23.apríl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď sa modlíme za seba, vedie nás k tomu nutnosť. Keď sa však modlíme za iných, k tomu nás vedie jedine láska.

~sv. Bernard ~

25.02.2004 - Miron
čítanosť2151 reakcie0
(Share 500 2)


Téma: Askéza v pôste – začiatok Veľkého pôstu

Myšlienky... 22/2004

AI      Kto hlboko prežíva liturgický rok vie, že každé jeho obdobie nás osobitným spôsobom nabáda k duchovnému rastu, k väčšej dokonalosti.
KE      Dnes, keď stojíme na prahu Veľkého pôstu, je dobré uvedomiť si dôležitosť odriekania, ku ktorému nás toto obdobie nabáda.
DI      Nie je správne, ak si myslíme, že odriekanie, osobná askéza, nepatrí do tohto sveta. Mnoho ľudí odriekanie zaraďuje niekde medzi muzeálne pamiatky, ktoré pripomínajú podoby života v minulosti. Nerobia však správne. Odriekanie nepatrí do minulosti, ale má v dnešnej modernej dobe svoje dôležité miesto. Veľmi si totiž uvedomujeme svoju slabosť v rôznych pokušeniach, ako aj silný tlak sveta, ktorý chce z našich sŕdc vytlačiť základné mravné princípy.
      Odriekanie sa teda v podobá na akési vojenské cvičenie, ktoré zoceľuje sily na odrazenie prípadného nepriateľského útoku.
PAR      Odriekanie je potrebné. Aby sme si ho však ešte viac obľúbili, pozrime sa na dva dôvody, ktoré objasňujú jeho dôležitosť.
      Tým prvým je pestovanie pevnej vôle. Dobrovoľné zrieknutie čohokoľvek demonštruje silu ducha nad telom. Prirodzenosť človeka sa totiž vždy prikláňa k tomu, čo cíti ako niečo príjemné a dobré. Diabol využíva túto ľudskú slabosť a svoje pokušenia servíruje v príťažlivom šate. Človek síce môže spoznať za touto maskou klamstvo, ale ak nemá dostatočne pevnú vôľu, len ťažko odolá. A tak vedomé odriekanie hoc aj maličkostí spevňuje svaly vôle. Potom už nie je ťažké odolať tlaku pokušenia.
      Druhý dôvod je skutočne krásny. Odriekanie môže byť znakom nášho pokánia. Ako to? Pozrite sa. Ak napríklad manžel nejakým spôsobom ublíži manželke, zvyčajne potom robí dobrotu. Poumýva riad, poleje kvety, navarí, azda aj povysáva. Slovom robí množstvo rôznych vecí, ktoré by za normálnych okolností nerobil. A to preto, aby nejako ukázal: „Pozri, mrzí ma to. Som si vedomý svojej viny, ale týmto ti chcem ukázať, že ťa milujem.“
      Pred Bohom stojíme v rovnakej situácií. Každý deň mu niečo vyvedieme. Každý deň sa nájde niečo, čím sme sa previnili proti jeho láske. Keď si to uvedomíme, zatúžime mu ukázať, že je nám to ľúto. A práve odriekanie, zrieknutie sa rôznych dovolených vecí, sa môže stať znakom nášho pokánia.
MY      Nie je teda odriekanie výborným prostriedkom na duchovný rast? Nie je krásne pestovať pevnú vôľu? Nie je krásne prinášať Bohu tento znak pokánia? A pritom stačia maličkosti. Azda vypnutý televízor, aby bol čas na modlitbu, či dobrú náboženskú literatúru. Alebo azda pár odmietnutých pohárikov, aby sa takto ušetrenými peniazmi podporilo nejakú rodinu v núdzi. Alebo pôst navyše. Alebo skoršie vstávanie kvôli pokojnému rozhovoru s Pánom. Slovom čokoľvek, ak za tým stojí pohnútka upevniť si vôľu a dať Bohu znak svojho pokánia.
ADE      Obdobie veľké pôstu nám dáva vzácny prostriedok pre duchovný rast. Prijmeme teda odriekanie, osobnú askézu, na upevnenie vôle, aby nás nabádala ku všetkému dobrému a bola oporou v boji s pokušeniami tohto sveta. Zároveň prijmime odriekanie ako znak nášho pokánia.
20.06.2003 | Čítanosť(2061)
Téma: Askéza / Pôst / Kríž
25.06.2003 | Čítanosť(1229)
Téma: Askéza
25.06.2003 | Čítanosť(1016)
Téma: Askéza


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet