22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pri všetkom je dôležitý pokoj. Ale rovnako aj viera a dôkladnosť.”

~JÁN XXIII.~

23.11.2004 - Miron
čítanosť814 reakcie0
(Share 188 0)


Téma: Múdrosť / Múd 7, 7-12

Myšlienky... 215/2004

      Manželia sa vracali z recepcie, ktorú usporiadala firma pred vianočnými sviatkami pre svojich zamestnancov a ich rodiny. Muž sa spýtal manželky: „Tak čo povieš na môjho šéfa?“ Odpovedala: „Nuž, som trochu sklamaná.“ „Prečo?“ začudoval sa manžel. „Rozprával si o ňom ako o veľkom odborníkovi, ktorý má dokonca dva doktoráty a napísal niekoľko publikácií. Asi som o ňom mala až príliš dobrú mienku. Ale keď som sa s ním zoznámila, musela som si ju poopraviť. Čakala som čosi viac...“
      Podobné sklamanie zažil asi každý človek. Akosi prirodzene, keď počujeme o vzdelanom a úspešnom človekovi, očakávame u neho prítomnosť tej zvláštnej charizmy, ktorú nazývame múdrosť. Pri osobnom stretnutí sme však často nepríjemne prekvapení. Takýmto sklamaniam môžeme predísť, keď si uvedomíme, že múdrosť neprichádza ruka v ruke s množstvom vedomostí, ktoré nadobúdame alebo s úspechom v rôznych sférach života. Múdrosť je dar. Je to schopnosť vnímať svet a život v správnom svetle; rozlišovať časné od večného; dôležité od bezcenného. Múdrosť je dar, ktorý človeku nedovolí uspokojiť sa s prirodzenými darmi – mocou, krásou, zdravým, ale nabáda ho hľadať to, čo voláme zmysel života.
      Ak hovoríme, že múdrosť je dar, tak potom musí byť aj Darca. Sväté písmo na mnohých miestach hovorí, že Boh dáva človeku tento zvláštny a potrebný dar. Pozrime sa na kráľa Šalamúna, ktorý je pre mnohých synonymom múdrosti. Hovorí: „Preto som sa modlil: Bol mi daný rozum. Prosil som a vošiel duch múdrosti do mňa“ (Múd 7, 7). Kráľ Šalamún svedčí, že tento dar, múdrosť, si cenil viac než kráľovskú hodnoť, viac než drahokamy, zlato a striebro, viac než zdravie a krásu. Prijatie a pestovanie múdrosti mu prinieslo hojné požehnanie: „Súčasne s ňou dostal som aj iné dobrá, skrz jej ruky nesčíselné bohatstvo. Všetkým (týmto veciam) som sa tešil, lebo múdrosť je ich vodkyňou; ale nevedel som ešte, že je aj ich matkou“ (Múd 7, 11-12).
      Každého z nás Boh povoláva k nejakej životnej úlohe. Neočakáva od nás, že budeme všetci usilovať o akademické tituly. No očakáva od nás, že budeme usilovať o získanie múdrosti. Tento dar má pripravený pre každého z nás. Môžeme ho získať a bude pre nás zdrojom rovnakého požehnania aké sa dostalo kráľovi Šalamúnovi.
      Vytvorme preto v sebe predpoklady na prijatie tohto daru. Prvým predpokladom je, že o tento dar budeme prosiť. Ak budeme prosiť, tak ho aj dostaneme. Druhým predpokladom je úsilie o taký stav svojho srdca, aby sa dar múdrosti v nás mohol rozvíjať. Pekne to vysvetľuje rozprávanie zo života Otcov púšte.
      K svätému Makariovi prišli raz dvaja poprední muži a prosili ho, aby ich naučil v krátkosti múdrosti, ktorú by si ľahko zapamätali do smrti. Svätec nalial vodu do nádoby a vyzval svojich hosťov, aby nazreli do nej.
      „Čo vidíte?“
      „Svoju tvár,“ odpovedali.
      Makarios do nádoby hodil kus blata, pomútil vodu a spýtal sa, čo teraz v nej vidia.
      „Nič,“ odpovedali mu.
      „Dobre hovoríte. Hľa, tu je zhrnutá múdrosť života: Ak svoju dušu zachováte čistú od blata hriechov, budete v nej mať obraz samého Boha. Preto žite tak, aby sa tento najdrahší, posvätný dar vo vás nikdy nezakalil; to bude opravdivá múdrosť vášho života.“
      Svet je plný ľudí, ktorí majú mnoho vedomostí, ale svetu chýbajú ľudia, ktorí sú naplnení múdrosťou. Azda preto v ňom nachádzame toľko zla, nedorozumení a bezcitnosti. Usilujme o Boží dar múdrosti, pestujme ho a určite okolo nás vymizne mnoho tienistých stránok života.       Kartotéka: Múdrosť / Múd 7
17.04.2004 | Čítanosť(1550)
Téma: Múdrosť / Prís 2, 1-9
28.11.2006 | Čítanosť(1371)
Téma: Múdrosť / Lk 14, 25-33
07.07.2003 | Čítanosť(1761)
Téma: Múdrosť / Vzdelanie
25.06.2003 | Čítanosť(1404)
Téma: Bdelosť / Múdrosť
18.01.2010 | Čítanosť(1054)
Múdrosť
31.01.2005 | Čítanosť(557)
Múd 07


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet