23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Čím väčšmi pokročíte dopredu, tým menej bojov budete mať, tým lepšie, s väčšou ľahkosťou ich vyhráte, lebo budete vidieť dobrú stránku vecí.”


~SV. TERÉZIA Z LISIEUX~

08.10.2003 - Miron
čítanosť1241 reakcie0
(Share 287 0)


Téma: Lk 10, 25-37

Myšlienky... 209/2003

AI      Človek obyčajne zvážnie, keď príde reč na otázku večného života. Je to zatiaľ pre nás ešte tajomstvo, ktoré nedokážeme plne pochopiť, ale cítime jeho dôležitosť. Veď kto nechce žiť večne? Preto hľadáme radu, ako žiť pozemsky život, aby sme raz mohli žiť večný život.
KE      Evanjelium nám dáva túto radu tým, že nám pripomína najhlavnejšie prikázanie: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, zo všetkých svojich síl a z celej svojej mysle a svojho blížneho ako seba samého!“ (Lk 10, 27).
DI      Zákonník, ktorý chcel pokúšať Ježiša, si takto sám dáva správnu odpoveď na svoju otázku. Dobre pochopil jadro Zákona, i keď možno ďalej ostal uväznený v presvedčení svojich súkmeňovcov, že šťastie, nádej a spása závisia výlučne od plnenia Zákona a sú teda vecou človeka.
      Aj Ježiš bude vyžadovať činy: povinnosti, pokoru, službu, obetavosť, modlitbu. Ale spása bude predsa len dar, ktorý si nemožno zaslúžiť, pre ktorý sa možno len otvoriť. Toto otvorenie pre spásu sa uskutočňuje v raste lásky k Bohu a k blížnemu.
      Láska sa podobá semenu, ktoré Boh vložil do našej duše. Ak nájde vhodnú pôdu, vyženie korienok a klíček, tak i láska v duši, ktorá na ňu odpovedá, sa prejaví dvojakým spôsobom; v láske k Bohu, to je korienok, a v láske k blížnemu, to je klíček. Korienok je dôležitejší než klíček. Pokiaľ je korienok, dá sa predpokladať, že bude aj rastlinka. Jedno predpokladá druhé. (Podľa: LUBICHOVÁ, Ch., Cokoliv jste učinili..., Nové město, s. 10.)
PAR      Je preto celkom prirodzené, že kde chýba láska k Bohu, tam sa vytráca aj láska k blížnemu. Narastá egoizmus, nemiestne povyšovanie, ale i násilenstvá a brutalita. Ustupuje úcta, hasne cit pre krásno, ničia sa vzťahy k vytvoreným hodnotám.
      Národná obroda (12.6.1995) priniesla správu o škaredom vandalskom čine. Neznámi páchatelia poškodili jednu mramorovú a tri pieskovcové sochy neďaleko Rim. kat. farského úradu v Piešťanoch. Nezisteným predmetom odsekli hlavu sv. Jána Nepomuckého zo súsošia Pieta. Rovnako pochodila najkrajšia zo sôch Lurdská Panna Mária a o hlavu prišla aj socha sv. Vendelína. Podľa prvého odhadu je škoda viac než stotisíc korún.
      Materiálne škody však ďaleko zaostávajú za duchovnými, ktoré pôsobia ľudia svojou brutalitou, neúctivosťou a na nič nehľadiacim egoizmom. Ak sa budeme pýtať, kde sa v našom národe berie tento stúpajúci trend negatívnych prejavov, je na to len jedná odpoveď. U mnohých totiž vyhasla láska k Bohu. A kde niet lásky k Bohu, tam niet ani lásky k človeku. V takom prípade je už možné všetko: od zlých rečí, cez krádeže až po vraždy. Ale to zaiste nie je svet, v ktorom by sme chceli žiť.
MY      Čo teda máme robiť? Koho brať na zodpovednosť? Rodičov? Cirkev? Televíziu? Neúctivú politiku? Neschopnú políciu? Alebo nás všetkých? Dobre však vieme, že ani hora výčitiek nič nevyrieši, kým neprestaneme svojou ľahostajnosťou sponzorovať tento negatívny trend v spoločnosti.
      Riešenie je jednoduché. Musíme sa stále pýtať: „Čo mám robiť, aby som získal večný život?“ Odpoveď nám dáva evanjelium. Ak sa ho budeme držať, budeme pestovať lásku k Bohu a z tejto lásky sa bude rodiť láska k blížnemu. Pravá láska je liekom pre našu dobu, pretože neničí zlo, ani hriešnika, ale premieňa ich. Robí ich schopnými prijať a odpovedať na Božiu lásku.
ADE      Večný život začína už tu na zemi. Žime ho naplnení láskou, aby sme sa tak otvorili pre dar spásy.

      Inšpirácie - Lk 10, 21-24
12.06.2003 | Čítanosť(8363)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3560)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2955)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet