22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Modlitba je neviditeľná ruka, ktorá nás spája s Bohom.

~sv. Alfonz ~

16.11.2004 - Miron
čítanosť1129 reakcie0
(Share 215 0)


Téma: Lk 12, 32-48

Homília

AI      Isté mladé dievča povedalo svojmu duchovnému otcovi: „Ja to myslím s Bohom skutočne úprimne a vážne. Snažím sa, ale akosi sa mi nedarí... Ráno si dám predsavzatie, že deň strávim v Božej prítomnosti a už na obed zistím, že som si na Boha od rána ani raz nespomenula...“
      Tento problém nie je cudzí nikomu, kto pestuje svoj duchovný život. Preto zaiste s radosťou prijmeme radu, ktorá nám pomôže vyriešiť tento problém.
KE      Túto radu nám dáva náš Spasiteľ, keď hovorí: „Kde je váš poklad, tam bude aj vaše srdce“ (Lk 12, 34).
DI      Človek ľahko prilipne k tomu, čo považuje za najcennejšie. Veď sa len pozrite na malé deti. Často krát nejaká bezcenná maličkosť nadobúda pre nich takú hodnotu, že o nej dokážu veľa hovoriť alebo jej venovať celé hodiny. U dospelého je to podobne. Materiálne hodnoty dokážu ovládnuť celého človeka. Podobne človek môže podľahnúť rozličným záujmom a rozkošiam. Je len pochopiteľné, že potom s ľahkosťou a určitou radosťou koná všetko preto, aby zveľadil a udržal to, čo považuje za najcennejšie. Pre kresťana je však toto pripútanie k pozemským hodnotám nebezpečné, lebo znemožňuje vzlet k Bohu.
      Ježiš Kristus nepodceňuje toto nebezpečenstvo. Preto nám hovorí: „Predajte, čo máte, a rozdajte ako almužnu! Robte si mešce, ktoré sa nezoderú, nevyčerpateľný poklad v nebi, kde sa zlodej nedostane a kde moľ neničí“ (Lk 12, 33). Zámerne volí tento radikálny tón, aby si človek uvedomil, že Božia vláda má stáť v ľudskom merítku hodnôt na najvyššom mieste. Kresťan, ktorý sa oslobodzuje od otrockého priľnutia k veciam tohto sveta, má v srdci stále viac a viac miesta pre Boha. Takto sa Boh stáva „prítomnejší“ v jeho živote a problém, ktorý spomínalo to mladé dievča, začína pozvoľne ustupovať.
PAR      Poviete, že sa to celkom tak nedá? Ale Boh predsa od nás nežiada nemožné. Chce iba, aby sme odstránili prekážky, ktoré sú pre nás prekážkou v duchovnom raste.
      Pozrite sa. Asi pred pätnástimi rokmi ma dojalo rozprávanie o jednom lekárovi z Košíc. Jeho malý syn mal od narodenia akúsi telesnú vadu, ktorá ohrozovala jeho život. Viete si predstaviť, že ten lekár skúsil všetko možné, len aby zachránil svojho syna. No nič nepomáhalo.
      Keď sa zdalo, že už vyčerpal všetky možné spôsoby liečby, objavila sa iskierka nádeje. Prišla správa, že do Prahy príde zahraničný chirurg – špecialista. Vraj už v podobných prípadoch pomohol. Lekár podnikol všetko možné, len aby tento chirurg operoval jeho syna. Už len vybavenie tejto možnosti ho stálo kopu peňazí. Ale to nebolo všetko. Bolo potrebné zaplatiť aj samotnú operáciu. A to v tvrdej mene. V korunách to bolo niečo okolo pol milióna. Čo myslíte? Čo urobil ten nešťastný otec? Vzal pôžičku. To však nestačilo. Predal auto, elektrospotrebiče, nábytok... V jeho byte to vyzeralo, akoby sa práve niekto odsťahoval. Ale získal peniaze na operáciu, ktorej výsledok bol aj tak dosť neistý.
MY      Zaiste cítite, že pokladom pre tohto lekára bol jeho syn. Dokázal sa pre neho vzdať všetkého. Urobil všetko, čo bolo možné, len aby sa mu pokúsil zachrániť život. A pritom nemal žiadnu istotu, že to skutočne vyjde.
      Takýmto vzácnym pokladom má byť pre kresťana Boh. A v ňom máme pevnú istotu. Predajme teda svoju lenivosť, lakomstvo, ľahostajnosť, neochotu a nelásku. Predajme všetky rozkoše sveta. Predajme pýchu a túžbu po moci. Dostaneme za to všetky čnosti a správne životné postoje.
ADE      Ak sa boríme s rovnakým problémom, ako to mladé dievča, skúsme skontrolovať, kde je naše srdce. Určite nájdeme nejaké okovy, ktoré ho držia pri zemi a nedovoľujú vzlet k Bohu. Odstráňme ich a budeme môcť pokračovať v pestovaní pekného duchovného života.

      Inšpirácie: Lk 12, 32-48
      Kartotéka: Lk 12
12.06.2003 | Čítanosť(2880)
Lk 12, 49-59
12.06.2003 | Čítanosť(2672)
Lk 12, 32-48
12.06.2003 | Čítanosť(2615)
Lk 12, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet