11.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Priateľstvo dovoľuje vycítiť svet neviditeľný. Ono je najviac viditeľnou tvárou Boha na zemi.

~Roger Schutz ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť931 reakcie0
(Share 225 1)


Téma: Boh / Mk 2, 12

Myšlienky... 82/2001

      Evanjelista Marek zakončuje rozprávanie o uzdravení ochrnutého poznámkou: „Všetci sa divili, velebili Boha a hovorili: „Také niečo sme ešte nikdy nevideli.“(Mk 2, 12)
      Tieto slová sa zaiste často opakovali počas verejného účinkovania Ježiša Krista. Vyvolávali ich nie tak uzdravenia a zázraky, ktoré náš Spasiteľ konal, ale skôr učenie o Bohu, posolstvo o Božom kráľovstve. Učenie o Bohu bolo veľmi vzdialené od každého iného náboženstva. Napríklad starovekí Gréci verili v bohov, ktorí boli neprajní voči ľuďom. Najlepšou ilustráciou je príbeh o Prométeovi, ktorý sa staral o ľudí a miloval ich. Preto ukradol oheň od bohov a dal ho ľuďom a naučil ich ho používať. Zeus – najvyšší boh – sa kvôli tomu na neho veľmi pohneval. Prikoval Prométea o skalu. Zariadil, aby každý deň priletel k nemu sup a vytrhol mu pečeň z tela. Prometeovi cez noc pečeň znovu narástla a tak každý deň prežíval ukrutné muky, ktoré mu spôsoboval sup. Z tohto utrpenia ho vyslobodil Herkules. Toto rozprávanie o Prometeovi ilustruje, akí vzťah mali rozhnevaní bohovia k človeku. Podľa starovekých Grékov človek nebol dieťaťom bohov; bol skôr ich obeťou.
      Toto platilo o všetkých náboženstvách, ktoré boli vtedajším Židom známe.
      Ježišovo učenie však bolo iné. Dalo by sa zhrnúť prvými slovami modlitby, ktorú naučil svojich učeníkov: „Otče náš...“
      Skrze Ježiša, Boh – zákonodarca sa stal Bohom Otcom; Boh – sudca stal sa Bohom milujúcim duše ľudí; nedosiahnuteľný Boh sa stal Emanuelom – Boh s nami.
      Keď si uvedomíme toto učenie o Bohu ako otcovi, ku ktorému môžeme ísť s dôverou a veriť mu ako dieťa ide, dôveruje a verí svojmu pozemskému otcovi, potom pochopíme údiv Židov a pohanov: „Také niečo sme ešte nikdy nevideli.“(Mk 2, 12) Učenie o Bohu Otcovi ohromovalo pohanov, ktorí verili, že sú len hračkou na pobavenie v rukách bohov. Učenie o Bohu Otcovi ohromovalo i Židov odchovaných vnímaním Boha ako nedosiahnuteľného Bytia.
      Aké sú naše predstavy o Bohu? Nie sme ovplyvnení dobre mysleným pohrozením starej mamy z detstva: „No, no, no! Počkaj, Pán Boh ťa potrestá!“ alebo iným „učením“, ktoré má len pramálo spoločné s učením Ježiša Krista?
      Azda by bolo dobré vziať do rúk Nový zákon a čítať ho s úmyslom spoznať Boha, ako nám ho predstavuje Ježiš Kristus. Možno, že na mnohých miestach povieme s ľuďmi z evanjelia: „Také niečo sme ešte nikdy nevideli.“(Mk 2, 12) A možno, že zatúžime zbúrať staré predstavy o Bohu, ktoré sme v sebe nosili, aby sme mohli naplno vnímať Boha ako svojho Otca. A o to ide.
20.09.2005 | Čítanosť(1538)
Téma: Presvätá Bohorodička
25.06.2003 | Čítanosť(1478)
Téma: Bohatstvo / Povolanie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet