24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Čas je tovar rýchlo podliehajúci skaze, nemožno si ho ukladať do zásoby.”

~KLAUS HEMMERLE~

20.06.2003 - Miron
čítanosť950 reakcie0
(Share 246 0)


Téma: Vzkriesenie / Pascha

Myšlienky... 122/2001

      Dnes oslavujeme slávne Kristovo vzkriesenie. Mnoho ľudí súčasnej doby má problém s pochopením tejto udalosti. Chceli by vedieť, čo sa skutočne stalo. Ako sa vzkriesenie vlastne odohralo? Bol hrob skutočne prázdny? Sú to zaujímavé otázky, ktoré vychádzajú z mysle človeka, ktorý stojí zoči-voči tak veľkému tajomstvu, ako je vzkriesenie. Ale skutočne dôležitou otázkou nie je ako sa uskutočnilo Kristovo vzkriesenie pred dvetisíc rokmi v Jeruzaleme, ale ako ja prežívam vzkriesenie tu a teraz. Ako hovorí sv. apoštol Pavol v liste Filipanom (3, 10), je dôležité poznať Krista a zakúsiť moc jeho zmŕtvychvstania v našich životoch. Prečo by sme mali dnes oslavovať vzkriesenie, ak Kristus nevstal z mŕtvych v našich životoch? Prečo by sme sa dnes mali radovať z Kristovho vzkriesenia, ak ho s ním nezdieľame?
      Krstom Kristus prichádza žiť v nás, prebýva v nás. Hriechom je Kristus ukrižovaný a pochovaný v našich dušiach ako v hrobe. Ale obnovou našich krstných sľubov, odmietnutím hriechu a opätovným nasmerovaním k Bohu, Kristus vstáva z mŕtvych v našich dušiach. Vtedy sa odohráva to vnútorné vzkriesenie, ktoré nie je viazané na dátum v kalendári.
      Ako môžeme spoznať, že náš Spasiteľ je „živý“ a pôsobí v našich dušiach? Spoznáme to podľa týchto skutočností:
      Ježiš Kristus sa stáva osobou číslo 1 v našom živote. Nikdy nezaujíma druhé miesto. Nech by náš vzťah k nejakému človeku bol veľmi silný, ešte silnejší má byť vzťah k nášmu Pánovi.
      Začíname milovať okamihy, kedy sme v jeho prítomnosti. Dokážeme si na neho urobiť čas i v tých najrušnejších dňoch.
      Stáva sa pre nás Učiteľom a Radcom vo všetkých sférach nášho života. Dokážeme nasledovať jeho vôľu i keď mnohokrát ideme „hlavou proti múru“.
      Nepociťujeme už viac obavy, neťažkáme si na „kríž“, prestávame pozerať na smrť so strachom. Všetky ťažkosti prijímame ako udalosti Veľkého týždňa, za ktorými sa už črtá veľkonočná radosť.
      Vzkriesenie nášho Spasiteľa nás ubezpečuje, že pravde bude patriť konečné víťazstvo. Svet môže ukrižovať pravdu a pochovať ju do hrobu, ale na „tretí deň vstane z mŕtvych“.
      Takto nás žijúci Kristus v našich dušiach napĺňa radosťou a nádejou i napriek ranám tohto sveta. Dáva nám pokoj, ktorý nám svet ani nikto iný dať nemôže. (Podľa: Fr Munachi Ezeogu, C.S.Sp., Experiencing the Resurrection.)
19.10.2006 | Čítanosť(2837)
Téma: Nádej / Vzkriesenie
25.11.2005 | Čítanosť(2284)
Téma: Kristus / Vzkriesenie
02.03.2005 | Čítanosť(1883)
Téma: Vzkriesenie
27.03.2006 | Čítanosť(2115)
Pascha


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet