19.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Dar múdrosti nám dáva spoznávať Boží spôsob zmýšľania, videnia a prežívania vecí. Preto sa označuje za kráľovský dar. Poskytuje osobitnú účasť na Božom živote, je akoby pohľadom Boha na Boha.”

~PHILIPPE MADRE~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1845 reakcie0
(Share 414 0)


Téma: Pôst / Mk 1, 12-15

Myšlienky... 62/2001

      Mnohé skutky sa stávajú nezmyselnými, ak nie je súlad medzi vonkajším konaním a vnútorným zmýšľaním človeka. Veľmi dobre to vykresľuje pohoršenie, ktoré nastalo na istej svadbe. Medzi svadobnými hosťami bola mladá žena, ktorá pred krátkym časom pochovala svoju matku. Bola oblečená v čiernych šatách, ale to jej neprekážalo, aby sa veselo zabávala. Netušila, že spôsobuje pohoršenie, ktoré by sa dalo zhrnúť do jednej vety: „Prečo nosí smútok, keď na nej nevidno zármutok.“
      Tak, ako je nezmyselné nosenie čierneho odevu, keď v srdci nie je žiaľ, tak isto je nezmyselný pôst, ak s ním nie je spojené pokánie.
      Pôst je tak starý ako samé ľudstvo. Ale v každej dobe mal pôst náboženský charakter. V Starom zákone nájdeme mnohé zmienky o pôste. Kresťania prvých storočí sa prísne postili. Pôst v stredu a piatok sa v celom kresťanskom stredoveku jednomyseľne zachovával. Potom na Západe nastalo určité zmiernenie pôstnej disciplíny. V súčasnosti sa prísny pôst obmedzil len na pár dní do roka.
      Pôst sám o sebe nie je dokonalosťou, ale prostriedkom k potlačeniu zlých žiadostí a ľahšiemu konaniu dobra.
      Pôst leží v ľudskej duši hlbšie než odriekanie. Poznáme svätých, ktorí možno nemali žiadne neresti a hriechy a predsa pociťovali potrebu postiť sa. Pôstom sa vytvára atmosféra, v ktorej sa dá lepšie hľadať Božia tvár. Pôst a modlitba sú dva prostriedky, ktoré nás privádzajú bližšie k Bohu.
      Keď sa modlíme a postíme, potom naša modlitba nadobúda stále čistejší úmysel. Modlitba nám pomáha očistiť sa. Keď sa chceme skutočne nábožne postiť, bezpodmienečne sa musíme modliť.
      Pôst má nás priblížiť k Bohu. Dávame tým svoju odpoveď na volanie neba a v poslušnosti ho nasledujeme. To je pravé vnútorné zameranie pôstu. Bez neho pôst stráca svoj zmysel.
      Pápež Ján Pavol II. reagoval na rozličné pripomienky, ktoré sa týkali všeobecných problémov, slovami: „Mám obavu, že klíma epochy, v ktorej žijeme, je príliš v rozpore s pôstom. Hovorí sa skôr o konzumizme a ten je v rozpore s pôstom, pretože postiť sa to znamená zrieknuť sa vecí z vyššieho duchovného princípu. Žiť skôr ako človek ducha než človek tela, a to je dnešnej mentalite vzdialené. A neviem, či naši pravoslávni bratia nezastávajú v tejto otázke pozitívnejšie a rozhodnejšie stanovisko ako my. A to už nehovorím o moslimoch a ich Ramadanu alebo o židovskej viere, ktorá je v tomto ohľade ďaleko dôslednejšia.
      V tejto dobe stojíme pred veľkou úlohou: premôcť diabla, o ktorom hovorí Kristus. Je to veľké a obtiažne poslanie. Musíme si overiť, či nie sme slabí pre tento duchovný boj. Vieme predsa, že veľkí svätci, veľkí pastieri bojovali tou duchovnou silou, ktorá pramení z modlitby a pôstu. A to je vec, ktorú je isto pripomenúť, a tak trochu uviesť do pôvodného stavu v živote cirkvi. (Světlo 11/1994, s. 14)
      Prijmime teda pôst ako veľký prostriedok pre zdokonalenie duchovného života, aby sme mohli odolávať všetkým pokušenia a slabostiam.
04.02.2008 | Čítanosť(4602)
Téma: 1. pôstna nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(1771)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1757)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1533)
Téma: Pôst
12.06.2003 | Čítanosť(3082)
Mk 1, 14-20
12.06.2003 | Čítanosť(2865)
Mk 1, 21-28
12.06.2003 | Čítanosť(2382)
Mk 1, 9-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet