerozhodne konať podľa Božej vôle?
      Vieru môžeme prirovnať k svetlu lampy. Svieti len vtedy, keď je zapnutá. Keby sme ju vytiahli zo zásuvky, prestala by svietiť. Podobne môžeme povedať, že máme vieru len vtedy, keď sme napojení na Boha a usilujeme sa mu páčiť svojimi skutkami. Veď môže niekto, kto sa opíja, smilní, kradne, nadáva, v tú chvíľu úprimne povedať, že verí? Pochopili ste, čo je myslené slovami, že „viera je stále stávajúca“?
PAR       Vieme, čo sa rodí z nedostatku viery. Všetky vojny, sociálne nerovnosti, vraždy, krádeže, manželské nevery i rozvody vznikajú len preto, že človek radšej dôveruje sebe, než Bohu. Poviete: „To však znamená, že je málo viery vo svete.“ A máte pravdu. K životu, ktorý je naplnený plnením Božej vôle je potrebné veľkú odvahu. Boh to nezakrýva. Na mnohých miestach vo sv. písme sa rozličným spôsobom hovorí o ťažkostiach takého života. Boh je náročný. Chce mať človeka len pre seba. Ale na druhej strane, tým, ktorí sa vydali k nemu, dáva pomocnú ruku, aby ich viedol v živote. Viera v Boha je založená na dôvere. Neviem, kde nás vedie, ale dôverujeme mu, lebo chce pre nás len to najlepšie.
MY       Pozrite sa na vieru Abraháma. Boh mu hovorí: Odíď zo svojej krajiny! Abrahám sa poslušne vydáva na cestu do neznáma. Boh mu hovorí: Rozmnožím tvoje potomstvo ako hviezdy na nebi. Abrahám dôveruje Bohu, hoci s manželkou majú vysoký vek a ich manželstvo dovtedy nebolo plodné. Boh mu dáva syna Izáka, ale onedlho žiada, aby bol obetovaný. Abrahám v Božie prisľúbenie a pripravuje všetko k obete.
      Všetko, čo Boh chcel, bolo pre Abraháma ako krok do neznáma. Ale dôveroval Bohu a splnil jeho vôľu.
      Majme rovnakú dôveru k Bohu, ako mal Abrahám. Kráčajme životom podľa Božej vôle. Azda niekedy nebudeme chápať zmysel Božích ciest. Ale dôverujme mu a nechajme ho plniť odveký plán spásy pre nás a pre celý svet.
ADE       Apoštol Tomáš uveril, keď sa dotkol Ježiša. My nežiadajme dôkazy, aby sme patrili k tým, o ktorých Ježiš hovorí: „Blahoslavení, ktorí nevideli a uverili!“ Amen.
29.11.2010 | Čítanosť(3765)
Téma: Lk 17, 6 / Viera
25.06.2003 | Čítanosť(2551)
Téma: Viera
12.06.2003 | Čítanosť(2203)
Jn 20, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2147)
Jn 20, 11-18
12.06.2003 | Čítanosť(2092)
Jn 20, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet