24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak je svedomie červeným svetlom, tak väčšina ľudí chce prejsť križovatku ešte rýchlo na žlté.

~Senta Berger ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1404 reakcie0
(Share 247 0)


Téma: Duchovný život / Mt 16, 26

Myšlienky... 96/2001

       „Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?! Alebo za čo vymení človek svoju dušu?!“(Mt 16, 26)
      Istý učiteľ učil na exkluzívnej strednej škole vyše dvadsať rokov. Každý rok na Vianoce, študenti obdarovali svojich učiteľov. Bola to tradícia. Po prvých troch rokoch si uvedomil, že väčšina týchto darčekov má rovnaký obsah – vreckovky. Rozpoznal ich už podľa tvaru krabičky. Preto tieto balíčky ani nerozbaľoval. Jednoducho ich odložil do skrine. Keď potreboval nové vreckovky, jednoducho otvoril jeden z tých darčekov. Keď raz otvoril takýto balíček, namiesto vreckoviek v ňom objavil drahé starožitné vreckové hodinky. Uvedomil si, že ich vlastní už roky. Ale až teraz ich rozbalil.
       „Máme dobré víno uložené v pivnici, ale nikdy z neho nepijeme,“ hovoril duchovný spisovateľ majster Eckhard.
      V podobnom zmysle hovoril aj náš Spasiteľ, keď hovoril o vnútornom prameni vody „prúdiacej do večného života.“(Jn 3, 14).
      Sme veľmi bohatí, ale len málokedy si to uvedomujeme. Prečo? Nuž preto, lebo sa príliš zameriavame na len na pár čŕt života, tomu prikladáme význam – a ostatné nám uniká. Každý deň čelíme pokušeniu, ktoré nás pozýva k skvalitneniu fyzickej alebo vedomostnej úrovne svojho života. Dolieha na nás pokušenie niečo dosiahnuť, vystúpiť na pomyslenom rebríčku spoločenského postavenia. Pokušenie zažiť niečo výnimočné. Poviete azda: „Čo je to za pokušenie? Mám sa azda stiahnuť do ulity a ukázať chrbát všetkým možnostiam, ktoré mi život ponúka?“ Pokušenie spočíva v tom, že môžeme upriamiť na tieto možnosti tak intenzívne, že si nevšimneme, doslova minieme najdôležitejšie aspekty života.
      Učiteľ vlastnil vzácne hodinky, ktoré dostal ako dar. No nevedel o nich, pretože darček nerozbalil. No jeho život neutrpel ujmu tým, že balíček rozbalil po troch rokoch. Toto však nemožno povedať o „nerozbalených darčekoch“ od Boha. Predstavujú ich sviatosti, ktoré v sebe nerozvíjam; Božie slovo, nad ktorým nemeditujem; rôzne dotyky milosti, na ktoré nereagujem. „Máme dobré víno uložené v pivnici, ale nikdy z neho nepijeme,“ hovorí duchovný spisovateľ majster Eckhard. Túžime byť bohatí v hmotnej, inteligenčnej i spoločenskej úrovni. No nevnímame bohatstvo, ktoré nám bolo Bohom darované. A pritom len s pomocou týchto darov môžeme dosiahnuť skutočne kvalitný život.
      Osvojme si malé duchovné cvičenie: skúsme – trebárs pri rannej modlitbe – spočítať Božie dary, ktoré sa nám dostali a poďakovať za ne.
27.05.2011 | Čítanosť(4645)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3185)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(2988)
Mt 16, 13-20
12.06.2003 | Čítanosť(2913)
Mt 16, 21-28


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet