18.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Samota je vrchol psychohygieny. Túto možnosť samoliečby má každý naporúdzi. Kto nenájde vzťah k sebe vo chvíľach rozhovoru so sebou, nenájde správny vzťah ani k okoliu a k spoločnosti.”

~PAVOL STRAUSS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1212 reakcie0
(Share 245 0)


Téma: Kvetná nedeľa / Lk 19, 44

Myšlienky... 105/2003

      Keď Ježiš Kristus vstupoval do Jeruzalema, ľudia sa radovali a oslavovali ho. Spasiteľ bol však v inom rozpoložení. Svätý evanjelista Lukáš píše, že Ježiš Kristus plakal nad Jeruzalemom, pretože „nespoznalo čas svojho navštívenia“ (Lk 19, 44). Tieto slová by nám nemali uniknúť v radostnej nálade Kvetnej nedele. Spasiteľ k nám prichádza a klope na dvere nášho srdca. Aj keď jeho príchod nesprevádzajú fanfáry, aj keď rôzne okolnosti života chcú odvrátiť našu pozornosť od jeho príchodu, nemôžeme nepočuť jeho hlas. No môžeme – a často sa to aj stáva – „nespoznať čas svojho navštívenia“.
      Jeden starší muž, ktorý bol veľmi ľahostajný voči svojej duši, rozprával kňazovi o výnimočnej udalosti zo svojej mladosti. Keď raz po ulici, zrazu akoby v ňom vzbĺklo akési vnútorné svetlo a umožnilo mu vidieť svet okolo neho úplne inak – akoby všetko bolo ponorené do Božej prítomnosti. Zreteľne v tej chvíli pochopil, že nie je žiadna bariéra, ktorá by oddeľovala nebo a zem. Že všetko – celý svet – je v objatí Boha. Tento zvláštny okamih vnímal ako dar, ktorý dostal od Boha. Chápal, že je to zvláštne pozvanie, ktoré bolo adresované práve jemu. No ako potom roky plynuli, stále viac sa nechával unášať prúdom potrieb pozemského života a spomienka na tento zvláštny okamih stále viac bledla. A keď sa aj objavila v jeho mysli, nedokázal zvrátiť nasmerovanie svojho života, aj keď vnímal jeho šedosť a priemernosť. Spoznal i nespoznal čas svojho navštívenia...
      Každý z nás, ak zaloví vo svojich spomienkach, zaiste nájde podobné momenty v živote, kedy sme cítili, že Pán je veľmi blízko a že naše srdce je naplnené zvláštnou túžbou po nebi, po dokonalosti, po svätosti. A zaiste si uvedomíme, koľko takýchto „navštívení“ upadlo do zabudnutia len preto, že sme nemali odvahu nasledovať dôrazne toto tajomné pozvanie.
      V tieto dni Veľkého týždňa budeme sprevádzať Ježiša Krista počnúc Kvetnou nedeľou po radostné veľkonočné ráno. Odložme všetko, čo môže odviesť našu pozornosť. Ponorme sa do Božieho slova a liturgických textov, ktoré sa v tieto dni môžu stať pre nás „novým Božím pozvaním“. Možno, že zakúsime podobnú skúsenosť akú mal svätý Teodozius alebo svätý Anton Veľký alebo množstvo iných svätcov, keď Božie slovo, ktoré už mnohokrát predtým počuli, oslovilo ich takým zvláštnym spôsobom, že to úplne zmenilo ich život.
      Pán neustále klope na dvere nášho srdca. Záleží len na nás...
12.06.2003 | Čítanosť(2206)
Lk 19, 45-48
12.06.2003 | Čítanosť(2119)
Lk 19, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(2085)
Lk 19, 11-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet