12.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    V živote neraz umývame iných, aby sme sa zdali čistejšími.

~PAVOL STRAUSS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1660 reakcie0
(Share 351 0)


Téma: Pôst / Pokánie

Myšlienky... 77/2001

      Archeológovia mnoho rokov pracovali na jednej stene v katedrále Svätej Múdrosti v bývalom Carihrade. Pomaly, s najväčšou opatrnosťou odstraňovali vrstvu za vrstvou, kým nakoniec neodkryli jednu z najkrajších mozaík Krista.
      Nie je to dobrý príklad toho, čo sa stalo s Božím obrazom v nás? Nezakryli tento obraz v nás mnohé vrstvy hriechu? Nepotrebujeme azda renováciu, znovuodkrytie tohto Božieho obrazu, ktorý sme dostali pri sv. krste?
      Často sa nadchýname pri pohľade na staré, ale aj nové ikony. Ak ich vlastníme, dávame im to najčestnejšie miesto vo svojich domovoch. Môže sa však stať, že pritom môžeme zanedbávať tú najkrajšiu ikonu – duchovnú ikonu – obraz Boha v našej duši. Pri Božskej liturgii kňaz okiadza ikony v chráme, potom sa obracia a okiadza všetkých veriacich. Okiadza duchovné ikony – veriacich, ktorí vo svojich dušiach nesú najkrajšiu ikonu – obraz Boha. V akom stave sa nachádzajú tieto duchovné ikony?
      Tieto ikony nie sú vytvorené rukou človeka. Sú napísané Svätým Duchom. Sú to žijúce ikony a veľmi vzácne. Boží Syn prišiel na zem, aby očistil tieto ikony od nánosov hriechu. Obmyl ich svojou prečistou Krvou. Dal nám návod, ako sa o ne starať.
      Pôstne obdobie nás vyzýva, aby sme sa pozreli na stav tejto našej „vnútornej ikony“. Je to čas, kedy skrze modlitbu, pokánie a Eucharistiu máme v sebe obnoviť Boží obraz.
      Niccolo Paganini zašiel za vynikajúcim výrobcom huslí a objednal si tie najlepšie husle, ktoré by očarili všetkých poslucháčov. „Nezáleží mi na cene, ani ako dlho to budete robiť, ani na vzácnom dreve, ktoré použijete. Záleží mi len na úspechu,“ povedal Paganini.
      Keď boli husle hotové, prišiel si ich prevziať. Začal ich skúšať. Podľa neho vydávali čudný zvuk. Nahneval sa a hodil ich do kúta. Rozleteli sa na kúsky. Zaplatil zjednanú sumu a bez slova odišiel.
      Po čase ho majster zastavil, aby prišiel vyskúšať nové husle. Tieto mu veľmi ulahodili: „To je ono! To hľadám!“ kričal od radosti Paganini. „Koľko som dlžný?“
       „Nič. To sú tie isté, čo ste predtým rozbili, len som ich dôslednejšie poskladal,“ pokojne odvetil majster.
      Dôslednejšie poskladať svoj život – pôstny návod na obnovenie Božieho obrazu v našom vnútri.
04.02.2008 | Čítanosť(4594)
Téma: 1. pôstna nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(1768)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1755)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1530)
Téma: Pôst
Pokánie |
Pokánie | Pokánie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet