26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Svet bez pápežov bude tým, čím bol pred pápežmi - svetom otrokov.

~G. K. Chesterton~

06.11.2004 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť330 reakcie0
(Share 141 0)


Úvod

Raduj sa, blažený Pavol

      Dňa 4. novembra 2001 Svätý Otec Ján Pavol II. vyhlásil Pavla Petra Gojdiča OSBM, prešovského biskupa za blahoslaveného. Pre našu gréckokatolícku cirkev to bola veľká udalosť, keď sme v biskupovi Pavlovi Gojdičovi dostali prvého blahoslaveného v našich dejinách. Je to nepochybne aj výsledok modlitieb a túžob nášho ľudu, ktorí s radosťou prijali tento dar našej cirkvi.
      Otec biskup Pavol Gojdič bohato naplnil svoj život až po mučenícku smrť a po tom čo to uznala i najvyššia autorita cirkvi, stal sa blahoslaveným. Je to skutočný svätec našich dní. Môžeme sa k nemu modliť a prosiť o jeho príhovor. K jeho relikviám, ktoré sú uložené v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, prichádzajú mnohí z celého sveta. Medzi nimi aj mnohé osobnosti cirkevného i politického života, ale i takí, ktorí po príchode do kaplnky, pobozkali zem, aby tam zotrvali vo vrúcnej modlitbe.
Jeho relikvie začali putovať po všetkých chrámoch biskupstva a ich púť po diecéze potrvá takmer štyri roky. Takýmto spôsobom bude môcť blahoslavený biskup Pavol navštíviť všetky farnosti nášho biskupstva aspoň po smrti, keď mu to nebolo dopriate za jeho života. Je to aj možnosť uctiť si ho, poďakovať za veľké a statočné svedectvo viery a prosiť ho o jeho príhovor.
      Púť jeho relikvií po chrámoch nášho biskupstva je iste príležitosťou zamyslieť sa aj nad jeho osobnosťou a tiež zdrojom nášho osobného posvätenia. Celý svoj život staval na láske k Bohu, ktorá sa má odzrkadľovať v láske k blížnemu v duchu svojho biskupského hesla: Boh je láska, milujme ho. S touto veľkou láskou v srdci viedol skoro štvrťstoročie - v neľahkých dobách - prešovské biskupstvo.
      Príklad jeho veľkého života sa stal posilou pre mnohých, ktorí v minulých rokoch trpeli za svoju vieru: kňazov, rehoľníkov a veriacich, ktorí milovali svoj obrad a túto svoju lásku a vernosť nezapreli. Veľkosť jeho osobnosti spočívala v jeho nevyjadriteľnej skromnosti a v jeho detinskom pomere k Bohu. Jeho viera a vernosť prekročili mieru bežného hrdinstva. Veľkosť jeho utrpenia by možno stačila aj na desať ľudských životov, ba aj pre desiatich by to bolo iste veľa.
Táto publikácia, ktorá je zostavená na prosby Molebena k blahoslavenému biskupovi-mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi, OSBM, ktorý sa slúži pri tejto príležitosti, obsahuje myšlienky a príklady, ktoré uvíta každý kňaz k príprave homílií, ale i naši veriaci. Je aj výzvou, aby sme si ešte viac uvedomili, že veľkosť jeho duchovného života nebola len vonkajšou, ale predovšetkým vnútornou, a preto bola hlboká, bohatá a schopná mu dať silu v ťažkých podmienkach výsluchov a pokorení vo väzení, kde aj zomrel.
      Blažený otec a mučeník Pavol, pros Boha za nás.

      Autor


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet