17.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Máme radi ľudí, ktorí bez okolkov povedia, čo si myslia. Avšak iba vtedy, keď si myslia to, čo my.”

~MARK TWAIN ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť762 reakcie0
(Share 211 0)


Téma: Smútok / 1 Sam 1, 8

Myšlienky... 105/2001

      Paul Claudel sa vyslovil: „Veriaci ľudia sú šťastní ľudia.“ Každý, kto pozná vznešené učenie kresťanstva s tým musí súhlasiť. A predsa veľmi často môžeme vidieť okolo seba veriacich ľudí, zohnutých pod ťarchou dusivého smútku. Niet väčšieho zla ako smútok, ktorý láme vôľu. Sv. Ján Zlatoústy hovorí, že „smútok napadá dušu ako neúprosný kat, ktorý ničí duchovnú silu“.
      Evagrius Pontský, grécky duchovný spisovateľ, smútok definoval ako „steresis hedone“ – stratu radosti, alebo tiež ako následok hnevu. Podľa predmetu nedostatku radosti musíme rozoznávať „smútok pre Boha“ a smútok ako neresť, ktorý je zameraný na veci tohto sveta a je to smútok telesný.
      Smútok pre Boha je dispozícia duše, spôsobné odobratím niečoho, po čom veľmi túžime. Veriaci človek si praje len jedno: spásu. Hriech, ktorý ho od tohto vzdiaľuje, prináša so sebou smútok.
      Telesný smútok má obyčajne tieto príčiny: starosť o vlastnú chudobu, spomienka na nepriateľov, starosť o deti, starosť o majetok, spomienka na mŕtvych a mnoho podobných vecí. Čím viac sa na to myslí, tým viac tieto myšlienky rozmnožujú smútok. Ničivá sila tohto smútku je známa. Ako proti nej bojovať?
      Aby sme sa vedeli skutočne radovať, musíme zo svojho srdca i konania odstrániť akúkoľvek formu lakomstva, závisti alebo žiarlivosti a pokúsiť sa úprimne milovať svojho blížneho ako seba samého. Jeho radosť sa stane i našou radosťou. Rodičia sa tešia z úspechov svojich detí, lebo ich milujú. Ak toto dokážeme vo vzťahu ku všetkým ľuďom, potom naše bolesti dostanú plnú ľudskú hodnotu a význam. Spojenie v láske bude takto zárukou víťazstva nad smútkom a prinesie bohaté ovocie v úsilí o zdokonalenie sveta.
       „Prečo je smutné tvoje srdce?“ (1 Sam 1, 8)
27.04.2016 | Čítanosť(1070)
Téma: Jn 13, 16-20
22.01.2005 | Čítanosť(789)
1 Sam 1,


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet