11.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kto je dobrý, ten má robiť ešte raz toľko dobre. A kto je zlý, ten má robiť dobrého dvakrát toľko, lebo je chorý.

~sv. Pimen Veľký, + 440 ~

31.05.2004 - Miron
čítanosť1147 reakcie0
(Share 261 0)


Téma: Pondelok Svätého Ducha – Najsvätejšej Trojice

Myšlienky... 61/2004

AI      Jedným zo sprievodných znakov dnešnej doby je akási únava zo všetkého, neschopnosť ticho užasnúť. Ani nové vedecko-technické novinky nás už nedokážu prinútiť k obdivu. Akoby sme boli všetkým presýtení a nič nás nedokáže dojať svojou krásou. Ak hľadáme liek na túto duchovnú skleslosť, urobili sme dobre, že sme prišli dnes do chrámu osláviť sviatok Najsvätejšej Trojice.
KE      Tajomstvo najsvätejšej Trojice nás môže vyslobodiť z apatie, ktorú svet nedokáže vyliečiť.
DI      Je však ťažko rozprávať o Najsvätejšej Trojici. Náš rozum je príliš obmedzený a ohraničený na to, aby mohol z tohto tajomstva odkryť čo len malú trošku. Vieme však, že Boh stvoril človeka na svoj obraz. Skúsme teda hľadať podobu Trojice v človeku. To nás privedie aspoň trošku k poznaniu tajomstva Najsvätejšej Trojice.
      Môžeme povedať, že Najsvätejšia Trojica sa odráža v človeku v troch schopnostiach: schopnosť bytia, schopnosť poznávania a schopnosť lásky.
      Schopnosť bytia, teda jedinú schopnosť majú iba rastliny. Zvieratá majú iba dve schopnosti: schopnosť bytia a schopnosť poznávania. Iba človek je podobný Bohu, pretože má nielen schopnosť bytia a schopnosť poznania, ale aj schopnosť lásky. V tom sa približuje obrazu Boha.
      Muzikanti vedia, že v akorde - tercií, musia byť všetky tri tóny v poriadku. Musia jasne zaznieť, ináč akord vyznie falošne. Podobne je to aj u človeka. Ak nenechá rozoznieť všetky tri schopnosti, potom v živote často dochádza k falošným tónom, ktoré rozvracajú život.
PAR      Skúsme sa teda pozrieť, ako majú správne znieť jednotlivé tony našich troch schopností.
      Schopnosť bytia nás zaväzuje k úcte voči životu. Máme si voliť život a odmietať všetko, čo vedie k smrti. Znamená to prijímať život a odmietať všetko, čo hlásajú zástancovia civilizácie smrti.
      Schopnosť poznávať nás oprávňuje k zvedavosti, k radosti z objavovania nových vecí, k hľadaniu súvislostí, ktoré sa týkajú nášho telesného i duchovného bytia.
      Využitie predchádzajúcich schopností by nás však nepriviedlo k radosti bez schopnosti lásky. Láska je najmocnejší faktor ľudského života. Práve táto schopnosť nás odlišuje od rastlín a zvierat a stavia nás na úroveň Božej podoby.
      V týchto troch schopnostiach sa odráža Najsvätejšia Trojica. Od Boha Otca je pôvod všetkého bytia, existencie. Ježiš Kristus je vtelené Slovo, Múdrosť. Jeho darom je evanjelium, radostná zvesť, ktorá nás napĺňa poznaním. Svätý Duch je zosobnená láska. Láskavá tvár človeka je zrkadlom Božej lásky. Teda natoľko sa v nás odráža Trojica, nakoľko rastieme v pravom bytí, poznávaní a láske.
MY      Toto pre nás môže byť odrazový mostík pre nájdenie radosti zo života.
      Pozrite sa. Poznám jedného pána, ktorý tieto slová otestoval. Bol ako mnohí ostatní chlapi. Na sviatky k sviatostiam, v nedeľu do chrámu a tým sa končilo všetko jeho duchovné úsilie. Až raz bol na naliehanie manželky v Litmanovej. Celá tá duchovná atmosféra sa ho tak dotkla, že začal skutočne hľadať Boha vo svojom živote. Začal pravidelne a často pristupovať k sviatostiam. Nevynechal žiadnu sv. liturgiu, ak mal čas. Priam hltal duchovnú literatúru, prísne sa postil, akoby chcel rýchlo dohnať všetko, čo zameškal. Akoby sa rýchlo chcel „zmocniť“ Boha. Ale bolo to naopak. Boh sa rýchlo zmocnil jeho. Bolo to na ňom vidieť. V celom jeho bytí, v túžbe po poznaní a v láske sa dala spozorovať prítomnosť Boha, ktorý ovládol jeho dušu. Nemusím vám ani hovoriť, že ten muž žil od svojho obrátenia v hlbokej radosti, ktorú dáva Boh.
ADE      Nuž ak ani my nechceme žiť hluchým životom, v ktorom nás premáha nuda a neschopnosť tešiť sa a žasnúť, odhodlajme sa k práci na raste tých troch schopností, ktoré nás robia podobnými Bohu. Zažijeme najprv osobné obrátenie, ktoré nám prinesie to naplnenie života, po ktorom nevedomky túžime. Amen.

      Kartotéka: Trojica
28.08.2004 | Čítanosť(1569)
Najsvätejšej Trojice


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet