25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Výstižné poznámky a vtipy, ktoré nevyšli z tvojich úst; žart, ktorý si nepovedal; prívetivý úsmev pre toho, čo ťa obťažuje; mlčanie pri nespravodlivom obvinení; láskavý pohovor s ľuďmi, ktorí ťa otravujú a vyčerpávajú; každodenné úsilie povzniesť sa nad malichernosťami, nepríjemnosťami a bezočivosťou ľudí, ktorí s tebou žijú... to všetko, vytrvalo uskutočňované, je pravé vnútorné umŕtvovanie.

~Bl. Josemaria Escrivá ~

16.11.2004 - Miron
čítanosť1040 reakcie0
(Share 252 1)


Téma: Lk 10, 25-37

Homília

AI      Sú biedy, ktoré človeka ponižujú viac, než hmotný nedostatok. To môžeme ľahko spozorovať vo svojom okolí. Sú ľudia so zdravým sebavedomím, so zmyslom pre humor, veselí a dobrosrdeční. Nie sú osamelí, pretože svojimi vlastnosťami priťahujú ľudí ako magnet.
      Sú však i ľudia, ktorých telesný alebo duchovný problém tak poznačí, že sa stávajú tvrdohlavými, neznášanlivými, zlostnými a falošnými. Takýmto ľuďom ideme radšej z cesty, alebo s nimi iba zo slušnosti prehodíme pár neosobných slov.
      Také je prirodzené správanie sa ľudí, ktorí nepoznajú evanjelium. Ale pravdou je aj to, že mnohokrát sa podobne správame aj my, hoci poznáme slová života nášho Pána Ježiša Krista.
KE      Preto nám Ježiš na povzbudenie k pravej láske k blížnym rozpráva podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi.
DI      Je dôležité, dobre pochopiť Kristovu náuku. Pretože celé ľudstvo je v pokušení redukovať náboženstvo na dodržiavanie niektorých vonkajších prikázaní, hoci aj za cenu nemalých obetí. V Indii každý Hind odmietne jesť hovädzie mäso aj keby mal zomrieť hladom. V mohamedánskych krajinách by sme márne hľadali v pohostinstvách alkohol. Habešania nikdy nebudú jesť ťavie mäso, aby neboli vylúčení z cirkvi a v dnešnom Izraeli sa prísne posudzuje, či sa niekto odváži v sobotu zapnúť rádio či televízor.
      I kresťanstvo je v nebezpečenstve, že nepôjde do hĺbky a ostane pri povrchných nedôležitých veciach. Nemôžeme sa pred bohom skryť formálnym dodržiavaním prikázaní. To by sme síce mali náboženstvo, ale neboli by sme nábožní. (Podľa: Perly a chléb, Josef Hrbata, Cor Jesu, Č. Těšín, 1991, 226.2.)
PAR      Láska k Bohu a láska k blížnemu sú akoby dve koľajnice, ktoré idú vedľa seba. Ak by jedna koľajnica chýbala, vlak by nemohol pokračovať v ceste. Podobne ani v živote kresťana nemožno oddeľovať lásku k Bohu od lásky k blížnemu. Veď sami dobre chápete, že necitlivosť a neláska k druhým sa nedá ospravedlniť veľkou láskou k Bohu.
      Ježiš Kristus nás chce mať ľudí so šiestymi zmyslami. Zrak má slúžiť na to, aby sme dobre videli skryté potreby ľudí. Sluchom máme začuť plač všetkých ubolených a osamotených. Čuchom máme zachytiť všetok smrad, ktorý chce očierniť nášho blížneho. Chuť máme nato, aby sme ochutnali každé slovo, ktoré chcem vypustiť z úst. Len tak povieme to, čo pomáha, utešuje, dodáva nádej. Hmatom máme nájsť každú nerovnosť a urovnať ju, aby sa na nej nikto nepotkol. A tým šiestym zmyslom je viera. Je veľmi dôležitá, lebo bez nej by sme nedokázali správne používať ostatné zmysly.
      Pravá nábožnosť je živá, činná. Človek v noci spánkom naberá silu pre námahy dňa. Podobne kresťan v modlitbe, vo sviatostiach, v rozjímaní nad Božím slovom naberá silu, aby mohol v živote správne a autenticky plniť Božiu vôľu.
MY      Len človek, ktorý sa snaží o pravú lásku k blížnemu, dokáže zbadať skutočné potreby druhých. Dosvedčuje to aj skúsenosť mladíka zo Španielska. Enrique býva v Madride. Ako mnohí jeho priatelia, ani on nikdy nemal problém s peniazmi. Žil konzumným spôsobom života západnej spoločnosti.
      Zmena nastala, keď sa stretol s rovesníkmi Gen. (Gen je skratka talianskych slov Generatione Nuova – Nová generácia. Ide o jednu vetvu hnutia Focolare. Sú to mladí ľudia, ktorí sa usilujú žiť v duchu spirituality Diela Máriinho). Bolo vidieť, že to s Bohom myslia vážne. Zobrali si ho za svoj ideál. Ich život poukazoval na iné, vyššie hodnoty. Enriqua to tak silno oslovilo, že sa rozhodol žiť tak ako oni. Tušil pritom, že to bude chcieť mnohé zmeny v jeho živote.
      Onedlho musel urobiť zásadné rozhodnutie pri plávaní silvestrovského večierka. Jeho bývalí priatelia ho pozvali na zábavu do drahého podniku. Gen zas plánovali stráviť záver roka so skupinou emigrantov, ktorí len nedávno došli do Madridu. Enrique sa rozhodol dobre. Peniaze, ktoré by utratil v drahom podniku ponúkol na zabezpečenie občerstvenia pre emigrantov. Ostatní Gen pridali tiež svoje úspory. Nebolo toho veľmi veľa, ale stačilo na zorganizovanie večierka pre štyridsať emigrantov. Večierok sa vydaril. Jeden z emigrantov na záver povedal: „Veľmi vám za všetkých ďakujem. Ani neviete, čo pre nás tento večer znamená. Toto nám veľmi chýbalo. Pocit, že nás niekto v tejto krajine má rád.“ Pre Enriqua to bola najkrajšia oslava, akú kedy zažil. (Podľa: Living City, júl 1992.)
ADE      Ježiš zákonníkovi i nám hovorí: „Choď a rob tak aj ty.“ Nebojme sa teda pristúpiť k ohrdnutým. Dôverujme tým, ktorým už nikto nedôveruje. Pomáhajme vo všetkom tým, ktorí si sami nedokážu pomôcť. Potešujme tých, ktorí si podľa mienky sveta potechu nezaslúžia. Využime každú príležitosť, aby sme sa stali novými Samaritánmi pre všetkých, ktorí to potrebujú.

      Inšpirácie: Lk 10, 25-37
      Kartotéka: Lk 10
12.06.2003 | Čítanosť(8366)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3562)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2956)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet