20.apríl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Modlitbou sa pripravujeme na hlásanie viery. Pripravuje sa ňou celá evanjelizácia: v modlitbe sa ňou najprv sami formujeme a potom ju v nej ponúkneme svetu.

~Ján Pavol II.~

20.07.2003 - Miron
čítanosť1588 reakcie0
(Share 274 0)


Téma: Kresťanská pomsta / Hnev / Mt 5, 22

Myšlienky... 163/2003

AI      V dnešnej dobe vychádza veľa nových zákonov, ktoré upravujú život človeka v spoločnosti. Právnický jazyk zákonov je však suchý a tak je potrebné aj vysvetlenie, komentár k zákonu, aby ho človek správne pochopil. Je dôležité pochopiť tzv. filozofiu zákona. Človek, ktorý zákon nepochopí, môže si ho vykladať zle a tak spáchať nejaký priestupok.
KE      Skúsme sa dnes zamyslieť nad jedným aspektom prikázania – Nezabiješ!
DI       Židia toto prikázanie pre tvrdosť svojho srdca pochopili tak, že hriechom je len zabitie, či zmrzačenie človeka. Ich zmýšľanie nebolo celkom správne.
      Ježiš nám vysvetľuje, že tento príkaz sa dotýka aj nášho vnútra, našich myšlienok a slov. Ježiš hovorí: „Pred súd pôjde každý, kto sa na svojho brata hnevá“ (Mt 5, 22). Tieto slová nás nemôžu nechať pokojnými. Prečo?
PAR      Pozrite sa. Jeden pán sa dosť vážne pohádal so svojím známym. Dlho nosil v sebe hnev a nenávisť. Napokon sa rozhodol, že ho zabije. Ukryl sa v lese za strom pri ceste, ktorou sa jeho známy každý večer vracal z práce. Keď sa priblížil na dostrel, vytiahol z plášťa revolver, natiahol ho, zacielil a stlačil spúšť. Ale čo sa stalo? Revolver sa zasekol a nevystrelil. Známy prešiel pokojne okolo a ani netušil, že mu vlastne išlo o život. Odišiel aj útočník. Keď ho zlosť prešla, upokojil sa a pomyslel si, že sa vlastne ani nič nestalo. „Veď som ho nezabil. Ani ma nikto nevidel.“
      Určite cítite, že tento jeho postoj je klamlivý. Pretože on chcel zabiť! A keď si pripomenieme slová sv. apoštola Jána, že každý, kto nenávidí svojho brata, je vrah vo svojom srdci (porov. 1 Jn 3, 15), tak určite povieme, že ten pán sa rozhodne a celkom určite vážne previnil voči prikázaniu „Nezabiješ“.
      A previňujeme sa voči nemu všetci, ktorý v sebe držíme hnev voči blížnemu, alebo ho napádame zlostnými slovami, ktoré poškodzujú jeho česť. Dokonca aj vtedy, keď nedokážeme zo srdca odpustiť.
      Hriech sa začína v hlave a v srdci. V myšlienkach a citoch. Hovorí sa, že sú to korene, z ktorých navonok vyrastajú ako burina zlé slová a činy. Aby sme mali dostatok sily odolávať týmto pokušeniam, musíme svoju dušu kŕmiť ušľachtilou náukou Ježiša Krista.
MY      Jeho náuku najlepšie pochopili tí, ktorí svoj život čo najviac zosúladili s Božou vôľou. Pozrite sa na jednu udalosť zo života sv. Don Bosca.
      Jeden z chlapcov, Jozef Brozio, mal veľmi rád Don Bosca. Jedného dňa spozoroval, že kňaz už dlhú chvíľu nie je medzi chlapcami. Začal ho hľadať v celom dome. Napokon ho našiel v jednej izbe. Don Bosco bol veľmi smutný. Zdalo sa, že sa onedlho rozplače.
      „Čo sa vám stalo?“ spýtal sa Jozef vyľakane. Don Bosco však neodpovedal. Až neskôr, keď Jozef veľmi naliehal povedal: „Jeden z chlapcov ma veľmi urazil. Neide tak o mňa, to je maličkosť. Horšie je, že sa ocitol na zlej ceste a kto vie, ako skončí.“
      Jozef bol veľmi dotknutý hrubým chovaním kamaráta. Zahorel hnevom a uisťoval Don Bosca, že on to tak nenechá, že ho pomstí.
      Don Bosco sa šťastne usmial: “Ty ma chceš pomstiť? Urob to! Súhlasím s tým, však s jednou podmienkou. Pomstíme sa spolu. Dobre?“
      „Súhlasím“, povedal Jozef. Nevedel si však predstaviť, ako sa pomstia. Išiel za svätcom a ten ho doviedol do chrámu. Pokľakli pred oltárom a Don Bosco sa začal modliť za chlapca, ktorý ho urazil. Jozef pochopil o akú pomstu ide. Po chvíľke sa pridal ku kňazovej modlitbe. Pocítil, že túžba po pomste a hnev na kamaráta sa pomaly tratí. V duši mu zavládlo odpustenie. (Homiletické směrnice 1991/91, s. 171.)
      Cítite, koľko šťastia a pokoja by sa vnieslo do sveta, keby sme dokázali pomstiť sa všetkým, ktorí nám robia zle, takým spôsobom ako to urobil Don Bosco?
ADE      Chváľme teda Ježiša za to, že nám objasnil jedno z Božích prikázaní a ukázal nám tak cestu k väčšiemu pokoju a porozumeniu medzi ľuďmi.
12.03.2005 | Čítanosť(1370)
Téma: Hnev / Mt 18, 21-35
12.06.2003 | Čítanosť(3846)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3647)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3544)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet