17.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Láska dáva a nič nežiada, prijíma bez vzdoru, odpúšťa bez váhania a trpí, len ak pre vlastnú nedostatočnosť.”

~PETER LIPPERT ~

17.09.2003 - Miron
čítanosť1044 reakcie0
(Share 227 0)


Téma: Najväčšie prikázanie. Kristus, Dávidov syn a Pán. / Mt 22, 35-46

Myšlienky... 189/2003

AI      Ak by sa nejakým spôsobom ocitol človek l0. storočia v dnešnej dobe, zaiste by musel žasnúť nad mnohými vecami, ktoré sú pre nás úplnou samozrejmosťou. Je celkom prirodzené, že sme si na vynálezy dnešného storočia zvykli a už nás neprekvapí niečo nové. Bolo by však veľmi zlé, keby sa táto naša neschopnosť žasnúť preniesla aj do duchovného života.
KE      Dnešné evanjelium nás chce toho uchrániť, preto nás navádza, aby sme tiež odpovedali na otázku: „Čo si myslíte o Mesiášovi? Čí syn je?“
DI      Táto otázka smerovala k farizejom, ktorí sa netajili svojou nenávisťou k Ježišovi. Len ťažko môžeme pochopiť ich počínanie. Diskusia, ktorá sa následne rozvinula prináša dôkaz, že Kristus je pravým Bohom a pravým človekom.
      Kristova otázka zároveň odhalila zmýšľanie farizejov, ktorí s príchodom Mesiáša spájali skôr politickú záchranu než Božie kráľovstvo. Preto mu nedokázali odpovedať.
      Cirkev však hneď od začiatku hovorí o Kristovi ako o synovi Dávida a zároveň sa k nemu modlí ako k Pánovi. Pekne to vysvetľuje sv. Pavol v liste Rimanom. O Kristovi hovorí ako o Božom Synovi, ktorý „podľa tela pochádza z Dávidovho rodu a podľa Ducha svätosti od vzkriesenia z mŕtvych ja ustanovený v moci ako Boží syn“ (1,3).
      Kristus je pravý Boh a pravý človek. V tomto vyznaní oslavujeme Ježišovu slávu i poníženosť. Je to nepochopiteľný čin Božej lásky. Boh k nám zostúpil, aby sa nám stal podobný vo všetkom okrem hriechu. Takto sa nám stal veľmi b1ízky. Vzal na seba všetky bolesti sveta, aby sa každý človek, i ten najodpornejší hriešnik mohol s ním stretnúť a byť zachránený.
PAR      Povedzte, ak budeme uvažovať nad touto pravdou, je možné, aby nás zanechala bez úžasu, ľahostajných? To určite nie! Vyvolá v nás hlboké pohnutie srdca, ktoré začne hľadať ako osláviť svojho Spasiteľa.
      Toto hľadanie celkom isto vyústi do veľkej lásky k Bohu, ktorú budeme realizovať skutočnou láskou k blížnemu. Veď podľa Kristových slov môžeme ho nájsť v každom človeku. Čokoľvek urobíme či neurobíme blížnemu, to urobíme či neurobíme Kristovi. A tak láska, ktorú dávame blížnemu, dávame ju Kristovi.
      A skrze túto lásku máme možnosť pozvať ku Kristovi aj tých, ktorí sú od neho veľmi vzdialení.
MY      A. J. Cronin v románe „Kľúče od kráľovstva“ opisuje život a účinkovanie otca Chisholma na misiách v Číne. Tento kňaz si otvoril v mestečku kde pôsobil celkom jednoduchú lekáreň a ambulanciu. Raz jednoduchým chirurgickým zákrokom sa mu podarilo zachrániť pred smrťou, syna najbohatšieho obchodníka v meste. Obchodník si myslel, že jeho povinnosťou je teraz stať sa kresťanom, aj keď ku kresťanstvu nemal vnútornú náklonnosť, ani vieru v Boha.
      Misionár však odmietol jeho prosbu o krst. Stali sa však dobrými priateľmi. Keď po rokoch misionár odchádzal z krajiny, obchodník ho navštívil a znovu požiadal o krst.
      Povedal: „Kedysi, pred mnohými rokmi, keď ste mi vyliečili syna, som to vážne nebral. Ale vtedy som ešte nepoznal váš život... vašu trpezlivosť, tichosť i smelosť. Dobrotu náboženstva najlepšie posúdime podľa dobroty jeho príslušníkov. Priateľ môj, premohli ste ma svojim príkladom.“ (František Dancák, Dal nám príklad, 7. dodatok, Kružlov 1979, s. 67.)
ADE      Nedovoľme, aby v nás zovšednelo poznanie veľkých právd našej viery, potom náš život bude prinášať to ovocie, aké od nás svet i Boh očakáva. Amen.

      Inšpirácie – Mt 22, 34-46
28.09.2010 | Čítanosť(2592)
Téma: Mt 22, 29-30
12.06.2003 | Čítanosť(3091)
Mt 22, 1-14
12.06.2003 | Čítanosť(2923)
Mt 22, 34-46
12.06.2003 | Čítanosť(2754)
Mt 22, 23-33


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet