22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Boh od nás žiada, aby sme ho milovali. Nie preto, že našu lásku potrebuje. Určite však preto, že my sme na jeho lásku odkázaní.

~Franz Werfel~

23.11.2004 - Miron
čítanosť785 reakcie0
(Share 256 0)


Téma: Hľadajme pravdu o sebe! / Pokrytectvo

Myšlienky... 212/2004

AI       Šéfredaktori novín a časopisov radi uverejňujú rozhovory so slávnymi umelcami. Ak rozhovor pripravoval seriózny a skúsený novinár, môže nás obohatiť i poučiť. Napríklad v jednom rozhovore divadelný herec poznamenal, že nemá rád predstavenia, ktoré majú veľa repríz. Ak totiž dlho stvárňuje nejakú tú divadelnú postavu, cíti, že od nej preberá mnohé postoje do osobného života. Ak ide o kladnú postavu, je to všetko v poriadku. Horšie je, keď ide o zápornú. V každom prípade je však nepríjemné, ak herec zistí, že i v civilnom živote hrá niekoho iného.
KE       Toto nebezpečenstvo však nehrozí len hercom, ale každému človeku. Volá sa pokrytectvo. Je to duchovná choroba. Niet človeka, ktorý by nebol touto chorobou viac či menej postihnutý. Preto je dôležité hľadať správny liek na tento neduh.
DI       Týmto liekom je poznanie pravdy o sebe. Človek sa vždy snaží o tie najjednoduchšie riešenia. No tie nemusia byť vždy najlepšie. Ak napríklad študent odhalí spôsob, ako prejsť pri skúške učiteľovi cez rozum, potom sotva bude venovať štúdiu patričnú vážnosť. Nedostatky vo vedomostiach možno potom v práci zakryť riadnou dávkou arogancie a nadradenosti.
      Po svete chodí mnoho ľudí, ktorí si namýšľajú, že sú veľkí. Ich veľkosť sa však podobá balónu. Veľký povrch, žiaden obsah. Pravá veľkosť je iná. Je nenápadnejšia, ale s plným a dobrým jadrom.
      Pokrytectvo, čiže túžba vyzerať v očiach druhých lepšie, než je skutočnosť, je neúcta k pravde. Vzniká nenápadne. Pekne to opisuje epizóda z knihy Ve stínu palem. Hrdinu Hadžiho niekto pristihol pri pití alkoholu, čo je pravovernému mohamedánovi prísne zakázané. Napomenutý Hadži sa však vynašiel a povedal: „Ja nepijem alkohol, ale vodu radosti.“ Alkohol prestal byť alkoholom, keď dostal iné meno.
      Podobne koná človek, zasiahnutý chorobou pokrytectva. Svojím necnostiam dáva iné meno. Niet hriechu, ktorý by sa nedal pekne pomenovať. A tak smilstvo je láska, ohováranie je snaha o pravdu, krádež je spravodlivé odškodnenie, hnev je známka priameho charakteru. Je to jednoduchý spôsob, ako prežiť pasívne pozemský život. Vo večnom živote však platia iné kritéria.
PAR       Boh je pravda. Keď sa človek postaví pred Boha, v úplnej pravdivosti sa ukážu všetky jeho skutky i zmýšľanie. Ani ten najkrajší názov pre hriech nezmení nič na tom, že hriech je hriech a neresť je neresť. Ľudí azda možno oklamať, ale Boha nie.
      Každý raz bude musieť odložiť masku, ktorá zakrýva skutočnú osobnosť. Bolo by však nebezpečné čakať s tým do okamihu osobného súdu pred večným Sudcom. Boh nechce naše odsúdenie a smrť. Chce, aby každý z nás došiel k spáse a večne žil. Preto nám rozpráva o dvoch mužoch, mýtnikovi a farizejovi, aby sme sa poučili a žili správne (Lk 18, 9-14).
MY       Nový život človeka, ktorý smeruje k večnej blaženosti sa začína výkrikom: „Bože, som hriešnik!“ Vychádza z poznania skutočnej pravdy o sebe. Človek si musí sám, hoci bolestivo, strhnúť masku pretvárky a pokrytectva. Len tak nastúpi na správnu cestu k večnosti.
      Druhým krokom je úsilie o poznanie skutočného dobra, ako nám ho Boh predstavuje. Rozhodnúť sa pre toto dobro znamená vytrhnúť zo života pasivitu i s koreňom. Človeku potom azda vytknú nejaké tie chyby krásy, ale bude mu patriť Božie uznanie i ospravedlnenie.
ADE       Hľadajme teda skutočnú pravdu o sebe. Nie podľa ľudských meradiel, ale podľa Božích, pretože sa nepripravujeme na večnosť na zemi, ale v nebi.

      Kartotéka: Pravda
25.06.2003 | Čítanosť(1075)
Téma: Pokrytectvo / Vianoce


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet