17.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Chcete, aby ľudia o vás dobre zmýšľali? Nehovorte o sebe.”

~Blaise Pascal~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1771 reakcie0
(Share 440 0)


Téma: Obrátenie / Pokánie / Pôst

Myšlienky... 107/2001

      Tohtoročný Veľký pôst sa pomaly blíži k svojmu záveru. Aj keď ešte ostávajú dva týždne, skúsme sa pozrieť dozadu a zhodnotiť svoje duchovné snaženie. Nie azda preto, aby sme sa azda uspokojili, ale skôr preto, aby sme čo nám uniklo, čo sme zanedbali a čo nevšimli v tomto milostivom čase. Toto poznanie nám azda pomôže intenzívnejšie prežiť zbytok pôstu.
      Možno, že sme sa zamerali na nepodstatné veci. Možno, že uspokojenie z horlivejšieho modlitbového života nám zabránilo vidieť „kazy“ na našej duši. A možno, že starosti tohto života duchovný zápas vlastný Veľkému pôstu odsunuli kdesi na vedľajšiu koľaj – a zisťujeme, že sme toho pre dušu takmer nič neurobili. Nech sme hoci úplne premrhali doterajší čas pôstu, ešte vždy môžeme urobiť krok k pravému pokániu a náprave života.
      Azda preto, pre naše povzbudenie, Cirkev v dnešnú nedeľu oslavuje pamiatku sv. Márie Egyptskej. Táto žena prežila 30 rokov svojho života v nerestiach ako prostitútka. Milovala neresť a nechcela sa jej vzdať. Raz však – a to len zo zvedavosti – chcela vojsť vo Svätom meste spolu s pútnikmi do chrámu, kde boli vyložené k poklone pozostatky sv. Kríža. No tajomným Božím riadením nemohla vstúpiť do chrámu. Skúšala to znova a znova, ale niečo ju do chrámu nepustilo. V tej chvíli vstúpila do seba a pred ikonou Bohorodičky dala sľub, že zmení svoj život. Presvätá Bohorodička vypočula jej modlitbu. A tak mohla vojsť do chrámu a pokloniť sa vzácnemu Drevu. Potom naplnila svoj sľub. Nasledujúcich 47 rokov prežila v tvrdom odriekaní, v modlitbe a v pokání na púšti za Jordánom.
      Jej obrátenie sa začalo vo chvíli, keď len zo zvedavosti chcela vojsť do chrámu. Boh, ktorý chce spásu každého človeka, využil tento okamih, aby sa tajomným znakom dotkol jej srdca. Sv. Mária Egyptská sa podvolila tomuto Božiemu riadeniu, otvorila svoje srdce a prijala Božiu milosť, ktorá ju priviedla na cestu spásy.
      Boh sa dotýka i našich životov. Sledujme to rôzne tajomné pôsobenie. Možno je to myšlienka pri modlitbe – neodbytná, volajúca k inému životu, dávajúca otázky o zmysle života. Možno je to nenápadné svedectvo života priateľa – kresťana, ktoré nás usvedčilo z našich nedostatkov. Možno je to pozvanie matky či manželky na pôstne pobožnosti. Možno je to... Netreba azda ďalej vypočítavať. Veď ten tichý Boží hlas spozná každý. Je len dôležité v tej chvíli otvoriť svoje srdce, uznať pomýlenosť a hriešnosť svojho doterajšieho života, hoci sa aj rozplakať nad vlastnou nehodnosťou – a to všetko otvorí naše srdcia pre Božiu milosť, ktorá nás povedie na ceste pokánia a spásy.
      História Cirkvi pozná nespočetné množstvo tých, ktorí sa vydali touto cestou. Pre teda nie aj ty?
20.07.2003 | Čítanosť(2335)
Téma: Obrátenie / Zmena
Pokánie |
Pokánie | Pokánie
08.02.2010 | Čítanosť(1499)
Obrátenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet