23.september 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Každé odmietnutie lásky je víťazstvom smrti.

~JEAN-MARIE LUSTIGER~

20.06.2003 - Miron
čítanosť3666 reakcie0
(Share 762 0)


Téma: Hriech / Odpustenie / Veľký piatok / Jn 18, 30

Myšlienky... 120/2001

      Sv. evanjelista Ján nám zaznamenal posledné slová Ježiša Krista na kríži, ktoré povedal predtým „naklonil hlavu a odovzdal ducha“. Sú to tieto slová: „Je dokonané.“ (Jn 18, 30) V gréckom originály je to však iba jedno slovo – tetelestai. Čo však tieto slová znamenajú?
      Vedcom sa podarilo vniknúť hlbšie do týchto slov pred pár rokmi. Vtedy archeológovia, ktorí robili vykopávky vo Svätej zemi, odkryli neporušený dom, ktorý slúžil ako daňový úrad. Vo vnútri našli všetky záznamy vtedajších daňových úradníkov. Boli rozdelené na dve časti. Záznamy v druhej časti boli na vrchu označené slovom „tetelestai“. Toto slovo znamenalo, že dlžník už vyrovnal všetok svoj dlh. Ak teda Kristus použil toto slovo, chcel tým povedať, že je vyrovnané všetko, čo sme pre hriech boli dĺžni Bohu.
      Židia v Ježišovej dobe pozerali na hriech ako na dlh voči Bohu. A dlh musí byť splatený. Ježiš Kristus používal často tento ich obraz a často rozprával o hriechu ako o dlžobe a o odpustení ako o splatení dlhu. Povedal podobenstvo o nespravodlivom sluhovi, ktorému bola odpustený veľký dlh, ale on sám nevedel odpustiť malý dlh svojmu spolusluhovi. Toto podobenstvo hovorí jasne o potrebe odpustenia, ak chceme, aby Boh odpustil nám. Toto isté nás učí v modlitbe Otčenáš a na ďalších miestach v evanjeliu. Ježiš Kristus použil tento slovník finančníkov, aby vysvetlil duchovný vzťah medzi nami a Bohom a medzi nami a našimi blížnymi. A sám na kríži hovorí – tetelestai – všetko je splatené. Dlh za naše hriechy bol splatený. Je dokonané.
      Ako budeme reagovať na tieto posledné slová nášho Spasiteľa? Uvedomme si, že to nie je prísľub: „Vaše hriechy budú odpustené.“ Nie je to ani ničím podmienené: „Vaše hriechy budú odpustené, ak . . .“ Ako teda na to odpovedať? Čo máme urobiť? Všetci musíme povedať: „Amen“ – „Nech sa tak stane!“ Všetko, čo musíme urobiť je uveriť, že tieto slová sa nás dotýkajú celkom osobne, bez ohľadu na to, aký „dlh“ máme voči Bohu. Tento dlh splatil Ježiš Kristus. Všetko, čo musíme urobiť, je povedať: „Ďakujem ti, Pane.“ A učiť sa tejto vďačnosti celý život. Toto je dôvod prečo chodíme každú nedeľu do chrámu. Sme účastní na Eucharistii – vďakyvzdávaniu. Toto je dôvod prečo sa snažíme byť dobrí a usilujeme sa milovať blížnych. Ak nás Kristus miluje ak veľmi, že sa kvôli nám dal pribiť na kríž, prečo nemôžeme milovať blížnych v tých malých veciach každodenného života? Toto je dôvod, prečo sa varujeme hriechu. Ak Kristus zaplatil náš dlh, musíme dávať pozor, aby sme ho stále viac nezväčšovali.
      V týchto hodinách budeme adorovať trpiaceho Krista, ktorí spláca náš dlh. Kiež by táto adorácia vyvrcholila do sľubu, že náš život bude odteraz jednou nepretržitou piesňou vďakyvzdávania za túto jeho veľkú lásku k nám. (Podľa: Fr Munachi Ezeogu, C.S.Sp., It Is Finished.)
25.06.2003 | Čítanosť(4592)
Téma: Hriech
26.08.2003 | Čítanosť(1935)
Téma: Hriech / Maličkosti
12.06.2003 | Čítanosť(2537)
Jn 18, 12-27
04.10.2003 | Čítanosť(2406)
Hriech
23.08.2003 | Čítanosť(2323)
Odpustenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet