23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Iba Boh môže milovať ľudí tak, ako ich miluje, aj keď vie o nich to najhoršie.”

~GRAHAM GREEN~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1237 reakcie0
(Share 305 0)


Téma: Zvestovanie presvätej Bohorodičky / Lk 1, 24-38

Myšlienky... 102/2001

      Dnes oslavujeme prvého kresťana v dejinách Cirkvi – presvätú Bohorodičku. Pripomíname si chvíľu, kedy povedala Bohu „áno“ a prijala jeho vôľu. Tento veľký akt poslušnosti človeka voči Bohu mať reprízy v živote každého jedného z nás. Mottom veriaceho človeka majú byť Máriine slová: „Hľa, služobnica Pána...“
      Pozrite, ako o tejto chvíli píše Origenes: „Slovami: Služobnica Pánova, akoby Mária hovorila: Som tabuľka na písanie. Nech Pisár napíše, čo chce, nech Pán so mnou urobí, čo chce.“ Prirovnáva Máriu k voskovej tabuľke, ktorá sa v tej dobe používala na písanie, aby naznačil jej úplnú dôveru v Boha. Mária sa sama ponúkla Bohu ako čistá strana, na ktorú sa môže všetko napísať. Tým vrátila Bohu slobodu, ktorú jej dal pri stvorení. (Podľa: Raniero Cantalamessa, Poslušnosť, s. 56.)
      Čo však robiť, aby sme sa priblížili tejto Máriinej poslušnosti?
      Božím pôsobením sa v našom srdci neraz mihne myšlienka, čo od nás chce Boh. Je to vnuknutie, ktoré vychádza z Božieho slova, homílie, modlitby... Cítime sa vyzvaní touto myšlienkou, cítime, že sa od nás žiada niečo nové a my na toto vnuknutie povieme „áno“. Možno nevieme presne, ako sa to má urobiť, čo presne nás očakáva, ale povieme svoje áno v dôvere, že Boh nás povedie. Môže sa stať, že sa pohnútky tohto rozhodnutia stratia. No nedajme sa tým znechutiť. Neberme svoje áno späť. Boh nám stále v pravý čas ukáže cestu.
      Pozrite na troch Mudrcov, ktorí išli za hviezdou. Nasledovali ju dlhý čas, keď sa im odrazu stratila. Išli teda do Jeruzalema, dopytovali sa a dozvedeli sa správnu adresu – Betlehem. Po tomto hľadaní sa im hviezda znovu ukázala.
      Ak stratíme smer, ak stratíme pohnútky, ktoré nás viedli k plneniu Božej vôle, máme sa pýtať, hľadať správny smer. A kde sa pýtať? A kde hľadať? Nuž nie tam, kde vládne tento svet. Obráťme sa na Cirkev – tajomné Kristovo telo. Tu každý nájde správnu odpoveď.
      Nemôže sa stať, že by sme nepoznali cestu. Nemôže sa stať, aby sme nevedeli ako plniť Božiu vôľu. Môže sa však stať, že prestaneme byť poslušní. Môžeme odmietnuť stať sa ako Mária prázdnou stránkou, na ktorú Boh môže napísať svoju vôľu. Môže sa stať, že sa rozhodneme ponechať si vlastnú slobodu rozhodovania, do ktorej Boh nemôže vstúpiť. A to je vždy veľký ľudský omyl, ktorý prináša nepokoj a ťažkosti zasahujúce celé okolie človeka.
      Skúsme sa dnes rozpamätať na niektoré naše „životné tragédie“. Skúmajme, či v ich pozadí neobjavíme dôkazy o našej neposlušnosti Bohu. S najväčšou pravdepodobnosťou ich tam skôr či neskôr objavíme. To môže byť chvíľa pre našu ľútosť. To môže byť chvíľa, kedy môžeme prosiť o zmilovanie. A môže to byť aj chvíľa, v ktorej povieme Bohu mysliac na prítomnosť a budúcnosť: „Hľa, služobnica Pána... hľa, služobník Pána... Nech sa mi stane podľa tvojho slova.“
12.06.2003 | Čítanosť(2924)
Lk 1, 67-80
12.06.2003 | Čítanosť(2696)
Lk 1, 39-55
12.06.2003 | Čítanosť(2676)
Lk 1, 26-38


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet