20.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Veľkosť lásky je väčšia ako detaily jednotlivých vzťahov, väčšia ako všetko zlo, ktoré nám kto spôsobil, väčšia ako krivda, ktorú nám kto robí, väčšia ako urážka, ako poníženie, ktoré sa nám od niekoho dostáva. Človek sa naraz dostane nad to všetko a jasne spozná, že nemá zmysel, aby sa sputnával akýmkoľvek pocitom nenávisti, zloby, pomsty alebo hnevu.”

~JOZEF PORUBČAN ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2299 reakcie0
(Share 382 0)


Téma: Skutky / Veľký štvrtok / Jn 13, 14

Myšlienky... 121/2001

      Sociológ Robert Wuthnow skúmal pohnútky ľudí, ktorí urobili nejaké závažné etické rozhodnutia. Výsledky boli zaujímavé. Zistil, že mnoho ľudí, ktorí urobili pekný skutok služby či milosrdenstva, zažili v minulosti skúsenosť prejavu služby a milosrdenstva od iných ľudí. To ich tak hlboko poznamenalo, že jednoducho nie sú schopní zachovať sa inak v podobných prípadoch.
      Na ilustráciu vyrozprával príbeh Jacka Caseya, ktorý pracoval záchrannej službe. Keď bol dieťa, podstúpil operáciu úst. V narkóze mu museli vytiahnuť päť zubov. K tejto udalosti ho viažu dve spomienky. Prvá je na veľký strach, ktorý cítil pred operáciou. Druhá sa viaže na sestričku z operačnej sály, ktoré keď videla jeho strach, povedala: „Neboj sa. Budem tu pri tebe po celý čas. Nič sa ti nestane.“ Keď sa Jack prebral z narkózy, videl že dodržala svoje slovo. Sedela pri jeho posteli a držala ho za ruku.
      O dvadsať rokov neskôr bol jeho záchranný tím zavolaný k havárií na diaľnici. Nákladné auto bolo prevrátené a vodič bol uväznený v zdeformovanej kabíne. Nebolo jednoduché ho odtiaľ dostať. Navyše palivo z nádrže stekalo kabínou a kvapkalo na šaty úbohého šoféra. Stačila len jediná iskrička, aby všetko explodovalo. Záchranári preto museli uvoľňovať cestu k uväznenému vodičovi veľmi opatrne. Ten vnímal nebezpečenstvo, ktoré mu hrozilo. Kričal viac od strachu zo smrti, než z bolestí svojich zranení. Vtedy Jack vkĺzol do vnútra kabíny – čo najbližšie k nemu – a povedal: „Neboj sa. Budem tu pri tebe po celý čas. Nič sa ti nestane.“ A dodržal svoje slovo – ostal s ním, až kým ho nedostali z auta.
      Neskôr mu tento vodič povedal: „Správali ste sa veľmi nerozumne. Stačilo len trochu, a boli by sme tam uhoreli obaja.“ Jack mu na to povedal, že jednoducho cítil, že ho tam nemôže nechať samého.
      Jack sa zachoval tak kvôli skúsenosti z detstva, keď pocítil láskavé počínanie sestričky z operačnej sály. Prijatie dobra ho uschopnilo dať dobro.
      Ježiš Kristus hovorí: „Keď som teda ja, Pán a Učiteľ, umyl nohy vám, aj vy si máte jeden druhému nohy umývať.“ (Jn 13, 14) (Lee Griess, Taking The Risk Out Of Dying. )
30.09.2010 | Čítanosť(1996)
Téma: Skutky /
12.06.2003 | Čítanosť(2320)
Jn 13, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2082)
Jn 13, 21-30
12.06.2003 | Čítanosť(1857)
Jn 13, 31-38


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet