19.september 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Neteš sa bohatstvu a ostatným pozemským statkom, lebo sa od teba zoberú tak, ako odev od herca, ktorý skončil svoju rolu. Či nevidíš, aké je to smiešne, keď si deti pri hre volia sudcu? Tak smiešne je aj to, keď sa človek ženie za tým, čo dnes je a zajtra zmizne. Pozemské veci často strácame nie pri smrti, ale ešte za života. Rozpadávajú sa, strácajú, aby napomenuli tých, ktorí ich milujú, že sú len dočasné, pominuteľné ako sen a aby v ich očiach zhasli túžbu po nich. Bohatstvo padne krachom, mladosť mizne rokmi, krása ženy sa zmení ešte v skorších rokoch. Taká dočasná je sláva a moc. Ako každodenne vidíme umierať ľudí, tak každodenne sa všetko vo svete mení. Je to tak preto, aby sme sa príliš nestarali o pozemské veci, ale hľadali veci nebeské...

~sv. Ján Zlatoústy~

30.10.2004 - Miron
čítanosť932 reakcie0
(Share 232 1)


Téma: Zachej / Lk 19, 1-10

Myšlienky... 159/2004

      Je mnoho ľudí, ktorí sú znudení životom, opustení a prázdni. Je mnoho ľudí, ktorí vynakladajú všetku energiu na hromadenie majetku, ale vždy im niečo chýba. Je mnoho ľudí, ktorí si namáhavo budujú kariéru, ale nenachádzajú uspokojenie v dosiahnutých úspechoch. Neraz vzbudzuje údiv fakt, že takýto ľudia – vo väčšine veľmi inteligentní a múdri – nedokážu objaviť prameň živej vody, ktorý uháša smäd duše.
      Vo veľkom obchodnom centre sa stratil malý chlapček. Zastal pred hŕbou hračiek a s rozžiarenými očkami si ich prezeral. Rodičia sa medzitým stratili v dave. Príslušník bezpečnostnej stráže si ho hneď všimol. Spýtal sa, kde má rodičov. Keď chlapček pokrčil plecami, povedal mu, že ich pôjdu pohľadať. Kúpil chlapcovo veľkú zmrzlinu a odviedol ho do kancelárie. Miestnym rozhlasom oznámil, kde môžu rodičia nájsť svojho syna. Keď preľaknutí rodičia vstúpili do kancelárie, uvideli svojho synčeka ako s blaženým úsmevom vychutnáva zmrzlinu. No len čo ich zbadal, rozplakal sa. Jeden z príslušníkov strážnej služby poznamenal: „Zdá sa, že si uvedomil, že sa stratil až vtedy, keď bol nájdený.“ (www.eSermons.com)
      Niečo podobné sa odohralo aj pri stretnutí Krista so Zachejom. Zachej bol Žid, ale pracoval pre Rimanov ako výberca daní. Židia nenávideli tých, ktorí takto kolaborovali s nepriateľom. Ich odpor k mýtnikom znásoboval fakt, že zvyčajne požadovali väčšie dane, než bolo predpísané, a to k svojmu vlastnému obohateniu.
      Zachej, hoci bol malý postavou, bol veľký svojím postavením. Bol hlavným mýtnikom, šéfoval teda všetkým ostatným. Aj keď nemal takmer žiadnych priateľov, mal veľký dom v Jerichu a viedol veľmi pohodlný život. Zachej sa javil ako veľmi úspešný človek.
      Predsa mu však niečo chýbalo. Nevedel tento pocit v sebe pomenovať, no práve tento pocit ho prinútil vyliezť na strom, aby videl Ježiša. Stretnutie s Kristom – bez toho, aby mu Kristus nejako kázal alebo ho napomínal, umožnilo mu pochopenie dôvodu tej nepochopiteľnej nespokojnosti, ktorá hniezdila v jeho srdci. Keď človek spozná svoj problém, dokáže ho riešiť. A Zachej tak aj hneď urobil. Bol stratený, ale uvedomil si to až vtedy, keď bol nájdený.
      Asi ťažko sa môžeme porovnávať so spoločenským i morálnym postavením Zacheja. To však neznamená, že by sme nemali vnímať podobnú nespokojnosť v živote, ktorú nevieme pomenovať a berieme ju často ako sprievodný života. Pokúsme sa preto o stretnutie s Kristom. Zachej vyliezol na strom. My môžeme zájsť do chrámu, aby sme adorovali živého Boha, môžeme sa vnoriť do jeho slov cez čítanie Svätého písma alebo skrze osobnú modlitbu. To všetko môžeme pripodobniť vrtom, ktoré umožňujú prístup k podzemným prameňom vody. Pre nás to však bude napojenie na prameň živej vody, ktorá uháša smäd ľudskej duše.

      Inšpirácie: Lk 19, 1-10
      Kartotéka: Zachej / Lk 19
27.05.2011 | Čítanosť(648)
Téma: Srdce / Zachej
12.06.2003 | Čítanosť(2113)
Lk 19, 45-48
12.06.2003 | Čítanosť(2031)
Lk 19, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(1996)
Lk 19, 11-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet