22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Radosť je najlepšou vizitkou kresťana. Nič tak neveriaceho nezneistí ako ona. A naopak, tí veriaci, ktorí strašia okolie smutnou tvárou, vyvolávajú dojem, že kresťanstvo je náboženstvom amputácie a vysýchania ľudskosti.

~R. Plus ~

28.07.2004 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť837 reakcie0
(Share 379 0)


Téma: Bedlite / Mt 25, 1-13

Pohrebná homília

Pohrebná homília Ľubomíra Vojtašáka.

V živote nás zastihnú rôzne prekvapivé situácie. Môže to byť návšteva, ktorú sme nečakali, alebo nečakaná prehra nášho obľúbeného športového družstva, alebo choroba, utrpenie, s ktorým sme vôbec nepočítali, alebo... a mohli by sme pokračovať. Čím nám je toto prekvapenie bližšie a osobnejšie, naberá na vážnosti a dôležitosti. Aby tieto prekvapivé situácie neskončili trápne alebo dokonca zle, je potrebné, aby sme s nimi istým spôsobom rátali a boli na ne pripravení.

Bratia a sestry! Podobnú prekvapivú situáciu zažili panny z príbehu dnešného evanjelia. Pre nemúdre panny to neskončilo dobre. Preto nás Pán Ježiš vyzýva: „Bedlite, lebo neviete ani dňa, ani hodiny“ (Mt 25, 1-13).

V Oriente sa svadba slávi až večer, pretože cez deň sú veľké horúčavy. Podľa zvyku ženích príde po nevestu do jej rodičovského domu a odvedie si ju k sebe. Spolu s nevestou čakajú aj družičky, ktoré idú naproti prichádzajúcemu ženíchovi. Keďže je večer, nesú v rukách lampáše. V dnešnom evanjeliu vidíme dve skupiny družičiek - panien. Jedny múdre a druhé nerozumné. Múdre si vzali okrem lampy aj olej do zásoby, nemúdre však nič. Aj múdre, aj nerozumné zaspali. Je to jednoduché pochopiť ako dôsledok únavy, keďže ženích dlho neprichádzal. Pán ani nevyčíta pannám, že zaspali. Dôležité je však, že kým múdre panny po prebudení boli pripravené urobiť, čo bolo potrebné (privítať ženícha so zažatými lampami), nerozumné to urobiť nemohli, lebo nemali olej. Je potrebné si všimnúť, že nikto nemohol doplniť chýbajúci olej za ne. Nevyhnutná tu bola osobná iniciatíva panien, ktorá nemohla byť ničím nahradená. Pán Ježiš preto vyzýva: „Bedlite, lebo neviete ani dňa, ani hodiny.“ Múdre panny sú nám vzorom. Ako vlastne bedlili? Hoci spali, predsa bdeli. Únava a spánok neznamenali úplné vypnutie a zabudnutie, ale predpokladali nové zobudenie, ktoré na nás kladie nové požiadavky a očakávania. Bedliť teda znamená očakávať a byť pripravený reagovať na naplnené očakávanie. Neznamená to teda nepodľahnúť únave a spánku, ale po prebudení a novom načerpaní síl znova pokračovať v začatom. Bedliť jednoducho znamená byť múdrym ako panny, ktoré vošli so ženíchom na svadbu. Sväté písmo hovorí, že počiatkom múdrosti je bázeň pred Pánom. V konkrétnom živote potom bedliť, byť múdrym znamená žiť Božiu prítomnosť, žiť tak, aby sme sa páčili Bohu.
Bratia a sestry! Cítime, ako sa nás výzva "bedliť" bytostne dotýka. Najmä teraz, keď stojíme pri rakve našej zosnulej sestry. Ľudský život je čakaním na "ženícha", čakaním na stretnutie s naším Pánom, ktoré nastane v okamihu smrti. Naozaj nevieme ani dňa ani hodiny, kedy dôjde k tomuto stretnutiu. Uvedomiac si to, výzva bedlite zaznieva obzvlášť presvedčujúco. Predstavujú sa nám dve cesty ako odpoveď na túto výzvu: byť múdrym, alebo nerozumným. Vieme, ktorá je správna. Kráčame po nej? Dnes plní nádeje veríme, že naša sestra bola múdrou pannou, ktorú príchod ženícha nezaskočil a Pán ju s horiacou lampou v ruke voviedol na večnú hostinu. Ak jej ešte niečo chýba k čistote a kráse nebeskej družičky, budeme sa za ňu modliť. Avšak nemôžeme zostať iba pri tom. Naša sestra M. už prežila príchod a stretnutie so Ženíchom. Nás to len čaká. Preto dnešný deň je výzvou najmä pre nás, ktorí pokračujeme v pozemskej púti. Naše osobné stretnutie so Ženíchom môže nastať o dlhý čas, ale možno i o rok, mesiac, deň a možno aj dnes. Nevieme, kedy to bude. Preto potrebujeme bedliť, bdieť, byť pripravení, jedným slovom, byť múdri. Som presvedčený, že každý z nás chce byť múdry. Múdrosť pre nás však nebude znamenať množstvo vedomosti, šikovnosť, ale život s Bohom. Najväčšou hlúposťou je žiť tak, akoby Boh nebol. Ako boháč z evanjelia, ktorý žil v blahobyte a prepychovo hodoval. Nemyslel na Boha a nedokázal vidieť ani svojho blížneho Lazára, ktorý trpel a potreboval pomoc. Ak sa rozhodneme bedliť, žiť svoj život s Bohom, pomôže nám to vidieť aj seba navzájom. Obyčajne, keď nám zomrie niekto blízky, príde nám na myseľ, že sme mu možno svojím správaním často ublížili, málo ho milovali a je nám to ľúto. Bratia a sestry. To, čo už bolo, nevrátime, ale pred nami je budúcnosť, v ktorej mnohí čakajú na naše porozumenie a lásku. Dokážeme to vo vzťahu k našim blížnym, ak budeme naozaj bedliť, žiť s Bohom.

Život s Bohom neznamená žiadne zvláštne úkony. Budeme robiť to, čo sme robili doteraz. Svoju prácu v zamestnaní i doma. Budeme sa snažiť robiť ju dobre a s láskou. Nie však tak, ako by sme tu boli len my, ale vo vedomí, že nad nami a pri nás je Boh, že v ňom žijeme, hýbeme sa a sme, a že náš život speje k večnému stretnutiu s ním. Jedného svätca, ktorý práve kosil obilie, sa pýtali: „Čo by si robil, keby si sa dozvedel, že o hodinu musíš zomrieť?“ On im pokojne odpovedal: „Na tomto kúsku poľa, čo ešte zostáva, by som si dal zvlášť záležať.“ On žil s Bohom, rátal s ním vo svojom živote, a preto ho takáto situácia nezaskočila. Ak sa aj my rozhodneme pre život s Bohom, začneme s ním počítať vo svojom živote a to každý deň, a jeho príchod nás neprekvapí. Bude to stretnutie so starým Priateľom.

Bože, tak často zabúdame na teba v prúde nášho života! Pomôž nám pochopiť a žiť pravdu, že náš život smeruje k večnému stretnutiu s tebou. Daj nám pravú múdrosť, aby sme vedeli žiť s tebou. Nech nás tvoj príchod neprekvapí, nenájde nepripravených, ale nech to bude radostné stretnutie, ktoré potrvá celú večnosť.
Amen.

12.06.2003 | Čítanosť(2900)
Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(2778)
Mt 25, 31-46
12.06.2003 | Čítanosť(2675)
Mt 25, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet