24.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Áno, v kasárni má vždy pravdu ten, kto rozkazuje, tým, že má moc. No v kresťanskom spoločenstve aj ten, kto spravuje, sa môže mýliť. Dôležité je, aby bol schopný prehodnotiť svoj postoj. Pravdu bránime aj vtedy, keď uznáme svoj omyl...“

~Fabián, pápež a mučeník ~

28.07.2004 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1159 reakcie0
(Share 210 0)


Téma: Poukázať na Krista ako na nádej / Jn 11, 17-44

Pohrebná homília

Pohrebná homília Antona Šuňavského.

V súčasnosti sme často svedkami, že keď sa niečo stane buď nám, alebo iným, množia sa otázky. Prečo sa to stalo práve nám? A mnohí za to mnohokrát obviňujú aj samotného Boha a to otázkami typu: Keby bol Boh, nebol by to na nás dopustil. My tu dnes prichádzame, aby sme sa Pánovi života a smrti poďakovali za život nášho brata.
Bratia a sestry, podobné otázky sme mohli počuť v dnešnom svätom evanjeliu z úst Marty, sestry Lazára, ktoré si opakovala spolu s Máriou vo svojom smútku: „Pane, keby si tu bol býval, môj brat by nebol umrel“ (Jn 11, 17-44).
Tieto slová vypovedané v Betánii, boli možnože výčitkou, ktorú Ježišovi adresovali sestry, pretože za Lazárovho života bol Ježiš ich veľkým priateľom a v ťažkej chvíli smrti ich brata nebol pri nich. Obidve však vyslovili aj nádej, že Ježiš tu ešte môže pomôcť. On však najlepšie vedel, prečo v tomto prípade meškal. Jeho cesta do Betánie mala slúžiť a ako sme to počuli, slúžila aj na prehĺbenie viery. Potom v sestrách, ktoré bolo treba previesť z bolestného nariekania nad zomrelým k radostnému spoľahnutiu sa na mesiášovu moc a dobrotu. Potom však aj v ostatných prítomných, ktorí mali pod vplyvom zázraku uveriť v Ježišovo božské poslanie.
Bratia a sestry! Prípad Lazára má aj nás, ktorí žialime za naším zosnulým bratom priviesť k prehĺbeniu našej viery a zároveň má v nás oživiť vieru, radosť v zmŕtvychvstanie nášho brata, a tak isto aj v naše zmŕtvychvstanie. Ježiš aj nám tu prítomným dnes hovorí: Tento muž vstane pri vzkriesení. A preto máme byť naplnení nádejou, veriť, že nášho brata má Pán rád ako Lazára a vzkriesi ho, aj keď sme mu možno robili výčitky, prečo sa to stalo práve nám. Nebojme sa a dúfajme, on je Pánom života a smrti a on vie, kedy, kde a koho má povolať z tohto sveta k sebe, aby bol tým oslávený. Náš brat už splnil plán, ktorý mal s ním na tejto zemi, preto ho povolal z tohto sveta. My máme cez toto slovo a cez túto udalosť s naším zosnulým bratom prejsť z nariekania, mnohokrát aj bolestného, k radostnému spoľahnutiu sa na Ježišovu moc a dobrotu, ktorou ho iste naplnil.
Johann Sebastian Bach v starobe oslepol. Jedného dňa mu jeho priateľ povedal, že do mesta prišiel slávny očný lekár, ktorý by bol ochotný vyskúšať na ňom svoje umenie, keby sa podrobil operácii. „V mene Božom,“ povedal starý Bach. Potom nadišiel určený deň. Ale operácia sa nepodarila! Keď mu po štyroch dlhých dňoch lekár sňal obväz z očí, okolostojaca rodina sa milovaného otca spýtala: „Vidíš?“ On odpovedal: „Nech sa stane vôľa Božia, nevidím nič!“ Keď sa okolostojaci rozplakali a tým aj jemu situáciu len sťažovali, veselo ich povzbudil: „Radšej mi zaspievajte moju obľúbenú pieseň: Čo chce môj Boh, nech sa vždy stane, jeho vôľa je najlepšia!“
Počuli sme, že Bach prijal slepotu aj po operácii očí ako Božiu vôľu a radostne sa spoľahol na Pána a na jeho moc.
Bratia a sestry, mnohokrát sa pýtame: Pane, prečo ja? Prečo sa práve mne to či ono muselo stať? Ty však chceš, aby sa každou takouto situáciou prehĺbila naša viera a dôvera v teba. Aby sme tak stále vedeli uveriť v teba, Pane, v tvoje božské poslanie.
Prosíme ťa dnes my všetci, ktorí sme sa tu zišli, aby sme vedeli prejsť z bolestného nariekania nad naším zosnulým bratom k radostnému spoľahnutiu sa na tvoju božskú moc a dobrotu, ktorou každého kriesiš k večnému životu.
Amen.

12.06.2003 | Čítanosť(2191)
Jn 11, 45-57
12.06.2003 | Čítanosť(1999)
Jn 11, 1-44


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet