22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Budúca cirkev sa bude podobať skôr pohyblivej rybárskej sieti, v ktorej sú všetky druhy rýb, ako strnulej skale.

~A. Rosenberg~

19.11.2004 - Miron
čítanosť1130 reakcie0
(Share 264 0)


Téma: Lk 14, 16-24

Homilia

AI      Jeden známy sa mi sťažoval: „Ach, tie deti! Zaujíma ich všetko možné. Robia všetko možné, len nie to, čo by mali.“ Mal celkom vážny dôvod na túto sťažnosť. Jeho deťom totiž vôbec nevoňalo učenie.
      Myslím si však, že to nie je len jeho problém. Zrejme každý rodič, ktorý má školopovinné deti, musí riešiť niečo podobné. Niekedy sa musí použiť celá váha rodičovskej autority, aby si dieťa začalo plniť svoje školské povinnosti.
KE      Táto skúsenosť sa akoby odráža v dnešnom podobenstve. Boh celou svojou autoritou nás povzbudzuje, aby sme sa zamerali na to, čo je dôležité.
DI      Podobenstvo o veľkej večeri je obrazom nebeskej blaženosti. Povolaní sú Židia, ktorí ako vyvolený národ mali prví vstupom do Cirkvi dosiahnuť spásu. Zavolaní z ulíc sú pohania.
      Nerozumnosť povolaných je zrejmá. Nemali vážny dôvod odmietnuť pozvanie. Všetko, čo uviedli ako dôvod pre svoje ospravedlnenie mohlo počkať. Nebolo to až také dôležité, že by skutočne bránilo zúčastniť sa večere. Dôvod bol iný. Pozvaní jednoducho nechceli.
PAR      Táto nerozumnosť pozvaných hostí sa opakuje v rôznych obmenách v každej dobe a opakuje sa aj dnes. Všetci sme pozvaní, ale nie všetci toto pozvanie prijímame.
      Tu azda môže vzniknúť priestor pre pokušenie vzťahovať tieto slová na tých, ktorí sú viditeľne vzdialení od Boha. Ak nás toto pokušenie premôže, potom vynikne naša viera v porovnaní s tými, ktorí Boha opustili. To môže viesť k falošnej istote: idem správnym smerom. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že takto ľahko prehliadneme tie povinnosti, ktoré nás majú priviesť k prijatiu Božieho pozvania.
      Boh nám ukazuje ciel života. Pri pohľade na tento ciel neobstojí žiadna výhovorka, neobstojí žiadne porovnávanie s druhými. Môžem byť na vyššej úrovni vo vzťahu k Bohu než iní, ale keď sa neusilujem dosiahnuť ciel života, nič mi to nepomôže.
MY      Pozrite sa na svätých. V ich živote nenachádzame žiadne výhovorky i keď stáli pred ťažkosťami, ktoré na prvý pohľad prevyšovali ľudské sily a schopnosti.
      Sv. Don Bosco mohol samozrejme povedať: „Ako ja, chudobný človek, môžem pomôcť potulujúcim sa chlapcom Turína a celého sveta?“ Ale nerezignoval a dal sa do práce.
      Sv. František sa tiež nevyhováral, keď ho Boh povolal, aby podoprel a znovu vybudoval rúcajúcu sa budovu Kristovej Cirkvi.
      Sv. Katarína Sienska sa tiež nevyhovárala: „Ako môžem ja nahovoriť pápeža, aby sa vrátil z Avignonu do Ríma?“
      Ani mučeník koncentračného tábora Maximilian Kolbe nehľadal výhovorky, keď bolo treba položiť život za blížneho. Podobne matka Tereza z Kalkaty necúvla, keď stala zoči-voči obrovskej biede, ale dala sa do práce, ktorá zďaleka prevyšovala sily slabej ženy.
      Všetci títo a ostatní svedkovia spolu dosvedčujú pravdivosť slov sv. Pavla: „Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje.“ (Flp 4,13)
ADE      Prijať Božie pozvanie znamená vydať sa na cestu. Znamená to putovať, ísť, namáhať sa, aby sme došli k cieľu.

      Inšpirácie: Lk 14, 15-24
      Kartotéka: Lk 14
12.06.2003 | Čítanosť(3015)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2272)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1923)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet