25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Duša sa živí tým, z čoho sa raduje.”

~SV. AUGUSTÍN~

16.11.2004 - Miron
čítanosť1079 reakcie0
(Share 240 0)


Téma: Lk 14, 25-35

Homília

AI      Každú dôležitú prácu sprevádzajú chvíle pochybnosti. Človek sa pýta: „Konám správne? Nezanedbal som niečo?“ Aby zahnal tieto pochybnosti, vracia sa k tým veciam, ktoré sú meradlom správneho konania. Právnik sa ešte raz zahĺbi do právnych noriem, stavbár si ešte raz prejde stavebný plán, krajčírka správne miery.
      Aj my, ktorí prežívame svoje kresťanské povolanie k svätosti, cítime potrebu nejakého meradla, aby sme vedeli, či ideme správnou cestou.
KE      Evanjelium nám dáva takéto meradlá. Jedným z nich sú aj Ježišove slová: „Ak niekto prichádza ku mne a nemá v nenávisti svojho otca, matku, ženu, deti, bratov, sestry, ba aj svoj život, nemôže byť mojím učeníkom“ (Lk 14, 26-27).
DI      Nie je ťažké pochopiť tieto slová. Vieme, že máme dať prednosť Bohu vo všetkom, kde je potrebné rozhodnutie medzi požiadavkou Ježišovho posolstva a ľudskými predsudkami. Milovať Boha, znamená rozhodnúť sa pre jeho vôľu, aj keby tým človek musel odporovať prianiu vlastného srdca alebo prianiu najbližšej rodiny. Je to platná zásada pre všetkých členov Božieho ľudu.
      Nikto z nás neodmieta túto požiadavku. V tom nie je problém. Problém je však v tom, že očakávame nejakú veľkú chvíľu, veľkú udalosť, v ktorej by sme sa mohli správať podľa týchto Ježišových slov.
      Nie že by sme sa nemali pripravovať na vernosť vo veľkých skúškach, ale táto požiadavka lásky k Bohu sa má prejavovať v každodennom živote. To je však príliš ťažké a nie je s tým spojená žiadna sláva. Veľké veci sa však skladajú z maličkostí.
PAR      Naaman, sýrsky vojvodca, bol nakazený malomocenstvom. Prišiel teda do Samárie, aby sa dal liečiť prorokom Elizeom. Keď zastavil s veľkým sprievodom a bohatými darmi pred prorokovým domom, Elizeus mu poslal takýto odkaz: „Choď, umy sa sedemkrát v Jordáne a tvoje telo bude opäť zdravé. Budeš čistý.“
      Naaman sa strašne rozčúlil. Očakával niečo iné. A tu taká obyčajná vec. Obrátil sa a dal sa na odchod.
      Služobníci ho však začali prehovárať: „Keby od teba prorok žiadal niečo ťažké, určite by si to vykonal. Tým skôr urob to, čo od teba žiada: Vykúp sa, a tak sa očistíš.“ Naaman uposlúchol a bol vyliečený z malomocenstva. (Porov. 2 Kr 5,9-13.)
      Naamanov prípad sa opakuje denne nespočítateľne krát. Boh od nás čaká prejav lásky v jednoduchých skutkoch dňa, ale my čakáme na nejakú veľkú skúšku, ktorá možno ani nikdy nepríde.
MY      Pre správne prijatie Ježišovej požiadavky nás zaiste povzbudí rozprávanie o istom mníchovi. Žil v kláštore v spoločenstve bratov, z ktorých ho piati mali radi, a1e jeden ho nemal rád. Kvôli tomu jednému bratovi odišiel z kláštora a prešiel do druhého. Tu si ho zamilovali ôsmi bratia a dvaja ho znenávideli. Odišiel teda odtiaľ a prešiel do tretieho kláštora, kde siedmi bratia mu boli naklonení a piati boli proti nemu. Utiahol sa do iného kláštora. Tu si sadol pod bránu a rozmýšľal: Ak sa budem riadiť svojimi nápadmi, na celej zemi nebude dosť miest, aby som ich vystriedal.
      Odteraz si zaumieňujem, že budem trpieť. Vytiahol papier a napísal si otázku: Odišiel si z niekoľkých kláštorov, pretože si nechcel znášať šomranie a ponižovanie. Tu nájdeš podobné i väčšie ťažkosti. Budeš trpieť? A hneď si napísal aj odpoveď: V mene Ježiša Krista, Božieho Syna, budem trpieť!
      Papier zvinul a uložil do opaska. potom vstúpil do kláštora. Keď mu bývalo zle a premáhala ho malomyseľnosť, vytiahol z opaska svoj papier, prečítal si svoj sľub a uspokojil sa. Získal duševnú rovnováhu a útechu. (DANCÁK, F., Dal nám príklad, 5441.)
ADE      V živote nás môžu stretnúť pochybnosti, či žijeme správne svoj kresťanský život. Dokiaľ však v každom našom počínaní, väčšom či menšom, bude badateľná naša vernosť a láska k Bohu, môžeme si byť istí, že ideme správnou cestou.

      Inšpirácie: Lk 14, 25-35
      Kartotéka: Lk 14
12.06.2003 | Čítanosť(3017)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2274)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1926)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet