17.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak počuť najviac zlé myšlienky, to len preto, lebo s dobrými ľudia spia.

~Heinrich Spaemann ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2101 reakcie0
(Share 472 0)


Téma: Askéza / Pôst / Kríž

Myšlienky... 94/2001

      Pomaly sa blížime k polovičke Veľkého pôstu. Azda každý z nás vkročil do tohto obdobia s mnohými predsavzatiami. No zisťujeme vlastnú slabosť i nestálosť. Mnohé veci nás odtŕhajú od modlitieb, pôstu i osobnej askézy. Nie je ľahké voči tomu bojovať. Preto veľmi trpí ten, kto si úprimne zaumienil prežiť pôstnu dobu v pokání.
      Dnešná nedeľa nám chce dodať silu. Vedie nás ku krížu a ukazuje nám Krista umučeného, opusteného, ale predsa víťaziaceho.
      Požiadavky, ktoré na nás kladie náuka evanjelia, nie sú ľahké. Vyžadujú neustály duchovný boj. Akoby v nás boli dvaja ľudia. Duchovný človek túži po duchovných veciach, túži všetko usporiadať tak, aby mu to slúžilo k zdokonaleniu a následne k večnému životu. Ten druhý človek, telesný, usiluje o pozemské dobrá a krátkodobé pôžitky. Snaží sa mať dobre v prítomnom okamihu nehľadiac na to, aké ovocie to prináša do budúcnosti.
      Nezriedka tento telesný človek víťazí na duchovným. Telesné pôžitky, neochota k námahe a obeti sú jeho hlavnými zbraňami.
      Ak nás Boh volá k modlitbe, k pokániu, k askéze, nerobí to preto, že by nás chcel trápiť. On nás chce spasiť. To, čo považujeme za námahu, je v skutočnosti očisťovanie, vzmáhanie sa v čnostiach, rast v dokonalosti. Táto námaha neprináša okamžitý pôžitok, ale uschopňuje nás prijať večnú blaženosť.
      Suetonius, staroveký historik, spomína istého rímskeho vojaka, ktorého predvolali na súd. Prv než išiel na súd, vyhľadal Cézara a prosil ho, aby prišiel na súdne pojednávanie a zachránil ho. Cézara prekvapila jeho žiadosť, ale aby ukázal svoju veľkodušnosť, povedal: „Ty len choď a ja už niekoho pošlem namiesto seba.“
      Starý vojak však odhalil svoju hruď na ktorej bola veľká jazva a povedal: „Cézar! Keď som v boji videl, že ťa má prebodnúť kópia, neposlal som druhého namiesto seba, aby ťa zachránil!“
      Koľkokrát by nám mohol povedať podobné slová náš Spasiteľ? Koľkokrát by mohla zaznieť jeho výčitka: „Cestu, ktorou vás chcem priviesť k spáse, považujete za namáhavú. Sťažujete sa, koľko obetí vás stojí spása! Ale ja som sa nesťažoval, keď ma pre vás bili, opľúvali, bičovali, ukrižovali. Neposlal som iného, aby vás vykúpil. Obetoval som sa za vás, lebo vás milujem!“
      Keď ten vojak ukázal vládcovi jazvu, ktorej sa mu dostalo pri jeho záchrane, isto bol dojatý a určite sa ujal prípadu tohto vojaka. Dnes, keď pozeráme na rany nášho Spasiteľa, ktoré prijal z lásky k nám, či nás to nedojme a nedodá novú silu k peknému životu podľa jeho náuky?
      Kristus sa obetoval za nás. Naša neochota spolupracovať na diele spásy je iba nedostatkom lásky. Azda málo rozjímame o jeho utrpení. Pozerajme sa teda na kríž, ktorý sme dnes vyložili do prostriedku chrámu. Pozerajme a rozjímajme! A to tak dlho, kým sa v našom srdci nerozhorí mohutný plameň lásky. Potom sa nám už žiadna námaha nebude zdať ťažkou, žiadne odriekanie dostačujúce. Potom vkročíme do druhej polovice pôstu s novou silou a s novou ochotou k duchovnému boju, ktorý nás približuje k večnému životu.
25.06.2003 | Čítanosť(1273)
Téma: Askéza
25.06.2003 | Čítanosť(1051)
Téma: Askéza
12.09.2003 | Čítanosť(14913)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet