17.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pre človeka niet nič vzácnejšieho a cennejšieho než čas.”

~LUDWIG VAN BEETHOVEN ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1371 reakcie0
(Share 272 1)


Téma: Kvetná nedeľa / Lk 19, 28-40

Myšlienky... 112/2001

      Nasledujúci týždeň nám liturgia ponúkne množstvo úryvkov zo Svätého písma, ktorú budú sústredene okolo témy utrpenia a smrti nášho Pána Ježiša Krista. Mali by sme ich sledovať dvoma spôsobmi. Ten prvý znamená pohľad do minulosti sledujúc udalosti, ktoré sa odohrali pred dva tisíc rokmi. A ten druhý spôsob znamená pohľad do súčasnosti. Aby sme to lepšie pochopili, skúsme si predstaviť, že sme teraz v Jeruzaleme a Pán prichádza do mesta na osliatku. Kde by sme sa nachádzali my? Akú rolu by sme hrali v tomto príbehu?
      Poďme však úplne na začiatok. Ježiš Kristus poslal dvoch učeníkov do dediny, ktorá bola pred nimi. Ich úlohou bolo priviesť osliatko. Hovorí: „Choďte do dediny, čo je pred vami. Len čo do nej vojdete, nájdete priviazané osliatko, na ktorom nikdy nijaký človek nesedel. Odviažte ho a priveďte! A keby sa vás niekto opýtal: „Prečo ho odväzujete?“, poviete: „Pán ho potrebuje.“ (Lk 19, 30-31) Je potrebné si uvedomiť, že takéto osliatko malo v tej dobe najvyššiu trhovú cenu. Bol to hotový majetok a znamenal – keď to porovnáme so súčasnosťou – čosi ako auto. Predpokladajme, že my sme vlastníkmi tohto osliatka. Ako by sme reagovali, keby nám ho niekto vzal so slovami: „Pán ho potrebuje!“ Alebo inak: Ako by sme reagovali, keby sme vyšli z chrámu a zbadali, že nejakí chlapíci sedia v našom aute a odchádzajú so slovami: „Pán to auto potrebuje!“ Ja by som ihneď volal políciu. No bezmennému vlastníkovi osliatka stačili slová apoštolov: „Pán ho potrebuje.“ Toto ukazuje rozdiel medzi ľuďmi malej viery a ľuďmi silnej viery. Ten vlastník osliatka sa vzdal veľkého majetku, aby mohol poslúžiť Pánovi.
      Vlastníme toho veľa – rôzne veci, rôzne schopnosti, vedomosti, skúsenosti... Skúsme porozmýšľať, či dokážeme zachytiť Božiu požiadavku: „Pán to potrebuje!“ Skúsme porozmýšľať, či požadované rovnako veľkodušne dáme Pánovi, ako ten bezmenný vlastník osliatka. (Podľa: Fr Munachi Ezeogu, C.S.Sp., The Lord Has Need of It.)
12.06.2003 | Čítanosť(2243)
Lk 19, 45-48
12.06.2003 | Čítanosť(2157)
Lk 19, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(2120)
Lk 19, 11-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet