23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Počujem o tebe, Patrim, že máš dar rozumu a priveľmi dbáš o to, aby si prekrásne kázal, podľa všetkých pravidiel rétoriky. Ale úspešne prechádza životom ten, kto robí dobré skutky a káže viac svojím životom ako slovami. Preto, ak chceš získať večnú odmenu, málo dbaj na krásu kazateľských prednesov a celým srdcom sa radšej usiluj robiť dobré skutky a tak kázať predovšetkým svojím životom.

~sv. Izidor Peluzský, + 4. st. ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1268 reakcie0
(Share 283 1)


Téma: Kristus / Láska / Obeta /

Myšlienky... 120/2003

      Leslie Flynn rozprával príbeh zo začiatku minulého storočia o chlapcovi, ktorý stratil rodičov a žil so svojou starou mamou v jednom z amerických pohraničných miest. Jedného dňa ich dom zachvátil požiar. Stará mama sa pokúšala vyjsť na poschodie, kde spal jej vnuk, aby ho zachránila. No už nevládala rýchlo vybehnúť po schodoch. Udusila sa v hustom dyme. Medzitým sa vonku zbehol dav ľudí, ktorí bezmocne prizerali vyčíňaniu ohňa. Zrazu začuli detský krik. Z okna na poschodí kýval chlapček a kričal o pomoc. Situácia sa zdala beznádejná. Prízemie bolo už úplne v plameňoch a zdalo sa, že nikto nevie, ako by sa dalo chlapčeka zachrániť. Zrazu z davu vybehol jeden muž a začal sa škriabať po odkvapovej rúre k chlapcovi. Rúra bola už veľmi horúca od plameňov, no muž sa nevzdal. O chvíľku už liezol po horúcej rúre aj s chlapcom na chrbte.
      Ľudia v mestečku boli pohnutí tragickým osudom chlapca, ktorému po rodičoch zahynula aj stará mama. Preto sa mnohí hlásili a uchádzali sa o prijatie chlapčeka do svojej rodiny. Starosta usporiadal zhromaždenie, aby sa rozhodlo, ku komu chlapec pôjde. Každý zo záujemcov o jeho výchovu mohol krátko povedať, prečo práve u neho by chlapcovi bolo najlepšie. Prvý muž povedal: „Všetci viete, že mám farmu a že by som mohol chlapcovi ponúknuť dobrý domov. Mohol by vyrásť na mojej farme a ja by som ho naučil všetkému, čo súvisí s touto prácou a obchodom.“ Miestna učiteľka povedala: „Ja by som mu mohla zabezpečiť nielen domov, ale aj výborné vzdelanie.“ Bankár povedal: „Moja manželka a ja by sme tiež mohli chlapcovi dať dobrý domov i dobré vzdelanie. Navyše budeme môcť finančne zabezpečiť i jeho budúcnosť“.
      Starosta dal priestor ešte niekoľkým záujemcom. Potom sa spýtal: „Je tu ešte niekto, kto by sa chcel postarať o tohto chlapca?“ Na túto výzvu sa v poslednom rade postavil jeden muž a povedal: „Všetci títo predo mnou môžu chlapcovi ponúknuť veci, ktoré ja ponúknuť nemôžem. Som chudobný. Ale čo môžem ponúknuť, to je moja láska...“ Potom pomaly vytiahol ruky z vreciek kabáta. Zhromaždenie zašumelo. Jeho ruky boli zjazvené od popálenín, ktoré utrpel, keď sa škriabal po horúcej rúre horiaceho domu, aby zachránil chlapčeka.
      Chlapček v tej chvíli sám spoznal toho muža. Veď práve jeho držal okolo krku v tej strašnej chvíli. On mu predsa zachránil život. A celkom spontánne sa k nemu rozbehol a o chvíľu bol v objatí zjazvených rúk.
      Farmár, učiteľka, bankár a ostatní sa bez slova posadili. Vedeli, že je už rozhodnuté. Nemohli ponúknuť viac, než ponúkali zjazvené ruky muža. Tie ponúkali konkrétnu obetavú lásku. (Robert L. Allen, His Finest Days.)

      V živote zaiste natrafíme na rôzne ponuky. Kiež by sme si tiež dokázali správne vybrať. Kiež by sme tiež spoznali ten znak lásky – zjazvené ruky Spasiteľa...
13.10.2003 | Čítanosť(2838)
Téma: Kristus / Smrť
20.09.2005 | Čítanosť(2664)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
25.11.2005 | Čítanosť(2282)
Téma: Kristus / Vzkriesenie
08.10.2003 | Čítanosť(2118)
Obeta


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet