17.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Naša generácia bude jedného dňa ľutovať nielen slová a skutky zlých ľudí, ale aj hrozivé mlčanie dobrých.”

~MARTIN LUTHER KING~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2164 reakcie0
(Share 531 0)


Téma: Pôst / Ticho / Mk 10, 32-45

Myšlienky... 108/2001

      Pred nejakým časom som stál pred problémom, ktorý som si netrúfal sám vyriešiť. Potreboval som radu. Obrátil som sa na známeho a porozprával mu o svojej ťažkosti. Vypočul ma a keď som skončil, začal rozprávať. Rozprával dlho a rozvláčne o svojich ťažkostiach. Aj som ho prerušil a znovu prosil o radu, ale on znovu začal tam, kde prestal. Zmocnila sa ma nervozita a smútok. Nervozita preto, lebo som cítil, že strácam zbytočne čas a smútok preto, lebo som pochopil, že tento známy ma vlastne ani nepočúval. Moju prosbu o pomoc využil na to, aby mi vyrozprával svoje ťažkosti a ich priebeh. Nepochopil, čo od neho chcem, lebo bol veľmi zahľadený do seba.
      Podobnú skúsenosť máme azda všetci. Možno sme sa pokúšali niekomu niečo vysvetliť a ten to nie a nie pochopiť. Alebo sme azda skúšali poradiť a výsledok bol rovnaký. Ľudová múdrosť hovorí o takýchto prípadoch ako o hrachu hádzanom na stenu.
      Túto skúsenosť mal aj náš Spasiteľ, keď na ceste do Jeruzalema, kde ho očakávalo bolestné zavŕšenie jeho verejného účinkovania, hovorí učeníkom nielen o budúcom utrpení, ale i zmŕtvychvstaní. Evanjelista Marek zachycuje bezprostrednú reakciu apoštolov Jakuba a Jána, ktorí ako keby nepočuli jeho predchádzajúce slová, prosia o popredné miesta v budúcom kráľovstve. Predstava izraelského národa, že Mesiáš obnoví slávu a moc vyvoleného národa, bola tak silná v mysli týchto apoštolov, že im zabránila pochopiť zmysel Kristových slov.
      Tento počin apoštolov v nás zaiste nevzbudzuje sympatie. No nemáme právo ich súdiť, pretože neraz na Božie slovo reagujeme rovnakým spôsobom.
      Čím to je, že sa v tejto komunikácií s Bohom nerozumieme? Príčin môže byť hneď niekoľko. Prvou môže byť akási skostnatenosť v myslení. Máme rôzne predstavy - šablóny pre život viery – a jednoducho nevnímame to, čo sa týmto predstavám či šablónam vymyká. Druhou príčinou môže byť súčasný rýchly spôsob života. Veľké množstvo informácií sa na nás doslova valí každý deň. Ak si človek zachovať aký – taký prehľad, dokáže to len za cenu, že neide do hĺbky. Istý pán povedal, že mu stačí prečítať si titulky a podtitulky v novinách, aby si spravil obraz o dianí doma a vo svete. A poslednou veľkou príčinou je akési samoľúbe presvedčenie o „vlastnej múdrosti“. Toto a mnohé ďalšie príčiny spôsobujú, že síce Boha počúvame, ale vlastne ani nevieme, čo nám hovorí.
      Preto v čase Veľkého pôstu sme pozvaní k stíšeniu, k určitému zmĺknutiu pred Bohom. Prijať túto výzvu a podriadiť sa jej nie je jednoduché. Ale prináša to hojné duchovné ovocie.
      Pekne to ilustruje toto rozprávanie.
      Istý cestovateľ prechádzajúci púšťou stratil cestu a zablúdil. Po niekoľkých dňoch už vyčerpal všetky zásoby vody a začal pociťovať čoraz väčší smäd. Prechádza jeden piesočný násyp za druhým v nádeji, že nájde prameň čistej vody, no síl mu ubúdalo. Napokon sa potkol vysilený o suchú haluz púštneho kríka a nevládne dopadol na zem. Dlhý čas tam ostal ležať pod páliacim slnkom, pretože nemal síl vstať a hľadať ďalej. Uvedomujúc si svoj osud, už nedúfal, že prekoná túto veľkú skúšku.
      Ako tak ležal, zúfalý a bezmocný, začal načúvať obrovskému tichu púšte. Všade vládol majestátny pokoj bez akéhokoľvek rušivého zvuku. Vtom spozornel a zdvihol hlavu. Do uší mu doľahol zvláštny šum. Zvuk taký slabý, že iba ten najcitlivejší a najsústredenejší sluch ho mohol zachytiť. Bolo to zurčanie vody. Posilnený nádejou vstal z rozpáleného piesku a vydal sa za slabučkým zvukom. Tak čoskoro našiel oázu s čistou, pramenistou vodou.
      Ak využijeme ešte ostávajúce dni Veľkého pôstu na stíšenie sa pred Bohom, určite v sebe nájdeme silu k odstráneniu všetkých tých bariér, ktoré nám bránili načúvať Bohu. Božie slovo sa pre nás stane čistým a výdatným prameňom poznania Božieho zmýšľania. Spoznáme lepšie Boha, seba samých, zaostrí sa nám pohľad na zmysel a cieľ života.
04.02.2008 | Čítanosť(4840)
Téma: 1. pôstna nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(1879)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1858)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1634)
Téma: Pôst
12.06.2003 | Čítanosť(2701)
Mk 10, 1-16
12.06.2003 | Čítanosť(2381)
Mk 10, 17-27
12.06.2003 | Čítanosť(2235)
Mk 10, 35-45


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet