22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Vnútro človeka musí mať veľkú hodnotu v kráľovstve duchov, keď ho majú anjeli za povinnosť ochraňovať. Aj Boh si ho zvolil za svoj príbytok. Zlí a dobrí duchovia nemajú k nemu slobodný prístup.

~Edita Steinová~

16.11.2004 - Miron
čítanosť1077 reakcie0
(Share 260 0)


Téma: Lk 12, 13-21

Homília

AI      Človek sa učí až do smrti. Pravdivosť tohto tvrdenia dokazuje naša životná skúsenosť. Kto chce zodpovedne vykonávať svoju prácu, musí sa oboznamovať s novými poznatkami a podľa nich aj konať. Čím zodpovednejšia je práca, tým nutnejšia je táto formácia.
      V krste sme dostali vznešený dar Božieho synovstva a sme povolaní k jeho zodpovednému rozvíjaniu. Preto má v našom živote prebiehať trvalá duchovná formácia, ktorá čerpá z rôznych prameňov. Jedným z nich je Sväté písmo.
KE      Pozrime sa, ako nás Sväté písmo poučuje o správnom vzťahu k pozemským hodnotám.
DI      Toto poučenie je vložené do podobenstva o boháčovi, ktorému pole prinieslo veľkú úrodu (porov. Lk 12, 16-21). Ľahko spoznáme, čo bolo v jeho konaní nesprávne. Podľahol bohatstvu natoľko, že hlavným zmyslom jeho života sa stali pôžitky, vyplývajúce z veľkého majetku. V tom bola chyba. Človek nikdy nemôže mať istotu v pominuteľných veciach, pretože je stvorený pre večnosť.
      Nikto z nás nemôže povedať, že nechápe zmysel tohto podobenstva, ale mnohí z nás môžu povedať, že je im zaťažko vyvodiť z neho dôsledky pre vlastný život. Skutočne to nie je jednoduché, pretože pod správnym vzťahom k pominuteľným hodnotám často chápeme zrieknutie sa vlastných vecí, dobrovoľnú chudobu, atď. Nie je tomu celkom tak. Nezávisí totiž, kto koľko toho má, ale aký má vzťah k tomu, čo vlastní. Ak je u človeka na prvom mieste starosť o nadobúdanie pozemského bohatstva, je na zlej ceste, i keby mal v peňaženke len pár halierov. Na druhej strane, bohatý človek môže byť na dobrej ceste, ak jeho prvoradou túžbou je nadobúdanie duchovného bohatstva.
PAR      Pekne to vykresľuje tento príklad. Sv. Filip Neri mal priateľa, ktorý bol veľmi bohatý. Raz, keď ho sv. Filip navštívil a všimol si, že boháč má na stene vysoko zavesený veľký kríž, napadla mu jedna myšlienka. Žartovne povedal bohatému priateľovi: „Skús, či dosiahneš rukou kríž a či sa ho dokážeš dotknúť.“
      Domáci pán sa postavil na špičky nôh a natiahol ruku ako len vládal, ale kríž nedočiahol.
      Svätec mu povedal: „To treba urobiť takto!“ Pritiahol pod kríž skrinku, v ktorej mal boháč uložené peniaze. „Vystúp na túto pokladnicu a dosiahneš kríž a dotkneš sa ukrižovaného Krista.“
      Boháč sa spýtal: „Čo to má znamenať?“
      Svätec mu povedal: „Nerozumieš tomu? Kto chce Krista dosiahnuť a dotknúť sa ho, ten musí svoje bohatstvo a pôžitky podložiť pod svoje nohy. Radikálne si podrobuj všetko, čo ťa robí bohatým a požívačným a potom sa dostaneš blízko k Ježišovi a budeš skutočne šťastný.“ (DANCÁK, F., Dal nám príklad, 5430.)
MY      Tí, ktorí sa nedali ovládnuť majetkom, ale sami vládnu nad majetkom, môžu potvrdiť, že sv. Filip mal pravdu. Jedine duchovné bohatstvo, ktoré nepomíňa, môže človeka urobiť skutočne šťastným.
      Dávajme si preto pozor, čomu dávame v živote prednosť: budovaniu pozemského bohatstva alebo duchovného.
ADE      Dostali sme vznešený dar Božieho synovstva, ktorý máme v sebe rozvíjať. Prijmime preto návod Svätého písma k vytvoreniu správneho vzťahu k pominuteľným pozemským hodnotám.

      Inšpirácie: Lk 12, 13-21
      Kartotéka: Lk 12
12.06.2003 | Čítanosť(2880)
Lk 12, 49-59
12.06.2003 | Čítanosť(2672)
Lk 12, 32-48
12.06.2003 | Čítanosť(2615)
Lk 12, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet