22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Trpíte a právom si ťažkáte. Rozhodne sa sťažujte, a to aj nahlas, vôbec nemajte strach. Obeť lásky je nedočkavá, pokým ju nevlastní; musí zakričať, že už viac nevládze a že nemôže zniesť zaobchádzanie Milovaného, ktorý ju chce a opúšťa ju, a opúšťa ju, zatiaľ čo ju chce.”

~SV. PÁTER PIO~

23.11.2004 - Miron
čítanosť1773 reakcie0
(Share 368 0)


Téma: Kresťanstvo / Kristus Kráľ / Viera / Lk 23, 42-43

Myšlienky... 214/2004

      Veriť, hlásiť sa ku Kristovi a jeho náuke, to veru nie je v súčasnosti veľmi populárne. Stačí len prelistovať periodiká, sledovať televíziu, všímať si informácie, ktoré sprostredkúva internet, aby sme si uvedomili, že voči Bohu a jeho Cirkvi prebieha tuhý boj. Ak by bol človek, ktorý by vyrastal v akejsi izolácií, odkázaný len na tieto informácie, myslel by si, že Boh je veľkým nepriateľom človeka a že Cirkev je zdrojom azda všetkých neprávostí, ktoré sa objavia vo svete. Mnohokrát sa takto prejavuje výrok, že tisíckrát povedaná lož sa stáva pravdou. Tento nepravdivý obraz o Bohu a Cirkvi si osvojuje mnoho ľudí a zaujímajú odmietavý ba až nepriateľský postoj. Preto azda mnohí kresťania, vidiac túto opozíciu, strácajú odvahu svedčiť o pravde a obhajovať svoj postoj. Radšej mlčia, a niekedy – bohužiaľ – sa pridajú v niektorých prípadoch aj k tejto opozícii.
      Netreba však strácať odvahu! Je pravdou, že súčasnosť sa príliš podobá scéne na Golgote, ale musíme si uvedomiť, že Kristus ani na kríži neprestal byť Bohom a Kráľom. Ukrižovaný Kristus, s ktorým sa stretávame v tých mnohorakých podobách dnešného sveta, je skúškou našej viery. Jeho moc zakúsi každý, kto ho prijíma za svojho Kráľa a Spasiteľa.
      Zločinec, ktorý bol ukrižovaný po Ježišovej pravici, objavuje Kristovu kráľovskú dôstojnosť za okolností, ktoré sa dajú ťažko pochopiť. Prešiel s Ježišom krížovú cestu, videl ako ho pribíjajú na kríž, vidí ho v rovnakej situácií, aké prežíva sám. Tento zločinec, ktorý v poslednej chvíli života hľadá pravdu, načúva hlasu srdca a robí najdôležitejšiu vec vo svojom živote. Uprostred posmechu, ktorý poukazuje na Ježišovu bezmocnosť, verí v jeho moc a uprostred rúhania a nevery vyznáva svoju vieru v Krista. „Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva“ (Lk 23, 42). A ukrižovaný Spasiteľ mu sľubuje: „Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji“ (Lk 23, 43).
      Náš postoj k Ježišovi ako vládcovi našich životov je a bude vystavený stálej skúške. Vždy ho budeme vnímať skôr ako ten zločinec na kríži: ako poníženého, bezmocného, ktorému sa mnohí vysmievajú, a v ktorého neveria. Obstojíme v tejto skúške?
      To zaiste chceme. No možno sa obávame vlastnej slabosti, nedostatku síl.
      J. A. Cronin, jeden z najväčších románopiscov nášho storočia, sedel raz v istom viedenskom kostole, keď začul ťažké kroky z ľavej lode. Obzrel sa a videl muža, nesúceho chromé dievča. Prišli až k oltáru Panny Márie. Zažali tam sviecu, chvíľu sa modlili a odišli. Cronin za nimi. Medzitým čo muž kládol dievča do primitívneho vozíka, zbitého z dosák debien na prepravu tovaru, oslovil ho a spýtal sa na dôvod jeho správania sa. Muž, očividne otec dievčaťa, s jednoduchosťou odpovedal: „Chodíme sem denne. Aby nevyhasla viera v našich srdciach.“
      Táto skúsenosť bola pre spisovateľa veľmi inšpirujúca. Nám ukazuje cestu ako posilňovať svoju vieru, aby sme mohli v tých rozmanitých kritických situáciách dneška vyznať svoju vieru v Krista, nášho Kráľa a Spasiteľa, ako to urobil zločinec po jeho pravici: „Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva“ (Lk 23, 42).

      Inšpirácie: Lk 23, 26-43
      Kartotéka: Kresťanstvo / Kristus / Viera / Lk 23
27.05.2011 | Čítanosť(3759)
Téma: Kresťanstvo
05.02.2010 | Čítanosť(2692)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo /
30.12.2004 | Čítanosť(1954)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo
12.06.2003 | Čítanosť(1859)
Lk 23, 1-25
12.06.2003 | Čítanosť(1853)
Lk 23, 26-43
18.01.2010 | Čítanosť(1646)
Kresťanstvo


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet