22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Nie je ľahké pochopiť, že jediný spôsob menej trpieť je viac milovať. A to aj za cenu, že sa budeme zdať slabšími.”

~Carlo Carretto~

09.07.2003 - Miron
čítanosť1750 reakcie0
(Share 305 0)


Téma: Obozretnosť / Zlo / Mt 8, 28 – 9, 1

Myšlienky... 157/2003

AI      Človeka, ktorý má vážne pokazené rádio, pračku alebo auto, vždy poteší správa o odborníkovi, ktorý sa špecializuje na opravu podobných porúch. Chorého zasa vždy poteší správa o lekárovi, ktorý úspešne lieči podobné choroby. A kresťana vždy poteší správa o moci Kristových slov, ktoré odháňajú zlo.
KE      Dnešné evanjeliové rozprávanie je pre nás teda dôvodom k radosti. Veď patríme Ježišovi, ktorého moc uznávajú nečistí duchovia a vychádzajú z posadnutých.
DI      Naša radosť môže byť však naštrbená skúsenosťou zla vo svete. Poznávame sami na sebe, ale i na blížnych, že hoci sa hlásime k mocnému Ježišovi, predsa sme mnohokrát ovládaní zlom. Svedčia o tom naše skutky.
      Človek je akoby špongia, ktorá pomaly saje do svojich pórov všetko, čo je nablízku. Obozretnosť je teda na mieste. Masmédia nás priam zavaľujú modelmi konania v rôznych situáciách, no len máloktorý z nich je správny a dobrý. Pozrite len na jeden takýto model. Keď filmového hrdinu postihne ťažký životný úder, prvé čo spraví je, že siahne po poháriku. Potom, keď vytriezvie, pomstí sa. Evanjeliová rada pre ťažké životné údery však znie: zapri sám seba, vezme svoj kríž, odpusť. Človek však častejšie sleduje filmy než číta Božie slovo. Preto nečudo, že nasiakne zlým modelom konania tak úplne, že pre iný model už jednoducho nie je miesto.
      A to je len jeden z nesmierneho množstva nesprávnych životných postojov, ktoré nám svet agresívne vnucuje. Je to zlo, ktoré sa v nás usadzuje, podrobuje a zotročuje nás. Následkom je často narušenie komunikácie s Bohom. Človek stráca radosť z viery i záujem o liturgiu, Eucharistiu, modlitbu a čítanie Svätého písma. Nakoniec to vyúsťuje k odmietnutiu evanjelia a viera sa minimalizuje do pár vonkajších prejavov pre uspokojenie protestujúceho svedomia. Jedno je však isté. Takáto viera nemôže nikoho uspokojiť ani od nej nemôže čakať, že bude prameňom šťastia. V každom z nás je viac či menej tohto zotročujúceho zla. Čím väčší máme odpor k modlitbe, k sviatostiam, k Božiemu slovu, čím menej zažívane radosť z viery, tým viac sme zotročení.
PAR      Obyvatelia Gadaru boli pohania. Nepoznali pravého Boha. Uctievali falošných bôžikov. Boli preto veľmi ľahkou korisťou pre zlých duchov. A tí sa skutočne činili. Pozrite ako hlboko zničili ľudskú dôstojnosť týchto dvoch posadnutých. Evanjelium spomína ich zúrivosť, ktorá ich oddelila od ľudí, ale aj nedôstojné prebývanie v hroboch.
      No len čo sa posadnutí stretli s Ježišom, nečistí duchovia boli odmaskovaní. Nevydržali Ježišovu prítomnosť a vyšli z tých úbožiakov. Toto potrebujeme i dnes. Potrebujeme pustiť Ježiša do svojej blízkosti, lebo len jeho prítomnosť môže vyhnať zlo.
MY      Nebojme sa toho! Vzdajme sa najprv hriechu i všetkého, čo nás k hriechu privádza. Ak sú to priatelia, vzdajme sa ich! Ak sú to televízne programy, vzdajme sa ich! Ak sú to knihy a časopisy, vzdajme sa ich! Ak je to túžba po bohatstve a kariére, vzdajme sa jej! Je pre nás lepšie stratiť niečo na tejto zemi, než stratiť večnosť.
      Vykonajme si svätú spoveď. Urobme bodku za minulosťou! Prítomnosť i budúcnosť vložme do Kristových rúk. Žime neustále v jeho prítomnosti! Či už cez modlitbu, sviatosti či evanjelium. Skúmajme Kristove rady pre život a napĺňajme ich s plnou vážnosťou!
ADE      Sú ľudia, ktorí sa chcú uzdraviť a sú ľudia, ktorí bagatelizujú svoju chorobu a neliečia sa. Tí druhí na to zvyčajne doplatia.
      Dnešná evanjeliová zvesť ponúka liek každému z nás. Prosme preto Pána, aby sa dotkol našich sŕdc a urobil ich ochotnými prijať tento liek pre duchovné zdravie a večný život.

      Inšpirácie – Mt 8, 28-34
20.06.2003 | Čítanosť(1356)
Téma: Zlo / Lk 5, 8
20.04.2004 | Čítanosť(2213)
Téma: Diabol / Zlo
21.08.2003 | Čítanosť(1046)
Téma: Hriech / Zlo
12.06.2003 | Čítanosť(8805)
Mt 8, 28-34
12.06.2003 | Čítanosť(4356)
Mt 8, 5-13
12.06.2003 | Čítanosť(3370)
Mt 8, 18-22


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet