22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Modliť sa neznamená, že človek počúva sám seba, ako hovorí. Modliť sa znamená stíšiť sa a v tichu čakať, kým nebude počuť Boha.

~S. Kierkegaard ~

08.04.2004 - Miron
čítanosť4068 reakcie0
(Share 630 0)


Téma: Veľká Noc / Pascha / Vzkriesenie / Jn 1, 18-28

Myšlienky... 36/2004

AI      Všetko más svoje výhody i nevýhody. Zvyčajne sa usilujeme hľadať tie nevýhody, aby sme sa na ne dokázali pripraviť a prípadne sa im vyhnúť. Čo je však nevýhodou, ak pozeráme na tieto sviatočné dni?
      Zdalo by sa, že tu nenachádzame žiadnu nevýhodu. Ale jedna tu predsa je. Nevýhodou sviatočných dní je, že sú sprevádzané mnohými zvykmi, ktoré svojim charakterom odvádzajú pozornosť od dôležitého posolstva, ktoré sa nám ponúka. Skúsme preto otvoriť si srdce, aby sme naplno prijali posolstvo týchto dní a tak zabránili rôznym zvykom oslabiť jeho pôsobenie v našej duši.
KE      Veľkonočné posolstvo je: Kristus nás svojou smrťou a zmŕtvychvstaním oslobodil z moci hriechu a smrti.
DI      Na toto posolstvo čakali ľudia dlhé storočia. Keď naši prarodičia stratili svojou neposlušnosťou raj, Boh im hneď sľubuje Vykupiteľa. Celá stáročia sa staral o ľudský rod. Poučoval ho, viedol, zachraňoval v nebezpečenstve. Nespočetnekrát prejavil svoje milosrdenstvo spupnému, tvrdohlavému a často i neveriacemu ľudu. Božie milosrdenstvo vyvrcholilo, keď poslal na zem svojho Syna Ježiša Krista.
      Dnešné evanjelium zachytáva svedectvo sv. Jána Krstiteľa. Pre prísny život, ktorý viedol, ho považovali za prisľúbeného Mesiáša. On však vydal svedectvo o Kristovi i o jeho veľkosti.
      Dobre vieme ako ďalej pokračovali dejiny spásy. Dnes Boží plán spásy zasahuje nás a pozýva nás, aby sme prijali ovocie Kristovho vzkriesenia.
PAR      Ak by sme hľadali odpoveď dnešných ľudí na toto Božie pozvanie, našli by sme veľa odmietnutí. Dokonca i medzi kresťanmi by sme našli veľa váhavosti ani nie tak v prijatí tohto pozvania ako skôr v jeho uskutočnení.
      Pekne to vystihuje scéna z filmu „Kráľ Krysa“, ktorý zobrazuje tvrdé a kruté pomery v dôstojníckom zajateckom tábore počas vojny v Ázií.
      Peklo väzenia sa väzni snažia prežiť tým, že každý kŕčovite prilipne k niečomu, čo ho drží nad vodou a tak sa mu stáva zmyslom života. Jeden napríklad žije tým, že ponižuje druhých. Iný zasa pestuje chorobnú predstavu, že má pri sebe ženu a deti. Iný podvádza a kšeftuje... Každý si vytvoril svoj vlastný štýl života v zajatí.
      Po rokoch prišiel deň, keď sa k zajateckému táboru priblížia anglickí vojaci. Odzbrojujú japonských strážcov a kričia na zajatcov: „Kamaráti, je po všetkom! Ste slobodní, choďte domov!“ Po tejto správe očakávajú nadšenie a radosť. Nastáva však niečo neuveriteľné. Všetci vojaci sa trasú na celom tele, plní hrôzy.
      Anglický vojak rozčúlene volá, čo je s nimi. Či nechápu, že sa to všetko skončilo, že sú slobodní? Ale pred sebou má obrovský dav šokovaných ľudí, neschopných sa pohnúť. Tu prichádza jeden zo zajatcov, hlavná postava filmu a hovorí: „Nečuduj sa im, dlho žili v zajatí a už nevedia žiť inak.“
      Scéna filmu je pôsobivá i aktuálna. Vystihuje až veľmi dobre napätie medzi vzkrieseným Pánom a ľuďmi. (František Dancák, Dal nám príklad, 10. dodatok, Kružlov 1982, s. 21.)
MY      Už dvetisíc rokov Kristus volá na ľudí všetkých čias, všetkých národov: „Ste slobodní! Môžete ísť domov, cesta je voľná...“
      V tomto spočíva posolstvo týchto sviatočných dní. Ak túto správu prijmeme povrchne alebo ju vôbec neprijmeme, ak tieto sviatky budú pre nás len časom, kedy ožívajú pekné zvyky, potom sa budeme podobať tým zajatcom, ktorí neboli schopní pochopiť, že sú slobodní. Aj my budeme žiť ďalej v neslobode, zviazaní mnohými ponižujúcimi praktikami hriechu, ale nie preto, že by hriech mal nad nami moc, ale preto, že si ho sami volíme tým, že zle pochopíme alebo odmietneme posolstvo Kristovho vzkriesenia.
ADE      Všetko má svoje výhody i nevýhody. Teraz, keď poznáme nevýhody sviatočných dní, skúsme ich prežívať tak, aby sme neprišli o výhody, ktoré nám tieto dni ponúkajú. Amen.

      Inšpirácie: Jn 1, 19-39
      Kartotéka: Pascha / Vzkriesenie / Jn 1
19.10.2006 | Čítanosť(2837)
Téma: Nádej / Vzkriesenie
25.11.2005 | Čítanosť(2281)
Téma: Kristus / Vzkriesenie
02.03.2005 | Čítanosť(1883)
Téma: Vzkriesenie
12.06.2003 | Čítanosť(3204)
Jn 1, 19-39
12.06.2003 | Čítanosť(3180)
Jn 1, 40-51
27.03.2006 | Čítanosť(2115)
Pascha


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet