20.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Pošpinil niekto tvoju česť a povesť? Uvedom si, aká veľká sláva ťa čaká v nebi za tvoju trpezlivosť. Ukrivdili ti? Maj na pamäti nebeské poklady a bohatstvo, ktoré si si pripravil svojimi dobrými skutkami. Vyhnali ťa z vlasti? Tvoja vlasť je nebeský Jeruzalem.

~sv. Bazil Veľký~

20.06.2003 - Miron
čítanosť699 reakcie0
(Share 260 0)


Téma: Pokušenie / Hriech / Pôstny príhovor / Gn 2,20 – 3,20

Myšlienky... 75/2001

      V súčasnosti sú veľmi populárne rôzne televízne kvízy. Súťažiaci odpovedajú na otázky z rôznych oblastí života. Predstavte si, že ste na ich mieste. Akú odpoveď by ste dali na otázku: „Kedy sa odohrala najväčšia tragédia v histórií ľudstva?“ Človeku hneď napadnú tie mnohé kruté vojnové utrpenia a tyranie rôzneho druhu. No nebola by to správna odpoveď. Správnu odpoveď nám prináša kniha Genezis. Najväčšia tragédia ľudstva sa odohrala v raji, keď človek podľahol pokušeniu diabla a tak stratil raj. Následky tejto tragédie pocítilo celé ľudstvo. Slová, ktoré po prvom hriechu Boh povedal hadovi, Eve a Adamovi, nie sú vynesením trestu. Je to Božie proroctvo o budúcnosti človeka. Človek si vybral neposlušnosť voči Bohu a Boh konštatuje dôsledky, ktoré z tejto neposlušnosti vyplynuli.
      Poľský filozof Leszek Kolakowski hovorí, že najväčším nešťastím modernej civilizácie je to, že potiera dedičný hriech. Všade na neho naráža, všade sú zjavné jeho dôsledky, ale človek sa ho snaží nevidieť, nevnímať.
      Všetci sme vystavení útoku Pokušiteľa. Denno-denne nás chce zviesť na cestu neposlušnosti falošnými lákadlami. Nahovára nás, aby sme sa zriekli závislosti na Bohu a stali sa autonómni - „budete ako Boh“ (Gn 3, 4). Ak človek neodolá tomuto pokušeniu, postupne odmietne Božie rady pre pekný život a vybuduje si vlastné zásady, ktorú budú vyhovovať jeho chúťkam a predstavám.
      Takáto cesta však nepovedie k harmónií a dokonalosti. Čím viac sa bude prehlbovať priepasť medzi človekom a Bohom, tým viac bude do života ľudí vstupovať utrpenie najrozličnejšieho druhu a intenzity.
      Boh – i napriek neposlušnosti prarodičov – nezavrhol ľudstvo. Naplnil svoje prisľúbenie a zoslal ľudstvu Spasiteľa, ktorý znovu otvoril prístup k Božiemu spoločenstvu a priniesol odpustenie, zmierenie a požehnanie pre všetkých.
      Ponuka spásy je určená každému z nás. Prijať túto ponuku znamená budovať svoj život nie podľa vlastných predstáv, nie podľa falošných lákadiel Pokušiteľa, ale podľa Božích princípov, ktoré spoznávame skrze Zjavenie a Cirkev.
      Tak, ako ovocím neposlušnosti je utrpenie a rozdelenie, tak ovocím poslušnosti je dobro a požehnanie – akási predchuť neba.
      Človek, ktorý odmietne pokušenia a usiluje sa nasledovať Božie rady pre život, stáva sa požehnaním pre všetkých okolo neho. Je svetelným ukazovateľom správneho smeru a to tak jasným, že ho môžu vnímať aj tí, ktorí žijú v tme. A možno, že ho budú nasledovať...
      A na koniec ešte jedna kvízová otázka: „Ktorou cestou kráčaš ty v svojom živote?“
08.10.2003 | Čítanosť(1327)
Téma: Odvaha / Pokušenie
25.06.2003 | Čítanosť(1309)
Téma: Pokušenie
25.06.2003 | Čítanosť(1216)
Téma: Pokušenie
04.10.2003 | Čítanosť(2179)
Hriech
03.09.2004 | Čítanosť(1111)
Gn 2
03.09.2004 | Čítanosť(900)
Gn 3


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet