21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Musíme predovšetkým rešpektovať slobodu každého človeka. Tak to robí aj Boh!

~Ján XXIII.~

27.04.2004 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť2651 reakcie0
(Share 535 1)


Téma: Jn 10, 1-18

Myšlienky... 57/2004

       Každý z nás si iste vie dobre predstaviť pastiera oviec. Ide vpredu a ovce za ním. V ruke má palicu, ale nie preto, aby ovci bil, ale skôr preto, aby sa o ňu opieral a v starších dobách ju nosil preto, aby chránil ovce pred nebezpečenstvom.
       Tomuto obrazu zo života prirovnal Ježiš seba v podobenstve o dobrom pastierovi. „Ja som dobrý pastier. Dobrý pastier položí svoj život za ovce...“ (Jn 10, 11). Predstavuje sa ako pastier, ktorý vyvádza svoje ovce na pašu, „kráča pred nimi a ovce idú za ním, lebo poznajú jeho hlas“ (Jn 10, 4). Ako každý dobrý pastier chráni svoje ovečky pred nebezpečenstvom, ba dá aj život za svoje ovce (Jn 10, 15).
       Obraz dobrého pastiera, ktorý Ježiš použil k dôvernému vzťahu medzi sebou a ľuďmi, sa veľmi páčil už prvým kresťanom. Zvýraznenie tejto myšlienky nachádzame v katakombách, kde vidíme obraz Krista, ktorý nesie na pleciach poblúdenú ovečku. Toto prirovnanie bolo pre nich veľmi potešujúcou okolnosťou, pretože vedeli, že Ježiš ako dobrý pastier vie o ich prenasledovaní a utrpení. „Poznám svoje a moje poznajú mňa...“ (Jn 10, 14). V prenasledovaní sa tešili jeho bohatej pastve, na ktorej ich vychovával. Tešili sa jeho láske, z ktorej položil aj svoj život za svoje ovce, aby ich zachránil.
       Vlastnosťou dobrého pastiera je, že dáva svoj život za svoje ovce. Toto pekne vyjadril Ježiš pred svojím umučením slovami: „Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov“ (Jn 15, 13). Jeho slová o takejto láske pastiera sa stali skutkom - obeťou na kríži.
       V televíznej hre gruzínskeho dramatika Georgija Chuchašviliho Dve hodiny večnosti sme pred časom mohli vidieť mladého, úspešného a obetavého chirurga Tamaza, ktorý si po prvý raz vymení úlohu so svojimi pacientmi, aby sám podstúpil riskantnú operáciu. To, nad čím pracoval niekoľko rokov, chce potvrdiť tým, že sa dáva operovať. Pozoruhodné sú slová, ktoré na otázku jeho priateľov: „Pre koho to vlastne urobil?“ - starý profesor odpovedá: „Pre nás!“
       Neplatia tieto slová v nekonečnom zmysle aj o Synovi človeka? Ježiš Kristus zomrel za nás na kríži. Toto si musíme uvedomiť pri každom pohľade na kríž, z ktorého žiari láska Dobrého pastiera za svoje ovce, „aby mali život a aby ho mali hojnejšie“ (Jn 10, 10). Za všetkých sa obetoval a položil svoj život, pretože taká bola vôľa nebeského Otca a taká bola jeho úloha. Práve tým sa líši od nájomníkov, ktorí nie sú pastiermi, ktorí si v dejinách robili nároky viesť ľudí, ale iba pre svoj vlastný prospech.
       „Ja som brána“ (Jn 10, 9). Boží Syn je jediným právoplatným a milujúcim vodcom ku spáse a večnému životu. Je jediným Spasiteľom a neexistuje iná cesta k večnému životu, iba cez neho.

      Inšpirácie: Jn 10, 1-21
      Kartotéka: Jn 10
04.02.2008 | Čítanosť(4578)
Téma: Jn 10, 28
12.06.2003 | Čítanosť(2842)
Jn 10, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2609)
Jn 10, 22-42


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet