17.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Pohanstvo nebolo nepriateľom prírody. No iba kresťanstvo ju povznieslo a povýšilo, postavilo ju až na úroveň človeka.

~Bernanos ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1537 reakcie0
(Share 287 0)


Téma: Duchovný život / Mk 10, 32-45

Myšlienky... 109/2001

      Pomerne často začujeme slovné spojenie – trafiť do čierneho alebo aj minúť terč. Týmto sa charakterizuje správnosť alebo nesprávnosť nejakého skutku. O Zabedejových synoch – Jakubovi a Jánovi – sa nedá povedať, že by trafili do čierneho, keď vyslovili svoju žiadosť: „Daj, aby sme sedeli v tvojej sláve jeden po tvojej pravici a druhý po ľavici.“(Mk 10, 37) Svoju prosbu totiž vyslovili v tej najnevhodnejšej chvíli – po predpovedi Spasiteľa o nadchádzajúcom utrpení. Táto prosba ich vlastne usvedčila, že nepochopili slová Ježiša Krista. Pre človeka je nepríjemné vedieť, že minul terč.
      Nie je správne podľahnúť predstave, že nám sa niečo podobné nemôže stať. Ježiš Kristus nám skrze svoje slovo často adresuje vážne posolstvá, ktoré sledujú dobro našej duše. Či sa naša reakcia na tieto posolstvá nepodobá pričasto reakciu Zabedejových synov? Tu kdesi je zdroj kazov, ktoré ošklivia kresťanstvo v očiach tohto sveta.
      Istý kňaz pri jednej príležitosti, keď sa niektorí veriaci z jeho farnosti nezachovali ako nasledovníci Krista, povedal: „Občas sa ma zmocňuje túžba, aby ma biskup poslal niekde, kde je potrebné budovať novú farnosť. A to úplne od začiatku. Snívam o tom, že ak by sme takto začali úplne od začiatku, bez bremena tých najrozličnejších hlúpych zvykov a zaužívaných spôsobov, vybudovalo by sa pravé spoločenstvo veriacich, ktorých by spájala láska k Bohu a úprimná túžba po spáse. No viem, že je to iba sen. Cirkev je spoločenstvo svätých a hriešnikov. Niet inej cesty. Potrebujem sa iba pokoriť pred Pánom a ešte viac prosiť milosť obrátenia a dar viery pre seba i pre tých, ktorých mi zveril...“
      Zvykli sme sa modliť, zvykli sme chodiť do chrámu, zvykli sme sa ísť vyspovedať v čase sviatkov, zvykli sme si dodržiavať vekmi zaužívané. A sme spokojní. Veď urobili sme všetko. Vôbec nás však netrápi, že to „všetko“ vlastne vyzerá nevábne a chutí ako niekoľkokrát zriedené víno, ktoré už vlastne stratilo svoju chuť. Vôbec nás netrápi, že „míňame terč“. Netrápi nás, že Kristus klope na dvere nášho srdca s pozvaním k novému životu. Veď sme urobili všetko.
      Kiež by nás toto zamyslenie vyrušilo. Kiež by sme mali odvahu zahodiť zaužívané a vydať sa tým smerom, ktorý ukazuje Kristus svojím slovom. Kiež by sme konali nie podľa zdedených návykov či módnych trendov súčasnosti, ale podľa náuky, ktorá dáva život. Vtedy a len vtedy „trafíme do čierneho“.
27.05.2011 | Čítanosť(4669)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3213)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(2701)
Mk 10, 1-16
12.06.2003 | Čítanosť(2381)
Mk 10, 17-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet