24.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak nejaký brat hovorí pred tebou zle o inom bratovi, daj si pozor, aby si sa nenechal viac zviesť a aby si mu nepovedal: „Áno, tak je,“ radšej buď ticho, alebo mu povedz: „Brat môj, ja som odsúdený a nemôžem súdiť iného.“ Tak zachrániš seba samého i jeho.

~Výroky Otcov púšte ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1422 reakcie0
(Share 280 0)


Téma: Askéza / Mk 8, 34

Myšlienky... 95/2001

      Určite mi dáte za pravdu, že súčasná doba stojí pred celým radom vážnych problémov. V spravodajských reláciách často počujeme o rôznych stretnutiach na vládnej i medzištátnej úrovni, ktoré majú za cieľ nájsť riešenie na rôzne problémy dneška. Tieto problémy sa týkajú aj nás či už ide o nezamestnanosť, zlú ekonomiku alebo životné prostredie. Ak by sme chceli tieto problémy nejako všeobecne definovať, povedali by sme, že ide o všetko, čo nám strpčuje život.
      Božie slovo nám ponúka riešenie našich problémov. Odlišuje sa od uznesení vládnych predstaviteľov. Znie takto: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma.“(Mk 8, 34)
      Poviete: „Tak z toho nie som veľmi múdry. Nechápem, ako tieto slová môžu vyriešiť moje problémy.“ Táto námietka však neobstojí, ak sa nad Ježišovými slovami hlbšie zamyslíme.
      Každý jeden problém môžeme smelo nazvať zlom, ktoré sa nás dotýka. Ešte nikto nenazval situáciu, keď sa stretol s dobrom, za problém. Zlo nepochádza od Boha, lebo Boh je dokonalé dobro. I človek bol na počiatku „naprogramovaný“ na prijímanie a odovzdávanie dobra. Ale pre hriech prišlo na zem zlo. Človek, ktorý je nastavený na dobro, zlo pociťuje ako nebezpečenstvo. No stáva sa, že sa bráni tým najnevhodnejším spôsobom – učí sa jednoducho žiť so zlom.. Robí kompromisy, opúšťa pravdu, usiluje sa prispôsobiť. Na adresu takýchto ľudí poznamenal istý filozof: „Vytvorili si Boha i náboženstvo podľa svojej vôle.“
      Nie je ťažké naučiť sa žiť so zlom. Hovorí sa, že zlo je šteklivé a napínavé, dobro nudné a fádne. I noviny viac píšu o „zlých“ veciam než o „dobrých“. Málokedy je počuť o spoločensky známom človeku, ktorý si čestne plní svoje úlohy a vedie usporiadaný život. Ale ak je jeho život naplnený škandálmi je až príliš často na prvých stránkach. Iní zasa považujú manželstvo za čosi všedné a v zakázanom vidia čosi napínavé a vzrušujúce. Iní zasa hľadajú svoje šťastie za pomoci drog. A sú aj takí, ktorí odmietajú kresťanstvo a hľadajú senzačné zážitky v iných náboženstvách i sektách.
      Kompromis so zlom a klamstvom však neprináša oslobodenie od problémov. Práve naopak! Problémy sa hromadia, ovplyvňujú život človeka i spoločnosti. Je to dokonalý bludnú kruh, z ktorého človeku nepomôže múdrosť tohto sveta.
      Kto chce byť skutočne slobodný, musí sa nasmerovať k Bohu, lebo len v ňom je pravá sloboda. Kto chce ísť za Bohom, má zaprieť sám seba, vziať svoj kríž a nasledovať ho – vykročiť z bludného kruhu. Zaprieť sa znamená premôcť vlastnú vôľu, vlastný úsudok ak sa protiví Božej náuke. Zaprieť sa znamená vysloviť nedôveru vlastným myšlienkam a nápadom, ktoré nás tak často zrádzajú. Zaprieť sa znamená povedať nie klamstvu i každému kompromisu so zlom. Len takto sa dá kráčať k Bohu, len takto sa dá kráčať k vyriešeniu našich problémov.
      Istý otec sa prechádzal s malým synom v jarnej záhrade. Príroda bola v plnom rozkvete. Synček sa odrazu spýtal:
       „Ocko, čo je to zemská príťažlivosť?“
       „Nuž je to sila, ktorá priťahuje všetky predmety k zemi.“
      Chlapček sa však pýtal ďalej: „ Ako je potom možné, že tulipány rastú nahor?“
       „Preto, lebo v nich pracuje iný zákon, a ten je silnejší ako zákon zemskej príťažlivosti. Zákon života oslobodzuje tulipány od zemskej príťažlivosti dovtedy, kým žijú. Ak ich človek odtrhne, ihneď padnú.“
      Keď žijeme v Bohu a pre Boha, vymaňujeme sa z príťažlivosti zla a smerujeme k dobru. A tam, kde sa buduje dobro, žiadne zlo či problém nemá dlhú šancu na prežitie.
20.06.2003 | Čítanosť(2025)
Téma: Askéza / Pôst / Kríž
25.06.2003 | Čítanosť(1200)
Téma: Askéza
25.06.2003 | Čítanosť(995)
Téma: Askéza
12.06.2003 | Čítanosť(2869)
Mk 8, 31 - 9, 1
12.06.2003 | Čítanosť(2788)
Mk 8, 10-21
12.06.2003 | Čítanosť(2494)
Mk 8, 22-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet