21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak je svedomie červeným svetlom, tak väčšina ľudí chce prejsť križovatku ešte rýchlo na žlté.

~Senta Berger ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť974 reakcie0
(Share 203 0)


Téma: Charakter / Lk 7, 24-30

Myšlienky... 55/2001

      Každé svedectvo o človekovi, ktorý niečo dokázal, skrýva v sebe pozvanie k nasledovaniu jeho príkladu.
      I v Ježišovom svedectve o sv. Jánovi Krstiteľovi sa skrýva podobné pozvanie.
      Ježiš svoje svedectvo začína tým, že vykresľuje čím Ján nie je. Používa obraz trstiny. Táto rastlina bola všetkým známa. Je podobná nášmu rákosiu. Jej výška často presahuje dva metre. Stonka trstiny nie je veľmi pevná, preto ju každý závan vetra nakláňa na stranu. Prudký vietor ju môže úplne zvaliť do bahna, z ktorého vyrastá.
      Takejto trstine sa podobá človek slabého charakteru, ktorý nekoná podľa svojho presvedčenia. Ovláda ho vánok vrtochov a rozmarov, vietor ľudských ohľadov, ale i víchor pokušenia a vášne, ktorý ho ľahko vrhá do bahna hriechu.
      Tí, ktorí Ježiša počúvali, sami si odpovedali na Ježišovu otázku. Nie, sv. Ján Krstiteľ sa nepodobal vetrom zmietanej trstine. Bol to človek pevného charakteru, ktorý neohrozene išiel za pravdou. Ani ľudské ohľady, ani ohrozenie vlastného života ho na tejto ceste nezastavili. Preto si zaslúžil slová uznania od Ježiša Krista: „Medzi tými, čo sa narodili zo ženy, nie je nik väčší ako Ján.“(Lk 7, 28)
      Dobrý charakter je ozdobou človeka. Každý je schopný s Božou pomocou vypestovať si a upevniť svoj charakter. Je to výzva a pozvanie dnešného evanjelia.
      Komisárny správca, ktorý počas okupácie Čiech vládol v Ostrave, si raz pozval starú predavačku, pani Kochovú, na radnicu. Za prítomnosti mnohých hostí jej oznámil, že bude dostávať starobnú penziu 300 Kčs.
       „A za čo to budem dostávať?“ pýtala sa pani Kochová.
       „Za to, že ste stará. Tak sa ríša stará o starých ľudí.“
       „A kto je, prosím, ten dobrý človek, ktorý mi bude dávať toľko peňazí?“
       „Náš vodca, Adolf Hitler.“
      Pani Kochová pohla rukou, akoby odháňala muchy. Potom sa narovnala a povedala: „Od toho pána ja nič nechcem. Prosím o prepáčenie.“ Pozdravila a odišla.
      Tá pani Kochová bola obyčajná, nevzdelaná žena. Ale mala charakter. Jej gesto síce nemalo vplyv na beh dejín, ale v dobe, keď vzdelanci sa zapredávali, bolo dôkazom, že je lepší charakter bez inteligencie, ako inteligencia bez charakteru. (ThDr. Stanislav Novák, Zásady života, ŘAD L.P. 1992, s. 14.)
      Hoci nás od tohto príkladu delí celé polstoročie predsa je veľmi aktuálny. I nám sa totiž núkajú rôzne výhody na úkor vlastnej dôstojnosti.
      Mohli by sme uviesť veľa príkladov, ktoré by to potvrdili. Pretože všetci vnímame tie rôzne nečestnosti okolo seba, uvediem len jeden. Zamestnanec obchodnej firmy, ktorá mala nečestné praktiky, hovorí: „Viem, že to, čo nás nútia robiť, nie je správne a čestné. Ale flek je flek. A platia dobre... Tak čo?“
      Žiaľbohu je to dosť rozšírený postoj aj u kresťanov. Ich chybou nie je len samotný súhlas s nečestnosťou, ale aj nedostatok práce na upevňovaní a formovaní vlastného charakteru. A s človekom bez pevných zásad možno ľubovoľne manipulovať.
      Spomínaná pani Kochová nebola vzdelaná. Jediným miestom, kde prijímala nové informácie, bol chrám. Tu počúvala Božie zásady, tu sa stretávala s Kristom. S prostou, ale otvorenou dušou počúvala Božie slovo, ktoré ju pomaly stvárňovalo. Vďaka tomu sa v rozhodujúcej chvíli zachovala ako človek pevného charakteru.
      Prijmime teda výzvu skrytú v Ježišovom svedectve o sv. Jánovi Krstiteľovi. Pusťme sa do práce na výstavbe svojho charakteru. Veľkosť človeka totiž určujú pevné, pravdivé a správne zásady.
28.07.2004 | Čítanosť(3836)
Téma: Neplačte / Lk 7, 11-17
25.06.2003 | Čítanosť(328)
Téma: Charakter
25.06.2003 | Čítanosť(304)
Téma: Charakter
12.06.2003 | Čítanosť(4326)
Lk 7, 18-35
12.06.2003 | Čítanosť(3038)
Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(2287)
Lk 7, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet