16.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak vieme ako používať zbraň modlitby, nech už je pokušenie akékoľvek veľké, nakoniec budeme víťazmi, pretože modlitba je sinejšia než všetci zlí démoni. Ten, na ktorého útočia duchovia temnoty, sa potrebuje len hlboko odovzdať modlitbe a s veľkým úspechom odrazí útok.

~Svätý Bernard ~

19.06.2003 - o. RNDr. Jozef Voskár
čítanosť2266 reakcie0
(Share 486 1)


Téma: Evanjelium – spoľahlivý kompas / Sv. Cyrila a Metod

Myšlienky... 145/2003

      Keby sme hľadali odpoveď na otázku, prečo každý živý tvor obdarený schopnosťou pohybu sa neraz až s matematickou presnosťou dostane všade tam, kde má splniť určitú úlohu a prísť do svojho cieľa, tak by sme museli povedať celkom jednoducho, že sa riadi inštinktom, že má na to nejaký vlastný navigačný systém, ktorý dáva záruku spoľahlivej orientácie. A tak žasneme napr. nad navigačným systémom lososov, alebo úhorov, ktoré prekonávajú tisíce kilometrov z riek do morí a opačne, aby sa dostali na svoje neresiská. Žasneme nad presnosťou, akou vtáci migrujú zo svojich zimovísk do svojich hniezd a využívajú ako navigačné body slnko a v noci hviezdy. Žasneme nad bezpečnosťou letu netopierou v úplnej tme pomocou echolokácie ultrazvukov, ktoré si sami vysielajú a odrazené prijímajú a fungujú ako živé radary. Žasneme nad presnosťou letu hmyzu na veľké vzdialenosti podľa pachu feromónov, ktoré vypúšťajú do ovzdušia.
      Samozrejme aj človek si buduje všade okolo seba informačnú sieť rôznych dopravných, či turistických značiek, tabúľ, smeroviek, pomocou ktorých sa orientuje a tiež vkladá i do moderných dopravných prostriedkov navigačné systémy, aby jeho cesta bola bezpečná a cieľ istý. K orientácií lodí na mori, lietadiel vo vzduchu, či kozmických korábov vo vesmíre sú potrebné kompasy, alebo najmodernejšie navigačné systémy riadené počítačmi.
      Lenže človek ako jediný duchovný tvor na svete potrebuje ešte jeden dôležitý navigačný systém, aby zmysluplne prežil svoj život a prišiel bezpečne do cieľa, ktorý mu Boh určil. Je to kompas evanjelia, ktorý sme ako národ v srdci Európy dostali prostredníctvom dvoch bratov zo Solúna, svätých Cyrila a Metoda, ktorých Boh svojou prozreteľnosťou navigoval pred 1138 rokmi na Veľkú Moravu. Prišli dobre pripravení odovzdať Kristovo posolstvo radostnej zvesti – evanjelia v zrozumiteľnej, jasnej reči ľudu. Dostali sme takto vzácny poklad živého Božieho kompasu pod kormidlo lodičky nášho národa. Títo dvaja bratia v nesmiernej horlivosti svojej misie po úporných zápasoch s prekážkami „trojjazyčného bludu“ a po schválení staroslovienčiny ako liturgického jazyka najvyššou autoritou Cirkvi položili základ veľmi účinnej evanjelizácii strednej a východnej Európy a vybudovali tiež pevný fundament našej kultúre. Princíp jasnosti a zrozumiteľnosti v evanjelizačných aktivitách, ako aj princíp čistoty a jasnosti vzťahov medzi ľuďmi vo všetkých oblastiach života musia tvoriť základ Cyrilometodskej tradície aj dnes. Na tomto základe musí stáť naša kultúra, celý náš sociálny, ekonomický i politický, jednoducho povedané, v tom spočíva identita nášho národa. Ak sa chceme hlásiť ku týmto Cyrilometodským koreňom aj v treťom tisícročí, potom to nijako nemôžeme chápať tak, že budeme stavať týmto dvom bratom iba súsošia po celom Slovensku a pestovať len akýsi mŕtvy tradicionalizmus, ale budeme v živej tradícii Cyrilometodských princípov odovzdávať poklad viery z generácie na generáciu. Celý svoj život osobný i národný musíme usmerňovať a praktizovať podľa Božieho kompasu živého evanjelia, ktoré si nesmieme nechať nikomu ani vziať, ani zrieďovať, ani prekrúcať, ani nahrádzať všelijakými filozofiami, či dokonca novopohanskými božstvami. Iba tak môže byť náš národ cenným prínosom do zjednotenej Európy, ktorej spolupatrónmi sú aj sv. Cyrila a Metod.

Inšpirácie - Svätých apoštolom rovných Cyrila a Metoda
20.06.2003 | Čítanosť(1826)
Téma: Evanjelium / Mk 1, 1
25.06.2003 | Čítanosť(1148)
Téma: Evanjelium / Sloboda
25.06.2003 | Čítanosť(943)
Téma: Evanjelium
11.02.2004 | Čítanosť(749)
Téma: Evanjelium


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet